🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Kalendarz biegowy

Bieg 1000 Drzew z rewelacyjną frekwencją. Ambasada Norwegii posadzi dwa razy więcej drzew

Z inicjatywy Ambasady Norwegii i EOG w dniach 13-21 listopada w całej Polsce odbywał się wirtualny Bieg 1000…
Bieg 1000 Drzew - bieganie, ale nie tylko i wspólny cel!

Z inicjatywy Ambasady Norwegii i EOG w dniach 13-21 listopada w całej Polsce odbywał się wirtualny Bieg 1000 Drzew. Napędzany przez Fundusze Norweskie. Liczba uczestników pierwszej, pilotażowej edycji, przekroczyła oczekiwania organizatorów, którzy wobec tak dużego, pozytywnego odzewu biegaczy, zdecydowali się podwoić liczbę drzew, które zostaną zasadzone w zdewastowanym przez wichurę lesie w rejonie Ogrodzieńca. W sumie będzie to ponad 2000 nowych nasadzeń, które w ciągu roku mogą pochłonąć nawet 13 ton dwutlenku węgla.

Celem inicjatywy Bieg 1000 Drzew jest zwrócenie uwagi środowiska biegaczy na problemy kryzysu klimatycznego. Kluczowy jest przekaz, że każdy z nas w swoim najbliższym otoczeniu może zrobić coś dobrego dla środowiska. Dlatego do udziału w sportowym wyzwaniu zachęcani byli wszyscy, dla których ochrona planety jest priorytetem i którzy rozumieją, że żeby odnieść na tym polu sukces, trzeba działać razem. Ostatecznie na stronie wydarzenia www.bieg1000drzew.pl zarejestrowało się ponad 2500 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej, niż przewidywali organizatorzy.

– Reakcja społeczeństwa na nasz proekologiczny bieg przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu i tylu pozytywnych słów pod adresem inicjatywy. Pokrzepiające jest to, że Polacy nie są obojętni na problem zmian klimatycznych i jest wiele osób, które chcą ratować naszą planetę  – powiedział Anders H. Eide, Ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie. – Z tego powodu zdecydowaliśmy się zasadzić nie tysiąc, a dwa tysiące drzew, które pomogą odbudować zniszczony las w woj. śląskim. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy dołożyli swoją cegiełkę, a właściwie drzewo, do akcji.

Bieg 1000 Drzew z rekordowym wynikiem
Bieg 1000 Drzew z rekordowym wynikiem

Niezwykłe zaangażowanie uczestników Biegu 1000 Drzew zostało również dostrzeżone i docenione przez partnera akcji, organizację Posadzimy.pl, która zdecydowała dołożyć kolejnych 200 drzew do wspólnej puli. Wspólny wysiłek uczestników biegu zaowocuje więc posadzeniem 2200 drzew. Według wyliczeń Posadzimy.pl las złożony z tylu właśnie drzew w ciągu roku jest w stanie pochłonąć ponad 13 ton dwutlenku węgla produkowanego do atmosfery, a jednocześnie dostarczyć ilość tlenu potrzebną do oddychania dla ponad 1470 osób.Nasadzenia będą zrealizowane na obszarze kompleksu leśnego w gminie Ogrodzieniec na północy województwa śląskiego, gdzie na początku 2020 r. ogromna wichura dokumentnie zdewastowała las.

Wirtualny bieg odbywał się w dniach 13-21 listopada, a jego uczestnicy mieli dowolność w wyborze aktywności fizycznej, czasu, miejsca czy dystansu – liczyła się po prostu aktywność fizyczna na rzecz wspólnej sprawy. Organizatorzy zachęcali uczestników do dzielenia się swoim zaangażowaniem i osiągnięciami w social mediach, za pomocą hasztagu #bieg1000drzew. Na Instagramie pojawiło się kilkaset zdjęć osób zaangażowanych w Bieg 1000 Drzew, tworząc niezapomnianą galerię, która już zawsze będzie przypominała, że razem można więcej!

***

Fundusze Norweskie na rzecz ochrony środowiska i wsparcia klimatu

Poprawa jakości powietrza i efektywne wykorzystanie energii w szkołach i przedsiębiorstwach, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych czy realizacja zielonych inwestycji w miastach – wsparcie tych i szeregu innych inicjatyw daje uruchomiony w 2020 r.  Program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Dzięki programowi finansowanemu z Funduszy Norweskich i EOG do Polski trafi 140 mln euro przeznaczonych na złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu. Fundusze Norweskie to bezzwrotna pomoc finansowa dla 15 członków Unii Europejskiej. Fundusze przyczyniają się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w Europie oraz wzmacniania współpracy dwustronnej. Polska jest największym beneficjentem Funduszy Norweskich: od 2004 roku otrzymała ponad 1 miliard euro na wsparcie projektów w takich dziedzinach, jak: ochrona środowiska, badania naukowe, wymiana kulturalna i ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego, wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, zwalczanie przemocy, wsparcie wymiaru sprawiedliwości i ochrona zdrowia.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Odwiedź Amerykę z Merrell - test NOVA 2 x See America
Następny wpis
Zielony świat w 2022 roku
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.