fbpx
Wywiady

Skyrunning – koncepcja górskiego biegania

Dla początkującego biegacza pokonanie dystansu 42,195m wydaje się wyczynem niemal niemożliwym. Jednak niezależnie od czasu, jaki zajmą nam przygotowania do wymarzonego biegu maratońskiego...
skyrunning koncepcja gorskiego biegania 03

Dla początkującego biegacza pokonanie dystansu 42,195m wydaje się wyczynem niemal niemożliwym. Jednak niezależnie od czasu, jaki zajmą nam przygotowania do wymarzonego biegu maratońskiego, po jego zakończeniu zaczynamy szukać kolejnego wyzwania. Część biegaczy zaczyna śrubować osobiste rekordy, ale jest też spore grono, które z wielkim zaciekawieniem przygląda się biegom górskim. O tym, skąd w Polsce rosnące zainteresowanie tymi biegani i o rewolucji, którą w tym świecie przyniesie cykl narodowy Skyrunning Polska, rozmawiałem z Pawłem Rają, prezesem Skyrunning Polska.

Wszystkie polskie miasta opływają imprezami biegowymi. Dzieje się coraz więcej, w coraz ciekawszych formułach. Co w takim razie pcha biegaczy w góry?

Widoczny trend związany z rozwojem dyscypliny biegania jest przedmiotem stałej i zauważalnej ewolucji. Każde miasto oraz każda miejscowość posiada teraz bieg. Bieg jest bowiem obecnie magnesem przyciągającym jednorazowo sporą liczbę osób, ale także idealnym produktem wizerunkowym, którego wartość dodana znacznie przekracza długoterminowe nakłady związane z inwestycją danego miejsca. Proszę, nie zrozum mnie źle, ale coraz częściej miasto, które nie jest w stanie zorganizować przynajmniej jednego „konkretnego” biegu, postrzegane jest w kategoriach pejoratywnej i mocno astenicznej ewaluacji.

W tym przypadku wydaje się, że ewolucja oraz intensywny rozwój biegów górskich w Polsce może jedynie przybrać na znaczeniu. Spore możliwości, rosnąca podaż oraz gwarancja niesamowitych widoków, odgrywa tu niebagatelną rolę. Jednoznaczna więc odpowiedź na zadane pytanie jest niemożliwa. Ambiwalentna bowiem postawa samych biegaczy, dla których walka z samym sobą rozgrywa się na polu walki o indywidualne rekordy prędkości, stawiana jest na równi z chęcią przeżycia czegoś niecodziennego. Biegi górskie to bowiem coś więcej niż tradycyjnie przekraczane osobiste bariery, to przede wszystkim walka z samym sobą na poziomie transcendentalnym, bądź w zależności od postrzegania otoczenia, panteistycznej formie rozwoju samego siebie. Bieganie po górach, kontakt z naturą to jedyna właściwa ścieżka rozwoju.

W górach długość biegu często ma drugorzędne znaczenie wobec wielkości przewyższeń, wysokości na jakiej rozgrywa się bieg i, generalnie rzecz ujmując, ukształtowania terenu. Gdzie w takim razie kończą się “po prostu” biegi górskie i zaczyna skyrunning?

Rzeczywiście, istnieje spora różnica pomiędzy biegami typu skyrunning a „zwykłymi” biegami górskimi. Skyrunning to idea zapoczątkowana w latach 90. przez mocno aktywne środowisko wspinaczy i biegaczy, które odkryło w sobie pasję przemierzania na tamte czasy najbardziej niedostępnych górskich szlaków w jak najkrótszym czasie. Obecne biegi górskie rozgrywają się na zupełnie innych przewyższeniach, a ich specyfikacja polega na przemierzaniu stosunkowo prostych odcinków górskich, bądź nawet pagórkowatych. Skyrunning to niezwykle technicznie wymagające biegi. Może to potwierdzić absolutnie każdy z polskich biegaczy, który brał w jednym z nich udział.

skyrunning koncepcja gorskiego biegania 02

Skyrunning to obecnie trzy dziedziny alternatywnych, wieloaspektowych i mocno zróżnicowanych biegów, z czego dla polskich biegaczy najbardziej znanym jest SkyRace z racji Mistrzostw Polski Skyrunning rozgrywanych w Zakopanem w pierwszy weekend czerwca.

Czym będzie cykl Skyrunning Polska i jakie nowości wniesie do polskiej sceny biegowej?

Cykl narodowy Skyrunning Polska, który pod oficjalną nazwą Skyrunner Poland Series został oficjalnie przedstawiony Międzynarodowej Federacji ds. Biegów Wysokogórskich (International Skyrunning Federation – ISF) to zestaw biegów stawiających przede wszystkim na techniczne aspekty biegania górskiego. W ramach cyklu wyselekcjonowane 6 biegów ma wnieść na scenę biegów górskich nowe możliwości. Główne cele cyklu to przede wszystkim promowanie biegów typu Skyrunning w Polsce, wyłonienie najbardziej wszechstronnych zawodników w biegach Skyrunning, a także wyłonienie kandydatów do reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej. Z drugiej strony cykl Skyrunning umożliwia organizatorom dotarcie do najlepszych zawodników z zagranicy oraz wykorzystanie ponad 20-letniego doświadczenia założycieli ISF w organizacji na najwyższym poziomie biegowych wydarzeń międzynarodowych.

Zdecydowana większość ze słów, których właśnie użyłem, by zdefiniować koncepcję najnowszego cyklu to mocno subiektywne przeczucie, że koncepcję Skyrunning można zrozumieć jedynie poprzez uczestnictwo w tego typu zawodach. Wiem, że jest to pierwszy i na ten moment najlepszy sposób, by przybliżyć szerszemu gronu biegaczy, nieustający zachwyt tych, którzy w takim zawodach na arenie międzynarodowej brali już udział.

Jakie biegi wejdą w ramy cyklu i skąd taki właśnie wybór?

By zapewnić pełną transparentność cyklu, oficjalny regulamin biegu będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Umieszczony na portalu biegigorskie.pl, stronie skyrunningpoland.pl oraz podany do wiadomości przez ISF, będzie spełniał rolę punktu odniesienia w dalszych zapisach. Aby bowiem zostać ujętym w podsumowującej cykl klasyfikacji, należy wziąć udział w minimum 4 z 6 dostępnych biegów.

skyrunning koncepcja gorskiego biegania 01

Pierwszy bieg zostanie rozegrany 31 maja. Dystans całkowity to 43km, suma podbiegów +2200m, a suma zbiegów to -2000m. Chojnik Maraton, bo o nim mowa, wciąż ma otwartą listę, więc naprawdę warto się pośpieszyć (dla posiadaczy kart rabatowych Skyrunning Poland organizator zapewnia 15% zniżkę na wpisowe). Bieg zostaje uznany za pierwszy SkyMarathon.

Drugim w cyklu jest najprawdopobniej najtrudniejszy górski bieg w Polsce – Bieg im dh Franciszka Marduły znany wszystkim jako Mistrzostwa Polski Skyrunning. Całkowity dystans to 25,3km. Suma Podbiegów to +1985m, a suma zbiegów to -1609m. Bieg ten zostaje zaliczony jako SkyRace.

Trzecim biegiem jest równie znany biegaczom Maraton Karkonoski. Rok po rozegranych Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich na praktycznie podobnej trasie będą ponownie ścigać się najmocniejsi w Polsce biegacze. Zmiana w stosunku do zeszłego roku jest jednak znacząca. Bieg zostaje wydłużony do 46,7km (tym razym zbiegamy pod wyciąg), by całkowitą sumę wzniesień ustalić na poziomie 2150m.

Pierwszy i zarazem jedyny bieg ultra w cyklu zostanie rozegrany 23 sierpnia. 6 x Babia Gória to ostatecznie 100km z sumą przewyższeń 6500m. Wyraźne zainteresowanie biegami ultra skłoniła organizatorów do postawienia zupełnie nowego wyzwania.

Dwa ostatnie biegi reprezentują kategorię Vertical. Pierwszy z nich to Śnieżka Vertical – 7km z jednym podbiegiem (+1000m). Drugi to z kolei Bieg na Babią Górę – 10km (+1000m). Na zapisy jest jeszcze chwila, więc warto się nad startem w nich poważnie zastanowić.

Biegi górskie są bardzo emocjonujące, ale wymagają zupełnie innego przygotowania niż tradycyjne biegi miejskie – czy w związku z tym spodziewacie się na imprezach cyklu Skyrunning Polska wyłącznie zawodników doświadczonych?

Nowy cykl w swojej uporządkowanej odsłonie ma zapewnić możliwość polskim biegaczom na lepsze zrozumienie koncepcji Skyrunning. Oczywiście, ujęte w ramach cyklu biegi, mają na celu danie nam porządnie w kość. Nie zakładałbym jednak, że biegi te staną się wyłącznie domeną biegaczy doświadczonych.

skyrunning koncepcja gorskiego biegania 04

Obecnie przygotowujemy z jedną z największych klinik fizjoterapeutycznych w Warszawie specjalny program umożliwiający wszystkim biegaczom miejskim przynajmniej podstawowe przygotowanie do biegów górskich. W tym przypadku połączenie wiedzy fizjoterapeutów, rehabilitantów oraz profesjonalnych trenerów może wydobyć ze zwykłego biegacza miejskiego miłośnika biegów górskich. Planowane jednocześnie obozy treningowe pozwolą tym biegaczom na kontakt z najszybszymi góralami w Polsce, a przekazywana praktyczna wiedza zidentyfikuje określone predyspozycje. Jestem bowiem przekonany, że w każdym z nas zostanie w krótkim czasie odkryta nieprzeparta ochota na tak bezpośredni kontakt z naturą.

Jaki jest potencjał polskich zawodników górskich? Jak wypadają na tle reszty świata?

Polscy zawodnicy już teraz doceniani są za granicą. Najlepsi z nich nie ustępują światowej czołówce. To, co ich różni, to posiadany fundament oraz bezpieczeństwo i spokój treningów. Biegacze w Polsce, a mowa tu przede wszystkim o czołówce, to elita, która na co dzień wykonuje taką samą pracę jak my. To ich niesamowite zaangażowanie, pasja i wieloletnie poświęcenie pozwala na rywalizację na arenie międzynarodowej. Ze swojej strony chciałbym jedynie podkreślić, jak wielkie znaczenie ma rozwój idei Skyrunning w Polsce, by zarówno tej elicie, jak i normalnym biegaczom dać możliwość wyjazdu na postrzegane za kluczowe dla ISF zawody. W tym przypadku cykl narodowy (symultanicznie rozwijany w pozostałych państwach członkowskich), jest generalną próbą zainteresowania polskiego biegacza stosunkowo „nową” formą zdobywania gór.

Jakie rady dałbyś biegaczom, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z ekstremalną odsłoną tego sportu?

Wszystkim, którzy po raz pierwszy postanawiają spróbować swoich sił w biegach górskich zalecałbym umiar i chłodną kalkulację. Biegów jest prawie 300. Dobierzmy je tak, by stopniowo poszerzać swoje zdolności adaptacyjne. I choć to tylko subiektywne odczucie, zachęcałbym do wyjazdu w góry w choćby najskromniejszym gronie, bowiem te wyjątkowe chwile warto dzielić z najbliższymi.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
To cytryna? To pomarańcza? Nie! To POMIDOROWY SQUEEZY!
Następny wpis
Bieganie na bieżni – fakty i mity​​
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu