fbpx
Pulsometry

Garmin Venu 2 – najnowszy smartwatch do biegania

Firma Garmin, która od lat specjalizuje się w produkcji smartwatchy dla sportowców, niedawno uzupełniła swoją kolekcję o zupełnie…
Garmin Venu 2 to propozycja dla osób aktywnych fizycznie na każdym poziomie.

Firma Garmin, która od lat specjalizuje się w produkcji smartwatchy dla sportowców, niedawno uzupełniła swoją kolekcję o zupełnie nowy model. Mowa o Venu 2, który stanowi pierwszy rozdział w nowej historii zegarków dla osób aktywnych fizycznie. Jakie rozwiązania Garmin Venu 2 oferuje biegaczom i dlaczego warto na niego postawić?

Tekst przygotowany przez rekomendowanego partnera serwisu TreningBiegacza.pl – sklepu abcGPS, autoryzowanego partnera firmy Garmin.

Wygląd zegarka i bateria w nowym Garmin Venu 2

Producent zaprojektował zegarek tak, aby sprostał wymaganiom zarówno tych biegaczy, którzy trenują okazjonalnie, jak i profesjonalistów, traktujących sport bardzo poważnie.

Korpus Venu 2 jest wykonany z wytrzymałego polimeru wzmocnionego włóknem szklanym (ramka to pierścień ze stali nierdzewnej), dlatego z zegarkiem możesz bez obaw trenować w każdych warunkach. Klasa wodoszczelności 50 m czyni go odpornym na kontakt nawet z ulewnym deszczem.

Wybieraj spośród dwóch wymiarów koperty – 45 mm oraz 40 mm. Oprócz rozmiarów wyświetlacza oba urządzenia GPS Garmin będą nieco różniły się wagą oraz czasem działania baterii (zegarek o średnicy bezela 45 mm wytrzymuje nieco dłużej).

Garmin Venu 2 z pewnością znajdzie wielu fanów.
Garmin Venu 2 z pewnością znajdzie wielu fanów.

Idąc za ciosem, podobnie jak w przypadku pierwszej odsłony, Garmin użył tutaj matrycy AMOLED z trybem „Always On”. Dzięki wykorzystaniu nowego chipsetu graficznego wszystkie animacje wyglądają jednak ładniej i zachowują się płynniej. Ekran jest zasłonięty warstwą szkła Gorilla Glass 3. Niestraszne mu zatem przypadkowe uderzenia o twarde przedmioty.

Jeżeli chodzi o baterię, to Venu 2 spokojnie wystarczy nawet na niejeden ultramaraton. Ogniwo wytrzymuje do 22 godzin w trybie GPS bez włączonej muzyki (oraz do 8 godzin z odtwarzaną listą ulubionych utworów). Jako analogowy zegarek bateria poradzi sobie bez ładowania przez 11 dni (lub 12 dni z włączonym oszczędzaniem energii).

W przeciwieństwie do innych popularnych smartwatchy biegowych, Venu 2 nie wygląda jak typowy zegarek sportowy. Elegancki design sprawia, że z przyjemnością można go nosić na nadgarstku przez cały dzień.

Venu 2 dostarcza biegaczom wielu danych.
Venu 2 dostarcza biegaczom wielu danych przydatnych w treningu.

Jakie statystyki treningowe śledzi Garmin Venu 2?

Jak przystało na wysokiej klasy zegarek do biegania marki Garmin, Venu 2 gromadzi szereg informacji na temat sportowca. Są one następnie zapisywane w pamięci aplikacji Connect, a Ty możesz w dowolnej chwili porównać swoją formę sprzed miesiąca czy nawet pół roku z aktualnymi wynikami.

Czego dowiesz się, monitorując wysiłek ze smartwatchem? Przede wszystkim wbudowany czujnik tętna powie Ci, w której strefie treningowej aktualnie przebywasz, abyś mógł odpowiednio dopasować intensywność treningu. Do tego tętno może być wyświetlane, jako procent maksymalnego pulsu. Do każdej dyscypliny indywidualnie skonfigurujesz pola danych tak, aby zegarek pokazywał dokładnie to, co chcesz widzieć w danym momencie.

Garmin Venu 2 mierzy też Twój pułap tlenowy VO2Max, który obrazuje poziom wydolności krążeniowo-oddechowej. Im wyższy będzie ten wskaźnik, tym szybciej możesz biec, utrzymując to samo tętno lub przeciwnie – podtrzymasz dotychczasowe średnie tempo, ale mniejszym kosztem.

Z innych przydatnych funkcji warto wskazać ręczne odznaczanie okrążeń oraz możliwość sparowania zegarka z czujnikiem tętna zakładanym na klatkę piersiową. To metoda, która jest powszechnie uznawana za najdokładniejszy sposób mierzenia pulsu.

Bieg po zdrowie z nowym pulsometrem Garmin

Zegarek Garmin Venu 2, oprócz mierzenia wskaźników sportowych zbiera także liczne dane na temat Twojego zdrowia. Dzięki temu można jeszcze lepiej planować swoje treningi biegowe, uwzględniając poziom stresu, energii życiowej i aktualne samopoczucie.

Całkowitą nowością jest odświeżony czujnik tętna – Elevate 4.0. W praktyce oznacza to jeszcze dokładniejsze śledzenie tętna i mniejszy błąd pomiaru, zarówno podczas wysiłku, jak i w spoczynku. Trening będzie skuteczniejszy, jeśli skorzysta się z alertów zbyt wysokiego lub zbyt niskiego tętna, które poinformują sygnałem dźwiękowym, aby przyspieszyć lub zwolnić bez patrzenia na ekran zegarka.

Rozbudowie uległ także pulsoksymetr, który ma teraz o jedną diodę IR więcej niż poprzednia generacja zegarków Garmin. W przypadku treningu w górach, zegarek będzie dokładniej mierzył wysycenie krwi tlenem i adaptacje do wysiłku.

Jeżeli układasz nowy plan treningowy i zależy Ci na szybkim sprawdzeniu swojej wydolności, skorzystaj z nowej funkcji Health Snapshot. To krótka, trwająca zaledwie 2 minuty sesja, podczas której stoisz bez ruchu, a urządzenie ustala najważniejsze parametry dotyczące wydajności Twojego serca:

  • tętno i zmienność rytmu zatokowego HRV,
  • poziom stresu,
  • częstotliwość oddechu,
  • wysycenie krwie tlenem.

Nie musisz już robić wyczerpujących testów biegowych, aby określić swoją aktualną formę.

Dodatkowo pulsometr śledzi poziom energii życiowej, poziom stresu i zlicza minuty intensywnej aktywności. Te wszystkie dane pomogą Ci ułożyć plan biegowy tak, aby nie kolidował z pracą i rodzinnymi obowiązkami, ale jednocześnie pozwolił na rozwój.

Garmin Venu 2 wytrzymały i elegancki.
Garmin Venu 2 wytrzymały i elegancki.

Popraw swój trening biegowy z Garmin Venu 2

Najnowszy zegarek Garmin Venu to przede wszystkim pulsometr biegowy, dlatego te funkcje są szczególnie wyeksponowane. Wśród dostępnych form aktywności znajdziesz kilka rodzajów tej dyscypliny:

  • „zwykłe” bieganie,
  • bieganie po torze krytym,
  • bieganie po bieżni.

Smartwatch ma własny moduł GPS, a to oznacza, że podczas treningu łączy się z satelitami w ramach sieci GPS, GLONASS i GALILEO. W ten sposób otrzymujesz na bieżąco informacje o przebytym dystansie, prędkości przemieszczania się i nachyleniu terenu.

O Twoje bezpieczeństwo dba też zestaw czujników ABC, które pomogą Ci zorientować się w przestrzeni, kiedy zgubisz drogę.

Spośród dostępnych funkcji warto wymienić także automatyczny pomiar kadencji, czyli częstotliwości stawianych kroków.

Jeżeli jesteś biegaczem, który szuka najlepszej drogi do celu, z pewnością będziesz też korzystał z funkcji Garmin Coach, która jest częścią platformy Connect.

Wybieraj spośród wielu rodzajów aktywności.
Wybieraj spośród wielu rodzajów aktywności.

Co to takiego Garmin Coach?

Garmin Coach wszechstronny generator planów treningowych, który pomoże przygotować Ci się do zawodów na dystansie do półmaratonu lub po prostu ułatwi poprawę formy sportowej.

Piękno aplikacji Coach polega na tym, że dostosowuje ona strukturę planu treningowego do Twoich możliwości i postępów. Nieważne, czy właśnie ominąłeś trening z powodu wyjazdu służbowego lub choroby, czy wręcz przeciwnie, idzie Ci lepiej niż zakładałeś, Garmin Coach uwzględni to w swoich obliczeniach.

Już nie trzeba się zastanawiać, co zrobić w przypadku przerwy, zegarek automatycznie przeprogramuje kolejne jednostki treningowe tak, abyś stracił jak najmniej z wypracowanych korzyści.

Po wybraniu planu treningowego będziesz krok po kroku prowadzony przez jednego z trzech trenerów, którzy ocenią Twoje postępy w ramach tzw. Confidence Score. Zobaczysz czarno na białym, jak idą Twoje przygotowania, a także otrzymasz przydatne filmy i porady na platformie Connect.

Zadbaj o ćwiczenia uzupełniające

Wszyscy trenerzy są zgodni co do tego, że nawet najlepszy biegacz musi przeznaczyć część swoich treningów na zajęcia uzupełniające. Poprawa mocy i siły, stabilizacja i rozciąganie sa kluczowe, aby osiągnąć sukces w ukochanej dyscyplinie. Wie to również firma Garmin, dlatego model Venu 2 oferuje też wsparcie w ramach innych form aktywności fizycznej.

Uzupełnij swoje jednostki biegowe treningami na siłowni, jogą albo jazdą na rowerze, korzystając z wbudowanych profili aktywności. Nowością zaprezentowaną w Venu 2 jest trening HIIT, który przyspieszy Twój metabolizm, wzmocni ciało i pomoże jeszcze szybciej zrzucić zbędne kilogramy.

Dla wybranych dyscyplin możesz skorzystać z gotowych podpowiedzi w postaci animacji poszczególnych ruchów, a także stworzyć własny plan treningowy, korzystając z ogromnej bazy danych ponad 1400 ćwiczeń.

Nie rezygnuj z kontaktu ze światem 

Parowanie z telefonem przez protokół Bluetooth zapewnia dostęp do wszystkich najważniejszych informacji. Można odbierać SMS-y, maile i powiadomienia PUSH z aplikacji bez konieczności sprawdzania telefonu w trakcie treningu.

Funkcje bezpieczeństwa i monitorowania dają możliwość wysłania alarmowej wiadomości na zaprogramowane numery telefonu w przypadku wykrycia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu. Wszystko może dziać się automatycznie, więc nie musisz o tym pamiętać.

Przydatnym rozwiązaniem jest też dostęp do bezdotykowych płatności. Płać zegarkiem dokładnie tak, jak robisz to na co dzień kartą płatniczą. Wystarczy, że za pomocą kilku kliknięć dodasz w aplikacji Connect dane swojej karty. Już nie trzeba na każdy trening biegowy zabierać ze sobą portfela i karty.

Garmin Venu 2 to uniwersalny smartwatch sportowy, z którego skorzystają przede wszystkim biegacze, choć miłośnicy innych form aktywności również znajdą w zegarku wiele ciekawych rozwiązań. Firma Garmin po raz kolejny pokazała, że da się stworzyć zegarek sportowy, wyglądający jak czasomierze klasy premium, ale o daleko bardziej rozbudowanych możliwościach.

Jeżeli lubisz ruch i szukasz sposobu a udane połączenie z nim życia codziennego, Garmin Venu 2 będzie idealnym rozwiązaniem.

Garmin Venu 2 dostępny jest na stronie abcGPS.pl
Garmin Venu 2 dostępny jest na stronie abcGPS.pl.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Dodatkowa pula miejsc na Bieg 11 Listopada i zmiana lokalizacji
Następny wpis
Biegaj dalej i… zasadź drzewo. Trwają zapisy na Bieg 1000 drzew!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu