fbpx
spotkanie z mistrzem orientacji nogi biegna tam gdzie glowa wymysli

Spotkanie z Mistrzem Orientacji: Nogi biegną tam, gdzie głowa wymyśli

Jani Lakanen – fiński mistrz świata w biegach na orientacje na długim dystansie (Aarhus 2006) oraz w sztafecie (Tampere 2001). Wielokrotnie zdobywał też inne medale na prestiżowych imprezach.

Jani Lakanen – fiński mistrz świata w biegach na orientacje na długim dystansie (Aarhus 2006) oraz w sztafecie (Tampere 2001). Wielokrotnie zdobywał też inne medale na prestiżowych imprezach: 4 srebrne i 1 brązowy na mistrzostwach świata, 2 złote na mistrzostwach Europy oraz 1 złoty na pucharze świata.

Bieg na orientację – olimpijska dyscyplina sportowa (choć niewpisana do programu igrzysk olimpijskich), w której zawodnik posługując się mapą i kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie, meldując się na punktach kontrolnych. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację. (wikipedia.pl)

Jani Lankanen jest absolwentem Uniwersytetu w Jyväskylä (Finlandia). Obecnie uczy tutaj WFu i trenuje młodzież w biegach na orientację. To bardzo modny sport w krajach nordyckich. W Polsce popularność biegów na orientację także rośnie. W lipcu ubiegłego roku Polacy organizowali Mistrzostwa Świata Juniorów w tej dyscyplinie (Rumia, Lębork i Wejherowo), zdobywając nawet złoty medal w sztafetach.

Bieg na orientację jest szczególną dyscypliną z punktu widzenia psychologii sportu, o czym opowiadał na spotkaniu sam mistrz – Jani Lankanen. Tutaj niesamowity wysiłek fizyczny musi być połączony z utrzymaniem głowy na karku. Według Lankanena najlepsi biegacze na orientację:

  • są świetnie przygotowani fizycznie (co znaczy “świetnie” zależy oczywiście od dystansu i ukształtowania terenu),
  • posiadają nienaganne umiejętności kartograficzne, czyli potrafią czytać mapę i teren,
  • są przygotowani mentalnie pod względem umiejętności takich jak utrzymanie maksymalnej koncentracji na całej trasie, szybkie podejmowanie trafnych decyzji itp.

Mistrz zaznacza jednak, że to właśnie umiejętności mentalne umożliwiły mu zdobycie złota w duńskim Aarhus:

Od kilku sezonów byłem już w znakomitej formie fizycznej. Na kilku imprezach poprzedzających mój największy triumf w Danii, także odnosiłem sukcesy – zdobyłem srebro w 2001 roku w Tampere i brąz w 2005 w Aichi. Jednak dopiero w Aarhus dojrzałem do złota. Byłem zdeterminowany i skoncentrowany na całym dystansie. Nie popełniłem żadnego błędu. […] Wierzę, że zrozumienie samego siebie pod względem psychologicznym stało się kluczem do ostatecznego sukcesu na tamtych zawodach.

Jani Lankanen

Jani marzył o zostaniu mistrzem świata w biegach na orientację już w dzieciństwie. W wieku 12 lat postawił sobie cel. Powiedział rodzicom: będę mistrzem świata. Na jego ostateczny sukces złożyło się oczywiście wiele czynników (np. dostęp do wykwalifikowanej kadry trenerskiej, brak poważniejszych kontuzji), ale wytrwałość w dążeniu do celu okazała się dla niego najistotniejsza.

Ciekawe linki:

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
bieganie to nie tylko sposob na zycie to rowniez sposob na pomaganie innym

Bieganie to nie tylko sposób na życie, to również sposób na pomaganie innym...

Następne
dieta cud poradnia biegacza

Dieta cud - Poradnia Biegacza

Powiązane artykuły

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM