fbpx
Buty do biegania

Odwiedź Amerykę z Merrell – test NOVA 2 x See America

Merrell konsekwentnie prowadzi kampanie mające zainspirować nas do ruszenia w teren. Dwa lata temu pisaliśmy o akcji I…
Merrell NOVA 2 to część linii See America, która inspiruje by ruszyć na szlak.

Merrell konsekwentnie prowadzi kampanie mające zainspirować nas do ruszenia w teren. Dwa lata temu pisaliśmy o akcji I am the trail, która ukazywała outdoorowe korzenie amerykańskiej firmy, a tym razem, no właśnie – Merrell zaprasza nas do samej Ameryki.

See America to kampania inspirująca, ale też pozwalająca utrwalić w naszej pamięci najważniejsze szlaki piesze Ameryki Północnej. Dla biegaczy zafascynowanych rekordami Fastest Known Time to zresztą szlaki doskonale znane, bo mowa o Appalachian Trail, który rozsławiła książka Scotta Jurka, Pacific Crest Trail, którego rekord z supportem dzierży Timothy Olson oraz Continental Divide Trail, który w połączeniu z dwoma poprzednimi tworzy tzw. Triple Crown of Thru-Hiking.

Continental Divide Trail interesuje nas jednak wyjątkowo, bo to jemu dedykowane są męskie buty do biegania w terenie – Merrell NOVA 2 x See America, które wziąłem w obroty w ostatnich tygodniach.

Merrell NOVA 2 x See America nawiązują do szlaku Continental Divide Trail.
Merrell NOVA 2 x See America nawiązują do szlaku Continental Divide Trail.

Merrell NOVA 2 – uniwersalne buty do biegania w terenie

Taką tezę postawiłem jeszcze przed pierwszym treningiem i to ją postaram się zweryfikować.

Przez uniwersalne buty do biegania w terenie rozumiem taki model, który po prostu będziemy mogli wykorzystywać za każdym razem, gdy wychodzimy biegać w urozmaiconym terenie. Nie muszą iść w konkury z agresywnymi startówkami, minimalistycznymi skarpeto-butami, ani z upasionymi jak przed snem zimowym butami maksymalistycznymi. Mają za to przynajmniej dobrze wywiązywać się z podstawowych zadań, jakie teren stawia przed butami biegowymi:


1) zapewniać stabilne lądowanie i dynamiczne wybicie w błotnistym terenie, 

2) pozwalać na bezpieczne poruszanie się w terenie skalistym,

3) umożliwiać szybki bieg na suchych szutrowych ścieżkach.

Jak Merrell NOVA 2 sprawdziły się w starciu z tymi warunkami?

Kolorystyka każdego modelu w kolekcji See America jest efektem pracy wybranej artystki lub artysty z Creative Action Network.
Kolorystyka każdego modelu w kolekcji See America jest efektem pracy wybranej artystki lub artysty z Creative Action Network.

Parę słów o moich treningach w nowych butach Merrella

Zanim przejdę do odpowiedzi, dodam parę słów o tym, gdzie testowałem NOVA 2 i jakie są moje parametry. Dzięki temu łatwo porównasz mnie ze sobą, co pozwoli na wnioski, czy i w twoim przypadku te buty wypadłyby podobnie.

Merrell NOVA 2 testowałem w Karkonoszach, Górach Wałbrzyskich oraz na Masywie Ślęży. Najdłuższy trening, jaki w nich wykonałem, przekraczał 41 km, a w trakcie ostatnich tygodni mogłem liczyć na zróżnicowane warunki pogodowe. Jedynie śniegu jeszcze nie spotkałem, nie brakowało za to skał, wszelkiego rodzaju kamulców, błota i biegu w strumieniach wody. Co do parametrów – ważę obecnie ok. 77-78 km przy 182 cm wzrostu i średnio notuję 90-100 km tygodniowo.

Jak sprawdziły się nowe Merrelle?

  1. Stosunkowo szeroko rozłożone wypustki podeszwy opartej na gumie Vibram® TC5+ zapewniają stabilny i dynamiczny bieg na błotnistych ścieżkach.

W okresie przejściowym między latem i jesienią okazało się to kluczowe, bo właśnie zalane szutry, podmokłe trawy i kałuże dominowały na trasach, po których biegałem. O powodzeniu w takich warunkach nie decydował jednak wyłącznie rozstaw bieżnika, ale też usztywniona podeszwa, która sama w sobie pozwalała za każdym razem na przyłożenie dużej powierzchni do gleby, złapanie tarcia i możliwie dynamiczne wybicie. Nie powiem, żebym nie był zaskoczony, ale to oczywiście bardzo miłe zaskoczenie.

  1. Kontrastowało z nim odczucie, które towarzyszyło mi za każdym razem, gdy trafiałem na mokre czy nawet wilgotne skały.

Takie warunki okazują się dla tej akurat gumy Vibram całkowicie zaporowe. Nie ma co nawet rozdrabniać się i mówić, że mogłoby być nieco lepiej, bo jest po prostu bardzo źle. Szybko dotarło do mnie, że na mokrej skale nie poszaleję i przy natknięciu się na nią muszę zachować dużo więcej ostrożności, niż bym tego chciał (tu należy się małe sprostowanie: po kontakcie z producentem okazało się, że NOVA 2 nie jest przeznaczony do treningów w takich warunkach, więc testowałem go nieco na wyrost. W butach typowo górskich Merrell stosuje inną mieszankę gumy)

  1. Na właściwe tory wracamy wówczas, gdy dotrzemy do suchych szutrowych ścieżek, na których Merrell NOVA 2 sprawdza się doskonale.
Otok cholewki chroni przed kamieniami, korzeniami...
Otok cholewki chroni przed kamieniami, korzeniami…

Sukces ten gwarantuje wspomniana już usztywniona podeszwa. Usztywnienie to jest bowiem wynikiem znajdującego się w niej rock plate’a, czyli wkładki zapewniającej ochronę przed kamieniami. Dzięki niej nie tylko możemy biec szybko i bardzo pewnie na ścieżkach usłanych niewielkimi kamieniami, ale też po godzinach takiego biegu mieć poczucie, że nasze stopy są całe i zdrowe.

Ze starcia z tezą o uniwersalności Merrell NOVA 2 wychodzą zatem obronną ręką. Co prawda nie da się uciec od faktu, że na mokrej skale czeka nas w nich jazda bez trzymanki, ale z drugiej strony, mocno skaliste ścieżki nie dominują w naszych górach, a w innych warunkach te buty sprawdziły się zaskakująco dobrze.

Co więcej, elementy przeszyte w okolicach zapiętka nie powodują żadnych nieprzyjemności, a wzmocniony fragment na przodzie cholewki zapewnia wystarczającą ochronę na wypadek niespodziewanych kopniaków w korzenie i kamienie. Buty nie tracą na wygodzie, gdy są całkowicie przemoczone i może jedynie na sznurówki warto brać poprawkę, bo ich okrągły kształt sprawia, że na pierwszych treningach mogą się nieco luzować.

Jeżeli nawiązać do promującego te buty hasła Go places sneakers can’t, to wszystko się zgadza. Co prawda uparciuch i na Rysy wejdzie w zwykłym obuwiu sportowym, nie da się jednak ukryć, że w butach takich jak Merrell NOVA 2 wycieczki w urozmaiconym i wymagającym terenie są prawdziwą przyjemnością.

Stonowane zestawienie kolorystyczne tego modelu przypadnie do gustu biegaczom, do których niekoniecznie przemawia moda na krzykliwe kolory na szlaku, ale sama w sobie nie jest też przypadkiem…

Merrell NOVA 2 są w 100% wegańskie.
Merrell NOVA 2 są w 100% wegańskie.

Merrell NOVA 2 – buty wegańskie, wspierające artystów

Kolorystyka każdego modelu wchodzącego do kolekcji See America jest efektem pracy wybranej artystki lub artysty z Creative Action Network. Odcienie niebieskiego i szarości, którymi Jonathan Scheele ozdobił męskie Merrelle NOVA 2 mają oddać barwę potężnych skalnych szczytów towarzyszących biegaczom i piechurom na Continental Divide Trail

Więcej o tej kooperacji przeczytacie na stronie, a tutaj warto odnotować jeszcze, że testowane przeze mnie buty są w 100% wegańskie. Żaden z elementów, z których je wykonano, nie jest pozyskiwany z produktów pochodzenia zwierzęcego.

Merrell NOVA 2 x See America dostępne są na stronie: merrell.pl

Więcej o kampanii See America: https://www.merrell.com/US/en/see-america/

Więcej o Creative Action Network: https://creativeaction.network/

Cechy charakterystyczne Merrell NOVA 2 x See America:

  • podeszwa zewnętrzna wykonana z Vibram® TC5+,
  • wyciągana wkładka z EVA,
  • drop 8 mm, wysokość bieżnika 5 mm,
  • buty wegańskie,
  • dodatkowe elementy amortyzujące pod piętą i przodostopiem,
  • wkładka rock plate w podeszwie dla dodatkowej ochrony.
CechaMerrell NOVA 2 x See America
PrzeznaczenieBiegi trailowe
Dla kogoDla każdego, do regularnych treningów
Drop8 mm
Waga buta (rozm. 42 EUR)560 g dla pary
AmortyzacjaMerrell Air Cushion pod piętą i przodostopiem
WygodaMiękka cholewka zapewnia komfort
Rodzaj stopyNeutralna
DynamikaTypowa dla butów treningowych
Podobne butyNike Wildhorse, New Balance FuelCore NITREL Trail, Adidas TERREX TWO FLOW TRAIL, Asics Gel-Trabuco
Podeszwa zewnętrzna
Bieżnik5 mm wypustki z gumy Vibram® TC5+
Odczuwalność podłożaTłumiona przez rock plate
PrzyczepnośćNiska jedynie na mokrej skale
Podeszwa środkowa
ElastycznośćNieznaczna
ResponsywnośćWzmożona przez wkładkę rock plate
Wsparcie łuku podłużnegoBrak, buty przeznaczone do stóp neutralnych
StabilizacjaSzeroka podeszwa zapewnia stabilizację
Cholewka
DopasowanieDobrze dzięki nieco grubszej cholewce w okolicach kostki
PrzodostopieNieco szersze, by zapewnić odpowiednią pracę palców stóp
Trzymanie piętyDobre, z możliwością wykorzystania dodatkowej dziurki do sznurowania
ElastycznośćMeshowa siatka dobrze pracuje podczas biegu
System wiązaniaOkrągłe sznurówki przepuszczane przez pętle
WentylacjaMeshowa siatka w cholewce radzi sobie z wentylacją nawet po przemoczeniu
Ochrona palcówWzmocniony czub zapewnia ochronę
WhatsApp Image 2021 11 07 at 15.19.24 1
Odwiedź Amerykę z Merrell - test NOVA 2 x See America 17

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Długodystansowy test suplementacji kwasów tłuszczowych omega-3
Następny wpis
Bieg 1000 Drzew z rewelacyjną frekwencją. Ambasada Norwegii posadzi dwa razy więcej drzew
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu