fbpx
Informacje prasowe

9. PZU Półmaraton Warszawski – bieg na europejskim poziomie w samym sercu Warszawy

12 tysięcy nadanych numerów startowych, 21 kilometrów, 1200 wolontariuszy i 1 tona medali. Oto liczby 9. PZU Półmaratonu Warszawskiego, który już za kilka dni odbędzie się w samym sercu Warszawy.
9 pzu polmaraton warszawski bieg na europejskim poziomie w samym sercu warszawy

12 tysięcy nadanych numerów startowych, 21 kilometrów, 1200 wolontariuszy i 1 tona medali. Oto liczby 9. PZU Półmaratonu Warszawskiego, który już za kilka dni odbędzie się w samym sercu Warszawy.

Już niebawem ulicami Warszawy pobiegną uczestnicy jednego z największych półmaratonów w Europie – 9. PZU Półmaratonu Warszawskiego. W tym roku do udziału w biegu zapisało się już 15 tysięcy zawodników. Przyznanych zostało 12 tysięcy numerów startowych. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że Półmaraton Warszawski dołączył do europejskiej czołówki i to nie tylko ze względu na frekwencję uczestników.

9. PZU Półmaraton Warszawski to impreza zorganizowana z ogromnym rozmachem. Organizatorów z Fundacji „Maraton Warszawski” w tym roku wpierać będzie ponad 1200 wolontariuszy. To m.in. dzięki ich pasji i ciężkiej pracy na trasie zawodów rozstawionych zostanie blisko 20 tysięcy litrów wody, 70 tysięcy kubeczków na punktach odżywiania i 10 km taśmy wygradzającej trasę. Każdy zawodnik, który ukończy bieg otrzyma jeden sponad tony medali.

Czy w tym roku będziemy świadkami ustanowienia nowego rekordu Półmaratonu Warszawskiego? Do tej pory niepokonanym zawodnikiem na warszawskiej trasie pozostaje Kenijczyk Sammy Kigen Korrir, który w 2011 roku dotarł do mety w czasie 1:01:18. Nazwiska faworytów tegorocznego biegu oraz ich sportowy potencjał wskazują na to, że czeka nas emocjonujące widowisko i ostra walka o zwycięstwo.

W czołówce tegorocznego biegu zobaczymy: Victor’a Kipchirchir’a z Kenii, który przed dwoma laty wygrał Półmaraton w Goeteborgu, schodząc poniżej godziny i ustanowił swój rekord życiowy – 59:31min. Swoją obecność w zawodach na pewno będzie chciał zaznaczyć ubiegłoroczny zwycięzca Martin Mukule z Kenii (czas na mecie 01:02:49).

W stawce Pań liczyć się będą: 18-latka z Etiopii Shure Demise Ware, która w tym roku osiągnęła już wynik 1:08:53, Poline Wanjiku Njeru z Kenii (1:10:28) oraz Etiopka Makda Harun (1:10:57). Nasze barwy reprezentować będzie Dominika Nowakowska, która wynikiem 01:14:06 wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Polski w Półmaratonie Kobiet podczas
8. Półmaratonu Warszawskiego.

9. PZU Półmaraton Warszawski to nie tylko rywalizacja. To również liczne atrakcje dla zawodników i kibiców. Przy trasie biegu zorganizowanych zostanie ponad 20 muzycznych punktów kibicowania. Przy Biurze Zawodów odbędą się targi Sport&Fitness Wiosna 2014 (28-29 marca), a w okolicach mety półmaratonu powstanie specjalna strefa, gdzie zawodnicy, ich rodziny, kibice i spędzający tam czas warszawiacy będą mogli wziąć udział w licznych zabawach sprawnościowe i  pokazach.

Wśród atrakcji będzie m.in. strefa zdrowia PZU, gdzie będzie można skorzystać z konsultacji medycznych i przeprowadzić niektóre badania. W strefie znajdzie się także miejsce na konkursy i zabawy dla dzieci, kino 5D, symulator dachowania oraz pokazy i atrakcje przygotowane przez partnerów PZU: straż pożarną, policję, WOPR i GOPR. Wszyscy goście strefy będą mogli też wziąć udział w akcji charytatywnej „Podziel się kilometrem”, podczas której za każdy pokonany na bieżni kilometr PZU przekaże 10 zł na rzecz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

Wszystko to razem sprawia, że tegoroczny Półmaraton Warszawski będzie prawdziwym wiosennym świętem sportu w myśl hasła: „Wiosna startuje w Warszawie!”.

Zapisy na 9. PZU Półmaraton Warszawski za pośrednictwem formularza na stronie www.pzupolmaratonwarszawski.com trwają jeszcze do 26 marca 2014r. Po tym terminie zgłoszenia będą możliwe wyłącznie w Biurze Zawodów (Stadion Narodowy w Warszawie, al. Ks. Poniatowskiego 1)  w dniach 28-29 marca 2014, z zastrzeżeniem, że pula numerów dostępnych w biurze jest ograniczona (200).

Więcej informacji na: www.pzupolmaratonwarszawski.com

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Ból piszczeli – najczęstszy problem biegacza
Następny wpis
Maraton metodą Skarżyńskiego - 3:30 - część trzecia
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu