fbpx
Kalendarz biegowy

Biegaj dalej i… zasadź drzewo. Trwają zapisy na Bieg 1000 drzew!

Wiesz, że biegając możesz zrobić coś dobrego nie tylko dla siebie, ale także dla środowiska? Już wkrótce w…
Bieg 1000 Drzew - bieganie, ale nie tylko i wspólny cel!

Wiesz, że biegając możesz zrobić coś dobrego nie tylko dla siebie, ale także dla środowiska? Już wkrótce w całej Polsce odbędzie się wyjątkowy Bieg 1000 Drzew. Dzięki niemu każdy biegacz będzie mógł przyczynić się do posadzenia 1 drzewa!

Nawet 1000 drzew – tyle chcą posadzić organizatorzy wirtualnego Biegu 1000 Drzew: Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie wraz z Funduszami Norweskimi i EOG . Aby ten ambitny cel się ziścił potrzebna jest tylko mobilizacja nomen omen środowiska biegaczy. Biegasz? Przyłącz się do nas i w wirtualny sposób zasadź prawdziwe drzewo!

O co w tym wszystkim chodzi?

Bieg 1000 Drzew odbędzie się w dniach 13-21 listopada. Do udziału w nim można zarejestrować się na stronie www.bieg1000drzew.pl. Ponieważ inicjatywa ma charakter wirtualny, mamy dużą dowolność w realizacji zadania. A nie jest ono trudne: wystarczy po prostu w wyznaczonym czasie zaliczyć 1 sportową aktywność. Oprócz biegu możliwy jest także np. spacer z kijami, jazda na rowerze czy deskorolce. Każdy uczestnik może samodzielnie zdecydować, jaka forma aktywności go interesuje Miejsce, czas trwania czy pokonany dystans, to sprawa drugorzędna.

Mając na uwadze powyższe zasady, nie trzeba być wcale doświadczonym biegaczem, by wziąć udział w Biegu 1000 Drzew. Najważniejszy jest wspólny cel, czyli zgromadzenie jak największej liczby uczestników. Po zarejestrowaniu się na stronie www.bieg1000drzew.pl należy wykonać wyznaczone przez siebie zadanie sportowe, a następnie je udokumentować wrzucając swoje zdjęcie z trasy lub status z aplikacji monitorującej treningi na Instagramie lub innym kanale social mediowym, dołączając hashtag #bieg1000drzew. I to wszystko – zadanie wykonane! Właśnie przyczyniliśmy się do posadzenia nowego drzewa! Zdjęcia z hashtagiem opublikowane na Instagramie zostaną wykorzystane do wirtualnej galerii uczestników biegu na stronie wydarzenia.

Zadbaj o siebie i klimat. Jeden uczestnik Biegu 1000 Drzew to jedno zasadzone drzewo
Zadbaj o siebie i klimat. Jeden uczestnik Biegu 1000 Drzew to jedno zasadzone drzewo

Zadbajmy o klimat

Przedsięwzięcie odbywa się z inicjatywy Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie przy wsparciu Funduszy Norweskich i EOG. Głównym celem inicjatywy jest odnowienie jednego z polskich lasów, który ucierpiał w wyniku silnej wichury w 2020 r. Dodatkowo, organizatorzy chcą zwrócić uwagę uczestników na zmiany klimatyczne, a także zachęcić do działań na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, co podkreśla Jego Ekscelencja Ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie Anders H. Eide:

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym poprzez ograniczanie emisji CO2 to najważniejszy aspekt Funduszy Norweskich i EOG. Sadzenie drzew to łatwy i stosunkowo skuteczny sposób na walkę ze zmianami klimatu oraz działanie, w którym wszyscy możemy wziąć udział. Ponadto wspólna praca w dobrej sprawie buduje więzi międzyludzkie, tak potrzebne każdemu społeczeństwu. Dlatego serdecznie zachęcam wszystkich do przyłączenia się do Biegu 1000 Drzew i dołożenia swojej cegiełki do tej ekologicznej inicjatywy.

Fundusze Norweskie i EOG na rzecz ochrony środowiska i wsparcia klimatu

Fundusze Norweskie i EOG to bezzwrotna pomoc finansowa dla nowych członków Unii Europejskiej. Fundusze przyczyniają się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w Europie oraz wzmacniania współpracy dwustronnej. Polska jest największym beneficjentem Funduszy Norweskich: od 2004 roku otrzymała ponad 1 miliard euro na wsparcie projektów w wielu obszarach. W III edycji Funduszy Norweskich i EOG 2014 – 2021 największa ich część została przeznaczona na „zielone projekty”, których celem jest złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu. Projekty obejmują m.in.: poprawę jakości powietrza i efektywne wykorzystanie energii w szkołach i przedsiębiorstwach, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych czy realizację zielonych inwestycji w miastach. Dotacja na te cele jest możliwa dzięki programowi „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”  i wyniesie ok. 140 mln euro. Więcej informacji i zapisy na Bieg 1000 Drzew znajdziecie na stronie www.bieg1000drzew.pl.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Garmin Venu 2 - najnowszy smartwatch do biegania
Następny wpis
Podsumuj październik z Ligą Biegową!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu