Środki wykorzystywane w kształtowaniu Siły Biegowej

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Siłę biegową, tak niezbędną w przypadku długich dystansów kształtujemy poprzez:

  • skip A (akcentowany) – przemieszczenie ciała w przód krótkimi 40-60 cm krokami z wyłączeniem ruchu zamachowego nogi w tył po dobiciu, faza odbicia kończona wspięciem na palce, kolano nogi wymachowej na wysokości spojenia łonowego, podudzie opuszczone w dół po kątem prostym przygotowane do aktywnego postawienia na podłożu. Tułów wyprostowany, praca ramion obszerna i dynamiczna.
  • skip B (bieżny) – faza odbicia akcentowana jest jak przy skipie A. Takie same ustawienie bioder i praca ramion. Natomiast po wyprowadzeniu uda nogi wymachowej do poziomu, podudzie wykonuje ruch grzebiący jak w biegu. Inaczej mówiąc, krok biegowy o akcencie odbijającym z wykluczeniem ruchu zamachowego nogi odbijającej winien być wykonywany pod niewielkie wzniesienie.
  • wieloskok – naprzemianstronne odbicia lewą i prawą nogą. Wieloskok traktowany jest jako ćwiczenie siłowo-wytrzymałościowe przy ograniczeniu dynamiki tego ćwiczenia. Prócz odbicia akcentować należy wyprowadzenie podudzia w przód i aktywne postawienie stopy.
  • bieg pod górę – najbardziej zalecane wzniesienie ok. 5 stopni. Należy akcentować prawidłowe ustawienie tułowia i pełne odbicie w kroku biegowym. Wartość tego ćwiczenia polega na uaktywnieniu pracy stawu skokowego przez przejście z obniżonego położenia pięty do odepchnięcia palcami od podłoża.
  • marsz siłowy – ćwiczenie wykonywane podobnie do skipu A, przy wykluczeniu fazy lotu, kończy się wspięciem na palce. Jest przez to bardzo dynamiczne