fbpx
Kalendarz biegowy

Podsumuj październik z Ligą Biegową!

Zastanawialiście się, jak plasują się Wasze rezultaty na tle wyników innych biegaczy w Polsce? Możesz to łatwo sprawdzić…
Liga Biegowa to bezpłatna, wirtualna inicjatywa dla biegaczy

Zastanawialiście się, jak plasują się Wasze rezultaty na tle wyników innych biegaczy w Polsce? Możesz to łatwo sprawdzić rejestrując się do bezpłatnej rywalizacji na LigaBiegowa.pl! Dołączyć można w każdym momencie i na koniec każdego miesiąca powalczyć o nagrody od Oshee – bez względu na to, czy startujesz w zorganizowanych zawodach czy biegasz treningowo!

Liga Biegowa to bezpłatna, wirtualna inicjatywa dla biegaczy prowadzona przez Fundację Zdrowy Ruch, współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Liga istnieje już od szczęściu lat i zgromadziła już ponad 8 tysięcy biegaczy z całej Polski! Pierwotnie zasady zabawy opierały się na wynikach uzyskanych podczas oficjalnych zawodów biegowych. W tym sezonie, kiedy zawody biegowe wciąż jeszcze ograniczone są obostrzeniami, a dostęp do nich jest utrudniony, projekt działa na zmienionych zasadach. Uczestnicy Ligi mogą samodzielnie rejestrować swoje wyniki uzyskane zarówno podczas zawodów, jak i w trakcie treningów. Tym sposobem można swobodnie rywalizować i motywować się wzajemnie, niezależnie gdzie i kiedy się biega! 

W każdym miesiącu 112 szans na wygraną!

Uczestnicy Ligi mogą powalczyć na czterech popularnych dystansach: 5km, 10km, półmaratonu i maratonu. Co miesiąc rywalizacja jest podsumowywana i nagradzani są najszybsi biegacze i biegaczki na poszczególnych dystansach, w siedmiu kategoriach wiekowych, z podziałem na zawodników z licencją PZLA i bez. To daje 112 szans na wygraną w każdym miesiącu! Co ważne, każdy miesiąc podsumowywany jest oddzielnie, wiec nie ma znaczenia czy bawisz się w Lidze od lat czy dołączysz dzisiaj. Każdy ma takie same szanse. 

Całoroczna motywacja

Tabele zbierające wyniki uczestników Ligi pozwalają w łatwy sposób porównywać się z biegaczami w tym samym wieku czy w tym samym mieście. To świetna dawka motywacji, zwłaszcza teraz, kiedy dostęp do zawodów biegowych bywa utrudniony. Nic więc dziwnego, ze Liga Biegowa zrzesza ludzi z całej Polski, w różnym wieku i na bardzo różnym poziomie sportowym. 

Jak to działa?

Zasady Ligi Biegowej są niezwykle proste, a przystąpić do niej można w dowolnym czasie:

  • Zabawa jest całkowicie bezpłatna. Wystarczy się zarejestrować na stronie LigaBiegowa.pl
  • Uczestnicy mogą rywalizować na czterech dystansach: 5 km, 10 km, 21,1 km oraz 42,2 km
  • Wyniki z biegów rejestruje się samodzielnie za pomocą prostego formularza na stronie. Do zabawy można wprowadzać wyniki zarówno ze zorganizowanych startów, jak i z biegów indywidualnych, treningowych.
  • Każdy miesiąc to jeden etap rywalizacji i każdy jest podsumowywany oddzielnie.
  • Co miesiąc do zgarnięcia są bony na produkty Oshee o wartości 50 zł. Nagrody przyznawane są na czterech dystansach, w podziale na płeć, w podziale na 7 kategorii wiekowych oraz w podziale na zawodników z licencją PLZA oraz amatorów.

Powalcz o nagrody jeszcze w październiku!

To proste! Wejdź na stronę Liga Biegowa, zarejestruj się i wprowadź swoje „życiówki” z tego miesiąca. W niedzielę zamykamy październikowy etap, a już w poniedziałek, 1 listopada, zaczynamy kolejny! Baw się, poznaj i rywalizuj z biegaczami z całej Polski!

Ligę Biegową organizuje Fundacja Zdrowy Ruch we współpracy ze Sportfolio Sp. z o.o. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Fundatorem nagród w tegorocznej edycji Ligi jest marka Oshee. Zabawa trwa do 19 grudnia 2021 r. Więcej informacji na www.ligabiegowa.pl/ , Facebooku oraz Instagramie.

Liga Biegowa - biegaj i wygrywaj!
Liga Biegowa – biegaj i wygrywaj!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegaj dalej i… zasadź drzewo. Trwają zapisy na Bieg 1000 drzew!
Następny wpis
Newsy ze świata biegania #008 - niezwykły rekord Letesenbet Gidey
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu