🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Zapowiedzi imprez

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym…
Wirtualna 1MILA to zawody i okazja do pomocy

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. Akcja trwa do 30 sierpnia.

Z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią COVID-19, stadionowa 1MILA w tradycyjnej formule nie mogła się odbyć – Dla nas priorytetem zawsze będzie zdrowie uczestników naszych imprez oraz jakość, do której ich przyzwyczailiśmy. Dlatego wypracowaliśmy nową formułę 1MILI, zgodną z naszymi wartościami, którą można bezpiecznie przeprowadzić w aktualnych okolicznościach – mówi Monika Pyrek, Prezes Fundacji Moniki Pyrek organizującej 1MILĘ. – To były dla nas trudne miesiące, ale dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi i niezwykle dumni. Ruszamy z Wirtualną 1MILĄ – naprawdę DOBRĄ 1MILĄ! – dodaje Tomek Smokowski, dziennikarz sportowy i współorganizator imprezy.

Co w niej dobrego? Proste zasady i możliwość „przewalutowania” wybieganych mil na realną pomoc potrzebującym. Aby wziąć udział w Wirtualnej 1MILI wystarczy zarejestrować się na stronie 1mila.pl i biegać mile, czyli dystanse o długości 1609m (dla ułatwienia 1600-1610 m). Rywalizacja jest bezpłatna.

Biegać można wszędzie, zarówno na zorganizowanych zawodach, jak i samodzielnie, treningowo. W prostym formularzu na stronie rejestruje się wyniki przebiegniętych mil, wpisując uzyskany czas i załączając zdjęcie/screen zegarka lub aplikacji dokumentujące wynik. Co dwa tygodnie rywalizacja jest podsumowywana, a uczestnicy nagradzani – nie tylko ci najszybsi,ale także ci najbardziej zaangażowani. Nagrody będą otrzymywać 1, 2, 3, 16, 160 i 1609 osoba w rankingu najszybszych i tych, którzy przebiegli najwięcej mil (rankingi będą prowadzone w podziale na płeć). Nagrodami w zabawie są gadżety sportowe ufundowane przez markę Decathlon.

Wirtualna 1MILA 2
Joanna Jóźwik jest ambasadorką biegu Wirtualna 1MILA.

– To doskonała inicjatywa! Zabawa jest całkowicie bezpłatna, może w niej wziąć udział każdy, gdziekolwiek jest i gdziekolwiek biega, a każdą milą pomaga się potrzebującym. W obecnej sytuacji, kiedy nie można organizować tradycyjnych zawodów, trudno o lepszą formułę – mówi ambasador 1MILI Marcin Lewandowski, aktualny Halowy Mistrz Europy w biegu na 1500m i rekordzista Polski w biegu na milę. – W ramach programu „BIEGAĆ KAŻDY POMOŻE!”, każdy z nas, Ambasadorów, wybrał jedną Fundację, którą chce wspierać. Ja zbieram na dzieciaki walczące z chorobą nowotworową, podopiecznych Fundacji Cancer Fighters. Asia Jóźwik zbiera pieniądze dla sportowców z niepełnosprawnościami, podopiecznych Fundacji Poland Business Run, a Bartek Olszewski wspiera bezdomne zwierzęta, czworonożnych podopiecznych Przytuliska w Jadowie. Rejestrując się do zabawy, wybiera się wirtualny Team charytatywny jednego z Ambasadorów. Dzięki wsparciu sponsorów, wybiegane przez Was mile, zamieniają się na złotówki na wybrany cel. Proste i piękne – tłumaczy Lewandowski.

Wielką atrakcją całej zabawy, będą imprezy zwieńczające wirtualną rywalizację – Symboliczne 1MILE. Będą to trzy kameralne imprezy biegowe na dystansie 1 mili, które odbędą się we wrześniu b.r. w trzech miastach, w których miała się odbyć tradycyjna 1MILA: 6 września w Warszawie, 13 września w Krakowie i 20 września w Poznaniu. Na imprezach obecni będą Ambasadorowie! To niepowtarzalna okazja, by ich spotkać i pościgać się z nimi na bieżni. Udział w tych wyjątkowych biegowych imprezach będzie bezpłatny i będzie można go wygrać wyłącznie w toku Wirtualnej 1MILI. Każdy uczestnik Symbolicznej 1MILI dostanie imienny numer startowy, a na mecie wyjątkowy medal. Organizatorzy tradycyjnie zadbają o najwyższą jakość sportową imprezy (profesjonalny pomiar czasu) i klimat mityngu lekkoatletycznego (komentarz sportowy na żywo, imienne wyczytywanie zawodników na strat serii, itd.).

We wrześniu miła niespodzianka czeka też najmłodszych biegaczy, którzy dotychczas rywalizowali w Kinder Joy of moving Biegach Dzieci. Mali biegacze będą mogli wziąć udział w niezwykłym konkursie organizowanym we współpracy z partnerem Kinder Joy of moving.

1MILA to wyjątkowa impreza biegowa dla amatorów, popularyzująca bieganie na bieżni. Tradycyjnie rozgrywana jest na stadionie, na dystansie 1609,34 m, przy oprawie godnej największych mityngów lekkoatletycznych. W tym roku, z powodu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, zabawa musiała przenieść się do świata wirtualnego i tym samym stać się Wirtualną 1MILĄ – wielką, ogólnopolską rywalizacją na 1MILĘ. Ambasadorami imprezy są wybitni lekkoatleci Joanna Jóźwik i Marcin Lewandowski oraz najpopularniejszy w Polsce bloger biegowy, Bartosz Olszewski.

1MILĘ wspierają: Żabka, Decathlon Polska, Oshee, Kinder Joy of moving oraz Garmin Polska. Partnerami medialnymi imprezy są Onet, Przegląd Sportowy, Gazeta Krakowska oraz Runner’s World Polska. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu, wspierany przez Miasto Poznań, Miasto Stołeczne Warszawa i Gminę Bielany oraz Miasto Kraków.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Co z Maratonem Warszawskim? Rozmowa z organizatorem biegu
Następny wpis
Okulary SISU - Made in Finland
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.