fbpx
Bieg 1000 Drzew - pobiegnij i posadź drzewo!

Bieg 1000 Drzew: posadź swoje drzewo. Za darmo!

Stare biegowe porzekadło mówi, że każdy biegacz powinien w swojej karierze zrobić 3 rzeczy: Przebiec maraton, przynajmniej 1 raz w życiu porozciągać się po treningu oraz… posadzić drzewo. I chociaż pierwsze 2 punkty tak naprawdę nie są konieczne, to trzeci… no cóż… też nie. Ale zdecydowanie jest rekomendowany. Zwłaszcza, że nadarza się ku temu doskonała okazja!

Bez względu na to, w jakim miejscu na świecie jesteś, jaki jest Twój poziom zaawansowania biegowego i jak bardzo zajętą osobą jesteś, przez 9 dni listopada 2021 r. możesz dokonać czegoś niezwykłego. Mianowicie, możesz posadzić drzewo. I, co jeszcze ciekawsze, jesteś w stanie dokonać tego bez większego wysiłku. Wszystko dzięki Biegowi 1000 Drzew.

Idea nie do podrobienia

Bieg 1000 Drzew to naprawdę wyjątkowa inicjatywa, za którą stoi Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie oraz Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Polega ona na tym, by zaangażować biegaczy z całej Polski w projekt odbudowania jednego z polskich lasów, który ucierpiał w ubiegłym roku w trakcie potężnej wichury. Idea jest prosta i w swej prostocie piękna. Za każdego biegacza, który weźmie udział w wydarzeniu, organizatorzy posadzą 1 drzewo.

O tej imprezie pisaliśmy już na łamach naszego portalu. Znamy jednak coraz więcej szczegółów na jej temat. Przede wszystkim, godny odnotowania jest fakt, że w biegu nie ma żadnej opłaty startowej czy rejestracyjnej. Całe przedsięwzięcie z perspektywy uczestnika jest bezpłatne, a w praktyce wsparcie finansowe pochodzi z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG, które zostały powołane głównie dla realizacji „zielonych projektów”, zwłaszcza na rzecz poprawy stanu jakości powietrza i środowiska.

Co więcej, w Biegu 1000 Drzew można uczestniczyć z dowolnego miejsca w kraju i na świecie, gdyż ma on charakter wirtualny. Wystarczy tylko zarejestrować się na stronie bieg1000drzew.pl, a następnie przebiec dowolny dystans w dniach pomiędzy 13 a 21 listopada. W ten sposób, dzięki zaangażowaniu biegowego, nomen omen, środowiska, możemy wspólnie odbudować las na terenie gminy Ogrodzieniec i okolic dotkniętych skutkami strasznej wichury.

Bieg 1000 Drzew wystartuje 13 listopada
Bieg 1000 Drzew wystartuje 13 listopada

Każdy „chwyt” dozwolony

Chociaż przedsięwzięcie ma w swojej nazwie słowo „bieg”, to tak naprawdę wcale nie trzeba biegać. W rzeczywistości wystarczy dowolna aktywność fizyczna, jaką zrealizujemy w dniach między 13 a 21 listopada. Może to być jazda na rowerze, rolkach, chód sportowy czy dynamiczny spacer z rodziną – dosłownie każdy „chwyt” jest dozwolony. Najważniejsze, by swoją aktywność udokumentować w postaci zdjęcia lub zapisu aktywności z systemu służącego do jej monitorowania. Następnie owo zdjęcie lub aktywność udostępniamy na swoim profilu na Instagramie lub innym kanale social mediów, dodajemy hasztag #bieg1000drzew i gotowe!

Mając na uwadze to, jak łatwe jest dołączenie do akcji i fakt, że to nic nie kosztuje, zachęcamy Was, drodzy biegacze, nie tylko do uczestniczenia w tej inicjatywie, ale także do włączania w nią innych osób. Mechanizm rejestracji jest bezpłatny i  niezwykle prosty, i – co bardzo ważne –  każdy sam decyduje o wysiłku, jaki jest gotów włożyć w tą aktywność:  może być ona wykonana „przy okazji” dowolnego treningu, przejażdżki rowerowej czy weekendowego wypadu poza miasto. Tak niewiele potrzeba, by posadzić kolejne drzewo!

Bieg 1000 Drzew obejmuje dowolną aktywność.
Bieg 1000 Drzew obejmuje dowolną aktywność.

Fundusze Norweskie i EOG na rzecz ochrony środowiska i wsparcia klimatu Fundusze Norweskie i EOG to bezzwrotna pomoc finansowa dla nowych członków Unii Europejskiej. Fundusze przyczyniają się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w Europie oraz wzmacniania współpracy dwustronnej. Polska jest największym beneficjentem Funduszy Norweskich: od 2004 roku otrzymała ponad 1 miliard euro na wsparcie projektów w wielu obszarach. W III edycji Funduszy Norweskich i EOG 2014 – 2021 największa ich część została przeznaczona na „zielone projekty”, których celem jest złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu. Projekty obejmują m.in.: poprawę jakości powietrza i efektywne wykorzystanie energii w szkołach i przedsiębiorstwach, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych czy realizację zielonych inwestycji w miastach. Dotacja na te cele jest możliwa dzięki programowi „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” i wyniesie ok. 140 mln euro. Więcej informacji i zapisy na Bieg 1000 Drzew znajdziecie na stronie www.bieg1000drzew.pl.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Startuje Program Stypendialny „Wybiegaj w przyszłość"

Biegowe talenty poszukiwane!

Następne
Kiedy wyjdzie nowy Fenix?

Garmin Fenix 7, czyli kilka ciekawostek o premierze, której nie ma

Powiązane artykuły

armageddonchallenge 9 lipca zadrzy ziemia 03
Czytaj dalej

ArmageddonChallenge – 9 lipca zadrży ziemia

9 lipca odbędzie się III edycja Armageddon w miejscu Sabat Krajno koło Kielc - organizacja, która już na stałe wpisuje się w harmonogram biegów w Polsce, co ich wyróżnia w czym są inni? Tutaj znajdziecie odpowiedż, każdy z biegów jest organizowany pod hasłem "Biegnę dla ...." , pierwsze dwie edycję to hasło biegnę dla Jasia i biegnę dla Stasia, gdzie część dochodu jest przekazywane na pomoc w leczeniu chorych dzieci, ale i nie tylko organizacja i fundacja armageddon pomaga każdemu.