fbpx
Kalendarz biegowy

Bieg 1000 Drzew: posadź swoje drzewo. Za darmo!

Stare biegowe porzekadło mówi, że każdy biegacz powinien w swojej karierze zrobić 3 rzeczy: Przebiec maraton, przynajmniej 1…
Bieg 1000 Drzew - pobiegnij i posadź drzewo!

Stare biegowe porzekadło mówi, że każdy biegacz powinien w swojej karierze zrobić 3 rzeczy: Przebiec maraton, przynajmniej 1 raz w życiu porozciągać się po treningu oraz… posadzić drzewo. I chociaż pierwsze 2 punkty tak naprawdę nie są konieczne, to trzeci… no cóż… też nie. Ale zdecydowanie jest rekomendowany. Zwłaszcza, że nadarza się ku temu doskonała okazja!

Bez względu na to, w jakim miejscu na świecie jesteś, jaki jest Twój poziom zaawansowania biegowego i jak bardzo zajętą osobą jesteś, przez 9 dni listopada 2021 r. możesz dokonać czegoś niezwykłego. Mianowicie, możesz posadzić drzewo. I, co jeszcze ciekawsze, jesteś w stanie dokonać tego bez większego wysiłku. Wszystko dzięki Biegowi 1000 Drzew.

Idea nie do podrobienia

Bieg 1000 Drzew to naprawdę wyjątkowa inicjatywa, za którą stoi Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie oraz Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Polega ona na tym, by zaangażować biegaczy z całej Polski w projekt odbudowania jednego z polskich lasów, który ucierpiał w ubiegłym roku w trakcie potężnej wichury. Idea jest prosta i w swej prostocie piękna. Za każdego biegacza, który weźmie udział w wydarzeniu, organizatorzy posadzą 1 drzewo.

O tej imprezie pisaliśmy już na łamach naszego portalu. Znamy jednak coraz więcej szczegółów na jej temat. Przede wszystkim, godny odnotowania jest fakt, że w biegu nie ma żadnej opłaty startowej czy rejestracyjnej. Całe przedsięwzięcie z perspektywy uczestnika jest bezpłatne, a w praktyce wsparcie finansowe pochodzi z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG, które zostały powołane głównie dla realizacji „zielonych projektów”, zwłaszcza na rzecz poprawy stanu jakości powietrza i środowiska.

Co więcej, w Biegu 1000 Drzew można uczestniczyć z dowolnego miejsca w kraju i na świecie, gdyż ma on charakter wirtualny. Wystarczy tylko zarejestrować się na stronie bieg1000drzew.pl, a następnie przebiec dowolny dystans w dniach pomiędzy 13 a 21 listopada. W ten sposób, dzięki zaangażowaniu biegowego, nomen omen, środowiska, możemy wspólnie odbudować las na terenie gminy Ogrodzieniec i okolic dotkniętych skutkami strasznej wichury.

Bieg 1000 Drzew wystartuje 13 listopada
Bieg 1000 Drzew wystartuje 13 listopada

Każdy „chwyt” dozwolony

Chociaż przedsięwzięcie ma w swojej nazwie słowo „bieg”, to tak naprawdę wcale nie trzeba biegać. W rzeczywistości wystarczy dowolna aktywność fizyczna, jaką zrealizujemy w dniach między 13 a 21 listopada. Może to być jazda na rowerze, rolkach, chód sportowy czy dynamiczny spacer z rodziną – dosłownie każdy „chwyt” jest dozwolony. Najważniejsze, by swoją aktywność udokumentować w postaci zdjęcia lub zapisu aktywności z systemu służącego do jej monitorowania. Następnie owo zdjęcie lub aktywność udostępniamy na swoim profilu na Instagramie lub innym kanale social mediów, dodajemy hasztag #bieg1000drzew i gotowe!

Mając na uwadze to, jak łatwe jest dołączenie do akcji i fakt, że to nic nie kosztuje, zachęcamy Was, drodzy biegacze, nie tylko do uczestniczenia w tej inicjatywie, ale także do włączania w nią innych osób. Mechanizm rejestracji jest bezpłatny i  niezwykle prosty, i – co bardzo ważne –  każdy sam decyduje o wysiłku, jaki jest gotów włożyć w tą aktywność:  może być ona wykonana „przy okazji” dowolnego treningu, przejażdżki rowerowej czy weekendowego wypadu poza miasto. Tak niewiele potrzeba, by posadzić kolejne drzewo!

Bieg 1000 Drzew obejmuje dowolną aktywność.
Bieg 1000 Drzew obejmuje dowolną aktywność.

Fundusze Norweskie i EOG na rzecz ochrony środowiska i wsparcia klimatu Fundusze Norweskie i EOG to bezzwrotna pomoc finansowa dla nowych członków Unii Europejskiej. Fundusze przyczyniają się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w Europie oraz wzmacniania współpracy dwustronnej. Polska jest największym beneficjentem Funduszy Norweskich: od 2004 roku otrzymała ponad 1 miliard euro na wsparcie projektów w wielu obszarach. W III edycji Funduszy Norweskich i EOG 2014 – 2021 największa ich część została przeznaczona na „zielone projekty”, których celem jest złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu. Projekty obejmują m.in.: poprawę jakości powietrza i efektywne wykorzystanie energii w szkołach i przedsiębiorstwach, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych czy realizację zielonych inwestycji w miastach. Dotacja na te cele jest możliwa dzięki programowi „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” i wyniesie ok. 140 mln euro. Więcej informacji i zapisy na Bieg 1000 Drzew znajdziecie na stronie www.bieg1000drzew.pl.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegowe talenty poszukiwane!
Następny wpis
Garmin Fenix 7, czyli kilka ciekawostek o premierze, której nie ma
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu