fbpx
Informacje prasowe

Stopy w dobrej kondycji – Blackroll MINI

Chcesz mieć stopy w dobrej kondycji? Rolka Blackroll MINI - wystarczy 8-10 powtórzeń, aby za jej pomocą uzyskać intensywny masażu stóp, którego efekt zbliżony jest do masażu manualnego ...
stopy w dobrej kondycji blackroll mini 02

Chcesz mieć stopy w dobrej kondycji? Rolka Blackroll MINI – wystarczy 8-10 powtórzeń, aby za jej pomocą uzyskać intensywny masażu stóp, którego efekt zbliżony jest do masażu manualnego. Zrelaksowane stopy to zdrowsze nogi, lepsza postawa ciała, oraz dobre samopoczucie. Wie o tym każdy, kto choć raz odbył profesjonalny masaż stóp.

Stopa to bardzo złożony mechanizm oparty na właściwie ukształtowanych kościach spiętych mocnym i elastycznym układem więzadeł i mięśni. To najbardziej skomplikowany narząd w naszym ciele. Składa się aż z 26 kości, 33 stawów oraz przeszło 100 ścięgien, mięśni i więzadeł. Ta misterna konstrukcja dźwiga cały ciężar  ciała, przez 365 dni w roku. Osłabione mięśnie stóp i ścięgna, wraz z predyspozycjami genetycznymi często powodują różnego rodzaju deformacje. Najczęstszymi są płaskostopie poprzeczne i podłużne oraz koślawość bądź szpotawość. Mają one niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu, i mogą objawiać się częstymi bólami kolan czy kręgosłupa.

Ponadto, w stopie znajduje się aż 72 tys. zakończeń nerwowych, odpowiedzialnych za połączenia między najważniejszymi częściami ciała. Ich stymulacja, poprzez uciskowy masaż stóp, wpływa korzystnie na pracę organów wewnętrznych. Rolowanie (naciskanie) punktów w stopie poprawia jej ukrwienie, zwiększa dopływ tlenu i składników odżywczych, rozluźnia napięcia w organizmie oraz przywraca naturalne położenie „ściśniętych” kości, po całym dniu w obuwiu. Dlatego zmęczone stopy po masażu są lekkie i automatycznie odzyskują witalność.

Rolowanie mięśni stopy

Do precyzyjnego rolowania mięśni stopy wykorzystujemy rolki Blackroll MINI. Podobnie jak przy dużych rolkach wykorzystujemy ciężar własnego ciała i powoli przesuwamy stopę po rolce. Rolowanie mięśni stopy za pomocą Blackroll MINI powoduje rozluźnienie rozcięgna podeszwowego, które nadmiernie napięte często jest przyczyną bólu i kontuzji (szczególnie u biegaczy). Aby rolowanie było skuteczne wystarczy 8-10 powtórzeń (ruch tam i z powrotem) na stopę. W przypadku, kiedy czujemy, że spięcia w stopie są większe i potrzebują szczególnej uwagi możemy zwiększyć liczbę powtórzeń do 15. Każdą stopę rolujemy osobno. Jeśli podczas rolowania znajdziemy miejsce szczególnie bolesne, należy na chwilę zatrzymać się na wrażliwym rejonie stopy i docisnąć je do rolki.

Tak wygląda to w praktyce, zaprzaszamy do obejrzenia filmu

[youtube]R3hf2yhcUKA[/youtube]

W skrócie. Jeśli rolujesz stopy, pamiętaj:

  • stań prosto, stopy równolegle do siebie,
  • na rolce ćwicz jednocześnie tylko jedną stopę,
  • reguluj docisk rolki ciężarem własnego ciała,
  • roluj stopę bardzo powoli, po całej długości podeszwy stopy, od pięty do palców i z powrotem,
  • nie spinaj mięśni stóp podczas rolowania,
  • maksymalnie rozluźnij stopę i pozwól jej „rozpłaszczyć” się pod naciskiem,
  • przesuwaj stopę bardzo wolno tak, aby rozluźnić stopę na całej jej szerokości,
  • wykonaj 8-10 powtórzeń na każdą stopę.

Aby dowiedzieć się jak prawidłowo korzystać z rolek zajrzyj tutaj http://www.youtube.com/blackrollpolska

Więcej informacji o produktach  Blackroll

Informacje o kursach na międzynarodowego trenera Blackroll

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Zostań Międzynarodowym Trenerem Blackroll® - szkolenia już w lutym
Następny wpis
Zimowy aspekt biegania – dlaczego nie powinieneś rezygnować z treningu
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu