fbpx
Bieg 1000 Drzew - bieganie, ale nie tylko i wspólny cel!

Bieg 1000 Drzew z rewelacyjną frekwencją. Ambasada Norwegii posadzi dwa razy więcej drzew

Z inicjatywy Ambasady Norwegii i EOG w dniach 13-21 listopada w całej Polsce odbywał się wirtualny Bieg 1000 Drzew. Napędzany przez Fundusze Norweskie. Liczba uczestników pierwszej, pilotażowej edycji, przekroczyła oczekiwania organizatorów, którzy wobec tak dużego, pozytywnego odzewu biegaczy, zdecydowali się podwoić liczbę drzew, które zostaną zasadzone w zdewastowanym przez wichurę lesie w rejonie Ogrodzieńca. W sumie będzie to ponad 2000 nowych nasadzeń, które w ciągu roku mogą pochłonąć nawet 13 ton dwutlenku węgla.

Celem inicjatywy Bieg 1000 Drzew jest zwrócenie uwagi środowiska biegaczy na problemy kryzysu klimatycznego. Kluczowy jest przekaz, że każdy z nas w swoim najbliższym otoczeniu może zrobić coś dobrego dla środowiska. Dlatego do udziału w sportowym wyzwaniu zachęcani byli wszyscy, dla których ochrona planety jest priorytetem i którzy rozumieją, że żeby odnieść na tym polu sukces, trzeba działać razem. Ostatecznie na stronie wydarzenia www.bieg1000drzew.pl zarejestrowało się ponad 2500 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej, niż przewidywali organizatorzy.

– Reakcja społeczeństwa na nasz proekologiczny bieg przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu i tylu pozytywnych słów pod adresem inicjatywy. Pokrzepiające jest to, że Polacy nie są obojętni na problem zmian klimatycznych i jest wiele osób, które chcą ratować naszą planetę  – powiedział Anders H. Eide, Ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie. – Z tego powodu zdecydowaliśmy się zasadzić nie tysiąc, a dwa tysiące drzew, które pomogą odbudować zniszczony las w woj. śląskim. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy dołożyli swoją cegiełkę, a właściwie drzewo, do akcji.

Bieg 1000 Drzew z rekordowym wynikiem
Bieg 1000 Drzew z rekordowym wynikiem

Niezwykłe zaangażowanie uczestników Biegu 1000 Drzew zostało również dostrzeżone i docenione przez partnera akcji, organizację Posadzimy.pl, która zdecydowała dołożyć kolejnych 200 drzew do wspólnej puli. Wspólny wysiłek uczestników biegu zaowocuje więc posadzeniem 2200 drzew. Według wyliczeń Posadzimy.pl las złożony z tylu właśnie drzew w ciągu roku jest w stanie pochłonąć ponad 13 ton dwutlenku węgla produkowanego do atmosfery, a jednocześnie dostarczyć ilość tlenu potrzebną do oddychania dla ponad 1470 osób.Nasadzenia będą zrealizowane na obszarze kompleksu leśnego w gminie Ogrodzieniec na północy województwa śląskiego, gdzie na początku 2020 r. ogromna wichura dokumentnie zdewastowała las.

Wirtualny bieg odbywał się w dniach 13-21 listopada, a jego uczestnicy mieli dowolność w wyborze aktywności fizycznej, czasu, miejsca czy dystansu – liczyła się po prostu aktywność fizyczna na rzecz wspólnej sprawy. Organizatorzy zachęcali uczestników do dzielenia się swoim zaangażowaniem i osiągnięciami w social mediach, za pomocą hasztagu #bieg1000drzew. Na Instagramie pojawiło się kilkaset zdjęć osób zaangażowanych w Bieg 1000 Drzew, tworząc niezapomnianą galerię, która już zawsze będzie przypominała, że razem można więcej!

***

Fundusze Norweskie na rzecz ochrony środowiska i wsparcia klimatu

Poprawa jakości powietrza i efektywne wykorzystanie energii w szkołach i przedsiębiorstwach, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych czy realizacja zielonych inwestycji w miastach – wsparcie tych i szeregu innych inicjatyw daje uruchomiony w 2020 r.  Program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Dzięki programowi finansowanemu z Funduszy Norweskich i EOG do Polski trafi 140 mln euro przeznaczonych na złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu. Fundusze Norweskie to bezzwrotna pomoc finansowa dla 15 członków Unii Europejskiej. Fundusze przyczyniają się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w Europie oraz wzmacniania współpracy dwustronnej. Polska jest największym beneficjentem Funduszy Norweskich: od 2004 roku otrzymała ponad 1 miliard euro na wsparcie projektów w takich dziedzinach, jak: ochrona środowiska, badania naukowe, wymiana kulturalna i ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego, wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, zwalczanie przemocy, wsparcie wymiaru sprawiedliwości i ochrona zdrowia.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Merrell NOVA 2 to część linii See America, która inspiruje by ruszyć na szlak.

Odwiedź Amerykę z Merrell - test NOVA 2 x See America

Następne
Zielony świat w 2022 roku

Zielony świat w 2022 roku

Powiązane artykuły

x bieg rzeznika cz 3 3
Czytaj dalej

X Bieg Rzeźnika – 31 maja 2013 – cz.3/3

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy ma szansę dotknąć rzeźnickiego dystansu ultra. Uważam także, że nie trzeba wcale startować w takiej konkurencji, aby móc przekroczyć swoje bariery.
ezrah kiprotich sang zwyciezca 13 pzu polmaratonu warszawskiego 01
Czytaj dalej

Ezrah Kiprotich Sang zwycięzcą 13. PZU Półmaratonu Warszawskiego

Sezon biegowy w Polsce można oficjalnie uznać za otwarty! W promieniach wiosennego słońca rozpoczął go 13. PZU Półmaraton Warszawski. Na starcie stanęło około 12 500 zawodników, a wśród nich blisko 1000 uczestników akcji #BiegamDobrze, którzy zebrali ponad 700 tys. złotych na wybrane przez siebie cele charytatywne.