fbpx
Relacje

Szybkie bieganie w warszawskim Wilanowie za nami! – relacja z 1. Królewskiego Festiwalu Biegowego

W niedzielę 10 września mieliśmy przyjemność uczestniczyć w I Królewskim Festiwalu Biegowym Warszawa - Wilanów, organizowanym w ramach dni Wilanowa. Naprawdę szybkie, płaskie trasy na 5 km i 10 km posiadające atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Przy przychylnej tego dnia pogodzie 700 biegaczy stanęło przed okazją powalczenia ze swoimi życiówkami.
szybkie bieganie w warszawskim wilanowie za nami relacja z 1 krolewskiego festiwalu biegowego 01

W niedzielę 10 września mieliśmy przyjemność uczestniczyć w I Królewskim Festiwalu Biegowym Warszawa – Wilanów, organizowanym w ramach dni Wilanowa. Naprawdę szybkie, płaskie trasy na 5 km i 10 km posiadające atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Przy przychylnej tego dnia pogodzie 700 biegaczy stanęło przed okazją powalczenia ze swoimi życiówkami.

Na linii startu stanęło również blisko 200 dzieci na dedykowanych im krótszych dystansach. Kolejny raz DEM’a Promotion Polska zorganizowała huczne wydarzenie biegowe w ramach cyklu Biegaj’MY z DEM’a. Tym razem współorganizatorami byli Urząd Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawa oraz Centrum Sportu Wilanów.

Mimo krótkiego okresu zapisów internetowych i dużej ilości innych imprez biegowych w Warszawie, wydarzenie bardzo szybko zgromadziło paruset biegaczy. Większość uczestników, a także Ambasador cyklu biegów Biegaj’MY z DEM’a, najszybszy na świecie biegacz Wings for Life Bartosz Olszewski, twierdzą, że to trasa z ogromnym potencjałem i na każdej kolejnej imprezie pojawią się tutaj tysiące, a nie setki ludzi. To nowy punkt na biegowej mapie Warszawy, który warto wziąć pod uwagę w planach na 2018 rok. 

szybkie-bieganie-w-warszawskim-wilanowie-za-nami-relacja-z-1-krolewskiego-festiwalu-biegowego-02

Również podzielamy opinię Bartka i mamy nadzieję, że impreza na stałe wpisze się w biegowe kalendarze.

Królewski Festiwal Biegowy Warszawa-Wilanów 5 & 10 km organizowany był w ramach Dni Wilanowa 2017, co można było odczuć już pierwszego dnia pracy biura zawodów. Wiele osób po odbiorze pakietu startowego zostawało w miasteczku zorganizowanym przy Royal Wilanów, gdzie przygotowany był Wege Targ, atrakcje dla dzieci, występy Artystów, a przede wszystkim wieczorny koncert Lady Pank.

W sobotę, pierwszego dnia pracy biura zawodów, od godziny 11:00 drzwi wilanowskiego sklepu sportowego Nike For Pro otworzyły się na biegaczy z całej Polski. Pojedynczo, parami, grupowo  przyjeżdżali, by odebrać pakiet startowy historycznej 1. edycji Królewskiego Festiwalu Biegowego Warszawa  – Wilanów. Tego dnia pakiety odebrała ponad połowa uczestników.

Co znajdowało się w pakiecie?  Techniczna koszulka biegowa,  numer startowy z bezzwrotnym chipem, woda od Żywiec Zdrój, Batony BA! od Bakalland, Smoothie od Purella Food, kosmetyki Adidas Adipure od firmy Coty INC, posiłek regeneracyjny w wersji mięsnej bądź wegetariańskiej, kupon rabatowy do Nike For Pro, w którym mieściło się biuro zawodów, herbata ekologiczna i słodkie bataty od Solida Food oraz wejściówka do Artis Wellness Club. Trzeba przyznać organizatorzy rozpieszczają biegaczy wzorem innych organizowanych imprez, dlatego też nie dziwi nas ich duża popularność.

Wieczorem w ramach Dni Wilanowa, wielu spośród nich, wzięło udział w koncercie Rudnika oraz Lady Pank. W międzyczasie można było skorzystać z ofert foodtrucków oraz stref zabaw dla dzieci.

W niedzielę zaś, biuro zawodów było czynne już od godziny 7:00. Po odbiorze pakietów startowych pierwsi zawodnicy udali się na rozgrzewkę, którą poprowadziły instruktorki  z Artis Wellness Club.

szybkie-bieganie-w-warszawskim-wilanowie-za-nami-relacja-z-1-krolewskiego-festiwalu-biegowego-03

Od  8:45 zawodnicy ustawiali się na linii startu. Pogoda po raz kolejny dopisała Organizatorom cyklu biegów Biegaj’MY z DEM’a. Ponad 300 zawodników wystartowało w biegu na 5 km, który rozpoczął Królewski Festiwal Biegowy Warszawa – Wilanów.

szybkie-bieganie-w-warszawskim-wilanowie-za-nami-relacja-z-1-krolewskiego-festiwalu-biegowego-04

W kategorii OPEN na 5 km pierwsze 3 miejsca wśród mężczyzn zajęli kolejno: Mateusz Dębski (15:57), Maciej Bodnar (16:51) i Daniel Michałowski (16:57)

Wśród kobiet natomiast I miejsce należało do Katarzyny Gorlo (19:13), II miejsce – Justyna Grzywaczewska (19:34) i III miejsce Katarzyna Dziwosz (20:22).

Wśród mieszkańców Warszawy najszybszy okazał się Michał Kieza (17:38), II miejsce zajął Maciej Grochowski (18:00), trzecie zaś Mikołaj Siczek (18:24).

Pierwsze miejsce na podium w kategorii Najszybsza Mieszkanka Warszawy przypadło Katarzynie Gorlo (19:13), II miejsce – Katarzyna Dziwosz (20:22), a trzecie – Mai Michalak (21:11).

Po zakończonych zmaganiach na 5 km, zawodnicy udali się do strefy relaksu i gastronomii, by zregenerować siły po wyczerpującym biegu. Jak się okazało, niektórzy z nich mieli za chwilę pobiec na 10 km!

W międzyczasie można było skorzystać ze strefy zabaw z dmuchanymi zabawkami, zagrać w grę miejską, czy udać się na poradę fizjoterapeuty, odpocząć po biegach a nawet odebrać słoiczek miodu – wszystko w ramach stref zlokalizowanych w miasteczku biegacza.

szybkie-bieganie-w-warszawskim-wilanowie-za-nami-relacja-z-1-krolewskiego-festiwalu-biegowego-05

szybkie-bieganie-w-warszawskim-wilanowie-za-nami-relacja-z-1-krolewskiego-festiwalu-biegowego-06

O 10:30 sceną zawładnął Bartosz Olszewski – najszybszy na świecie biegacz Wings For Life. Poprowadził rozgrzewkę przed biegiem na dłuższym dystansie. Po rozgrzaniu mięśni biegacze przenieśli się na punkt startu zlokalizowany na ulicy Przyczółkowej, gdzie o 11:00 wystartowała najszybsza dycha w Warszawie. 

szybkie-bieganie-w-warszawskim-wilanowie-za-nami-relacja-z-1-krolewskiego-festiwalu-biegowego-07

Na 5 km znajdował się międzyczas oraz punkt z wodą. Kolejny punkt nawodnienia, ze względu na wysoką temperaturę znajdował się blisko 2 km dalej przy Stacji Paliw BP Zośka BP Wilanów. Wszystkie punkty z wodą zagwarantował Sponsor wydarzenia – Żywiec Zdrój.

Na pierwszych zawodników na mecie nie trzeba było długo czekać. Po 33 minutach i 8 sekundach linię końcową przekroczył Krzysztof Wasiewicz. Chwilę później, do grona zwycięzców dołączył Paweł Krochmal (34:45), jako trzeci dobiegł Bartosz Olszewski (35:46).

Spośród pań, pierwsza  na mecie zameldowała się Agata Pietraś z czasem 44:07. II miejsce zajęła Ilona Maciąg (45:01) i III miejsce – Joanna Filipowicz (47:33).

Najszybszym Mieszkańcem Warszawy okazał się Paweł Krochmal, 2. miejsce – Bartosz Olszewski, a trzecie – Maciej Piotrowski (36:04).

Jednak każdy z uczestników wbiegających na metę mógł się czuć, jak bohater. Na każdego z uczestników czekał pamiątkowy medal, woda oraz poczęstunek. 

szybkie-bieganie-w-warszawskim-wilanowie-za-nami-relacja-z-1-krolewskiego-festiwalu-biegowego-08

Najszybszą Mieszkanką Warszawy została Joanna Filipowicz, na drugim miejscu uplasowała się Paulina Kawka (49:02), trzecie miejsce należało do Agnieszki Karaś – Lepianki (49:20).

Najszybszym reprezentantem redakcji Trening Biegacza na dystansie 10km okazał się Krzysztof Wojciechowski (42:23) zajmując 24. miejsce. Jak powiedział, tu naprawdę można szybko biegać. Płaska, prosta trasa sprzyja biciu rekordów. Także na duży plus zasługuje lokalizacja, jak i termin, gdyż festiwal był powiązany z obchodami Dni Wilanowa. Znakomita okazja dla aktywacji sportowej całych rodzin, z której widać skorzystało wielu amatorów tego sportu.

O godzinie 13:30 na scenie nastąpiła dekoracja zawodników.

szybkie-bieganie-w-warszawskim-wilanowie-za-nami-relacja-z-1-krolewskiego-festiwalu-biegowego-09

Zanim jednak się to stało, wystartowały dwa biegi dla dzieci. Pierwszy dla grupy wiekowej 5-8 lat, drugi dla grupy 9-13 lat. Rywalizacja napędzała dzieci do tego, by silniej zaangażowały się w bieg. W związku z faktem, że za każdym razem to zaangażowanie jest tak samo duże, każde dziecko otrzymało na mecie medal oraz zestaw upominków od Sponsorów i Organizatorów. 

szybkie-bieganie-w-warszawskim-wilanowie-za-nami-relacja-z-1-krolewskiego-festiwalu-biegowego-10

Biegowe zmagania to nie koniec atrakcji. Niedzielne popołudnie i wieczór przyniosły ze sobą koncert orkiestr dętych z całej Polski! Ponadto wieczorem odbył się finał Dni Wilanowa, podczas którego wystąpiła Sylwia Grzeszczak. W dobry nastrój przed jej występem wprawił gości Dj Adamus.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez DEM’a Promotion Polska oraz Urząd Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawa. Odbyło się dzięki dużemu zaangażowaniu Burmistrza Artura Buczyńskiego, zespołu z Wydziału Kultury i Sportu, Centrum Sportu Wilanów oraz Służb Porządkowych – Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Służb Medycznych.

Przed biegaczami startującymi w cyklu biegów Biegaj’MY z DEM’a oraz przed tymi, którzy po raz pierwszy chcą poznać nową jakość organizacji imprez biegowych, jest jeszcze jedno wydarzenie.

Już 23 września odbędzie się II Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego, podczas którego Biegiem Oddamy Hołd Bohaterom. Regulamin pozwala na samodzielny wybór dystansu i ilości pętli do pokonania – od 700 metrów (1 okrążenie) do blisko 45 km (63 okrążenia). Dodatkowo każdy uczestnik może indywidualnie dobrać dogodną godzinę startu. Przy trasie biegu na Kopcu Powstania Warszawskiego biegacze spotkają obozowiska Powstańcze oraz współczesnego Wojska Polskiego – dymy, strzały, krzyki i huki – to wszystko zapewni pełną gamę emocji. Pojawią się Weterani Powstania Warszawskiego z Oddziałów Ochota i Mokotów. Wiesław Komasa dniu imprezy o 17:00 osobiście wyrecytuje wiersze napisane przez Powstańca Bogdana Bartnikowskiego. Następnie Weteran Powstania Warszawskiego Prof. Krzysztof Stanisław Polak osobiście wykona kilka utworów z okresu Powstania Warszawskiego. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym niecodziennym wydarzeniu. Przypominamy – zapisy online otwarte są tylko do 19 września, dostępne na oficjalnej stronie biegu: www.biegnakopiecpw.pl.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Przygotowania do Anwil Półmaraton Włocławek weszły na ostatnią prostą
Następny wpis
W błocie, wodzie i przez noc, czyli latarki dla hardcorowców
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu