fbpx
Biegacze

Ultra bieganie po amputacji nogi. Bo ogranicza nas tylko własna wyobraźnia

Pokonał wiele biegów długodystansowych, cierpiał na podbiegach, ze zmęczenia i pragnienia. Ale największe wyzwanie przyszło zupełnie niespodziewanie. Najtrudniejszą decyzją dla gwiazdy biegów Ultra zza Oceanu była zgoda na amputację nogi.
ultra bieganie po amputacji nogi bo ogranicza nas tylko wlasna wyobraznia 01

Pokonał wiele biegów długodystansowych, cierpiał na podbiegach, ze zmęczenia i pragnienia. Ale największe wyzwanie przyszło zupełnie niespodziewanie. Najtrudniejszą decyzją dla gwiazdy biegów Ultra zza Oceanu była zgoda na amputację nogi. Po operacji nawet przez głowę mu nie przeszło, by zmienić dewizę życiową brzmiąca „Only Sky is the limit”  i zrezygnować z treningów i rywalizacji.

Jeden z najtwardszych

Dave Mackey, zawodowy ultrabiegacz nie jest może zbyt znany nad Wisłą, ale za oceanem cieszy się dużą estymą i opinią jednego z najtwardszych zawodników. Zapracował na tę opinię z pewnością wieloma spektakularnymi sukcesami na dystansach od 50 kilometrów w górę. Do niego należał rekord trasy w bardzo popularnym w Stanach biegu górskim po Wielkim Kanionie: R2R2R – rim to rim to rim – pobity ostatnio przez Roba Krara.

W 2004 i 2011 wygrywał Montrail Cup i w tymże roku wybrano go Ultrabiegaczem Roku w Ameryce Pólnocnej. W swojej karierze stawał na najwyższych stopniach podium, w takich zawodach jak: Amerikan River 50 Mile, Way Too Cool 50K, Montain Masochist Trail Run czy Miwok 100K i wielu innych.

Generalnie jego półki wypełniają puchary i medale, a najzagorzalsi europejscy kibice biegów Ultra mogą go pamiętać z występu w kwietniu 2015 roku. Wtedy to wystartował w Maroko w słynnym Maraton des Sables, czyli Maratonie Piasków, gdzie zajął 12 miejsce. Mniej zorientowanym przypomnę tylko, że jest to jedno z największych wyzwań w świecie biegów Ultra – 7 dniowe zmagania po piaskach Sahary, podzielone na 6 etapów, w czasie których śmiałkowie pokonują w sumie około 230 kilometrów. Po starcie w tym wyczerpującym wydarzeniu rozpoczął przygotowania do zawodów Western States 100.

Feralny dzień

23 maja 2015 roku Dave wyruszył na trening, który zmienił jego życie na zawsze.

Tego ranka nikt ze znajomych  nie miał czasu, więc samotnie pokonywał górskie ścieżki. Nie planował nic specjalnego poza sporą ilość podbiegów, ale życie tego dnia miało swoje plany. Nagle pod jego stopą odłamał się kawałek skały. Dave poleciał kilka metrów w dół, odbił się od drugiej skały, połamał kilka gałęzi i wylądował na kolejnej półce skalnej kilkanaście metrów niżej. Niestety, spadając spowodował mała lawinę i gdy się ocknął, jego nogę przygniatał kilkudziesięciokilogramowy głaz. Następnego dnia w szpitalu powiedział – setki razy przebiegałem po tej skale i nigdy nic się nie stało, aż do tego dnia.

Tymczasem zaczął krzyczeć i wzywać pomocy, a jednocześnie próbował bezskutecznie zepchnąć kamień. Na szczęście usłyszał go i odnalazł inny biegacz, który wezwał pomoc. W akcji ratunkowej uczestniczyło kilkunastu ratowników, którzy przenieśli głaz i bezpiecznie przetransportowali Dave’a do karetki. Ale zanim uwolnili jego nogę spod olbrzymiego ciężaru minęło ponad półtorej godziny – Nie wiem, jakim cudem nie wykrwawił się na śmierć – powiedział jeden z ratowników. Szybko trafił do szpitala i tam od razu na stół operacyjny – do 10 czerwca przeszedł ich aż 7 i po trzech tygodniach od wypadku wrócił do domu, myśląc, że niebawem wróci na swoje ulubione ściezki biegowe. Dostał olbrzymie wsparcie od internautów i z pełną mocą zabrał się za rehabilitacje.

Najtrudniejsza decyzja w życiu  

Przez kolejne 16 miesięcy Dave wykonał tytaniczną pracę, by wrócić do pełnej sprawności. Był już w stanie chodzić i jeździć rowerem, ale mimo kolejnych 6 operacji lewej nogi, nadal prognozy co do biegania były marne.

25 października tego roku napisał na swoim profilu – „Wolnośc to dla mnie swobodne odprowadzanie dzieci do szkoły, jazda na nartach, bieganie i rywalizacja w biegach Ultra”. 1 listopada tego roku zdecydował się na amputację lewej nogi poniżej kolana, by móc biegać używając protezy.

Przyszłość w różowych barwach 

Decyzja o amputacji była jedną z najtrudniejszych w jego życiu – zawsze jest ryzyko, że coś może pójść niedobrze. Na szczęście operacja udała się w 100 procentach, choć przebudzenie się bez nogi to dość dziwne uczucie. Dave twierdzi, że dzisiejsze protezy są na takim poziomie, że jedyne co będzie go ograniczało, to niebo i własna wyobraźnia. Zresztą przykładów sportowców startujących z protezami na długich dystansach jest sporo. Amy Palmiero-Winters przebiegł 100 mil, a Terry Fox pokonał wzdłuż Kanadę. Scott Rigsby został pierwszym człowiekiem, który po amputacji nóg poniżej kolan ukończył wyścig na pełnym dystansie Ironman, wylewając po drodze krew z protez. Potęga sportu i motywacja, jaką daje rywalizacja, są niewyobrażalnie wielkie .

Dave nie może już się doczekać, kiedy będzie się wspinał na okoliczne skałki i pojeździ na nartach. Czasami warto z czegoś zrezygnować, by zyskać tysiąc razy więcej – powtarza. Lekarze twierdzą, że może zacząć biegać 6-8 tygodni po operacji, ale Dave ostrożnie podchodzi do tego tematu – chce sobie dać rok na powrót do pełnej sprawności. W tym czasie zamierza sporo chodzić po górach i wspinać się po skałach, a to przecież również niezły trening przed biegami Ultra. Tak w każdym razie twierdzi Dave Mackey – uważnie śledźcie listy wyników biegów Ultra w USA w 2018 roku – ten 46-latek pewnie jeszcze tam sporo namiesza .

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Startują zapisy na ORLEN Warsaw Marathon 2017!
Następny wpis
Zapoluj na biegacza – nowy sposób na bieganie
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu