fbpx
News & Technologie

Van Niekerk w połowie drogi do miana „króla sprintu”!

Piątego dnia 16. Mistrzostw Świata wszyscy czekali na ostatni finał wieczoru, czyli bieg na 400 metrów, w którym pierwszoplanową rolę miał odgrywać Wayde Van Niekerk – biegacz mianowany przez samego Usaina Bolta na nowego „króla sprintu”. Rywali miał mocnych, ale i tym razem udźwignął presję.
van niekerk w polowie drogi do miana krola sprintu

Piątego dnia 16. Mistrzostw Świata wszyscy czekali na ostatni finał wieczoru, czyli bieg na 400 metrów, w którym pierwszoplanową rolę miał odgrywać Wayde Van Niekerk – biegacz mianowany przez samego Usaina Bolta na nowego „króla sprintu”. Rywali miał mocnych, ale i tym razem udźwignął presję.

Na dystansie 400 metrów zapowiadała się ciekawa walka, bo złoto Afrykaninowi chcieli odebrać m.in. Botswańczycy: Baboloki Thebe – 4. na tegorocznych listach światowych (przed MŚ – przyp.) i Isaac Makwala – 3. na WL czy rewelacyjny w Londynie reprezentant Wysp Bahama – Steven Gardiner.

W eliminacjach Wayde Van Niekerk bez problemów wygrał swój bieg, podobnie uczynili: Fred Kerley (USA), Nathon Allen (Jamajka) i wyżej wspomniani Thebe, Gardiner i Makwala. Co ciekawe, faworyt uzyskał dopiero 16. czas, a najszybciej pobiegł ostatni z wymienionych. W półfinałach zdecydowanie najszybszy okazał się Gardiner z czasem 43.89 (nowy rekord kraju i rekord życiowy), pozostałe dwa biegi wygrali Van Niekerk i Makwala.

We wtorkowy wieczór wszystkie oczy miały być skierowane na Van Niekerka i Makwalę. Miały być, ale nie były… bo Botswańczyk nie stanął na starcie i podobno został wyrzucony ze stadionu. Powodem był wirus, który złapał w hotelu, a IAAF ze względu na łatwość rozprzestrzeniania się wirusa i w trosce o dobro wszystkich sportowców nie wpuściła „chorego” zawodnika nawet na stadion rozgrzewkowy, podobnie było dzień wcześniej podczas eliminacji na 200 m, w których jeden z faworytów również nie wystartował.

Przedstawiciele IAAF wydali komunikat w tej sprawie, w którym czytamy:

Isaac Makwala został wycofany z rywalizacji przez delegata medycznego IAAF po tym jak zdiagnozowano u niego w poniedziałek chorobę zakaźną. Zgodnie z brytyjskimi przepisami został on poddany 48-godzinnej kwarantannie, której czas upływał w środę o godzinie 14.00. Procedury te są zalecane przez angielską służbę zdrowia i zostały wyjaśnione zespołowi na piśmie. Zresztą przedstawiciel reprezentacji Botswany był obecny na niedzielnym spotkaniu. Decyzja o wycofaniu go z biegu na 200 i 400 metrów została podjęta na podstawie badania lekarskiego zapisanego w elektronicznym systemie medycznym mistrzostw. (…) IAAF jest bardzo przykro, że ciężka praca i jego wielki talent nie mogły zostać docenione na mistrzostwach świata, ale musimy myśleć o dobru wszystkich sportowców.

Sprawa jest, mówiąc kolokwialnie, „trochę śmierdząca”, bo zupełnie inny punkt widzenia obiera Makwala. Sprinter żalił się w mediach społecznościowych:

Walczyliśmy przez cały dzień o to, żeby prawda ujrzała światło dzienne. Nie jestem chory, ani nie byłem badany przez lekarza.

Wracając do finału 400 metrów. Na starcie stanęło zatem 7 biegaczy: dwóch Jamajczyków Nathon Allen i Demish Gaye, tylko jeden Amerykanin Fred Kerley, Afrykanin Wayde Van Niekerk, Botswańczyk Baboloki Thebe, naturalizowany Katarczyk z Sudanu Abdalelah Haroun i reprezentant Wysp Bahama Steven Gardiner. Z powodu absencji Makwali głównego rywala dla Van Niekerka upatrywano w ostatnim z przedstawionych zawodników. Start finałowego biegu na 400 metrów nie zaskoczył żadnego z kibiców, od samego wyjścia z bloków najszybszy był Van Niekerk, który sukcesywnie powiększał swoją przewagę. Na mecie mistrz olimpijski z Rio uzyskał czas 43.98 niemal zatrzymując się na linii. Drugi dobiegł Gardiner z czasem 44.41. Zażarta walka toczyła się o ostatnie miejsce na podium i gdy wydawało się, że zajmie je następca Makwali – Thebe, rzutem na taśmę wyprzedził go Abdalelah Haroun zdobywając pierwszy medal dla Kataru w tych mistrzostwach. Czasy finału nie były powalające, ale na pewno nie sprzyjała temu pogoda, bowiem w Londynie w czasie biegu było około 15-16 stopni.

Przed Waydem Van Niekerkiem zostały jeszcze starty na 200 metrów, a jak wiemy, ten biegacz celuje w dublet na 200 i 400 m, co pozwoli, by został okrzyknięty nowym „królem sprintu”. Można zauważyć, że rekordzista świata na jedno okrążenie biega z dużą lekkością i jeżeli nie popełni głupiego błędu, to może zostać podwójnym złotym medalistą na MŚ w Londynie. Już dziś wystartuje w biegu półfinałowym, który powinien być jedynie przetarciem przed czwartkowym finałem. W związku z nieobecnością w eliminacjach 200 m Makwali (najlepszy czas na listach światowych – 19.77) wydaje się, że plany Van Niekerkowi (drugi na WL – 19.84) może popsuć jedynie srebrny medalista na 100 m – Christian Coleman (3. na WL – 19.85).

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Do startu 39. PZU Maratonu Warszawskiego zostało niecałe 50 dni!
Następny wpis
Biegaczu, Tabata jest dla Ciebie!

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu