fbpx
Relacje

Poznań Maraton największym maratonem w Polsce!

Cosmas Mutuku Kyeva po raz trzeci triumfuje w Poznaniu. Poznanianka Monika Stefanowicz zwycięża w kategorii kobiet po fenomenalnym, sprinterskim finiszu. Brąz wywalczyła z kolei debiutantka Beata Lupa.
poznan maraton najwiekszym maratonem w polsce 01

Cosmas Mutuku Kyeva po raz trzeci triumfuje w Poznaniu. Poznanianka Monika Stefanowicz zwycięża w kategorii kobiet po fenomenalnym, sprinterskim finiszu. Brąz wywalczyła z kolei debiutantka Beata Lupa.

W niezwykle słoneczną, październikową niedzielę 6072 uczestników cieszyło się ze zdobycia koronnego dystansu w jubileuszowej edycji 20. PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza. Tym samym poznański bieg stał się najliczniejszym w tym roku maratonem w Polsce. Serca tłumu kibiców na trasie i wzdłuż mety biegu biły dzisiaj tylko dla maratończyków.

Cosmas Mutuku Kyeva, 34-letni Kenijczyk po raz trzeci został zwycięzcą poznańskiego Maratonu.

Z czasem 2:12:05 jako pierwszy przerwał jubileuszową szarfę na mecie. Podium dopełnili kolejni zawodnicy z Kenii Raymond Kemboi Chemungor i Mathew Kiptoo. Pierwszy Polak i zwycięzca z 2015 roku – Emil Dobrowolski z czasem 2:17:06 zameldował się na mecie jako piąty zawodnik w klasyfikacji generalnej.

Wśród kobiet zwycięstwo w spektakularnym stylu wybiegała Monika Stefanowicz. Polka przebiegła linię mety z czasem 2:37:42. Jest to jej pierwsze zwycięstwo w rodzinnym Poznaniu. Na ostatni kilometr przed metą wyprzedziła prowadzącą od startu biegu Etiopkę Tigist Tadese Bedada. Trzecia na mecie zameldowała się debiutantka Beata Lupa.

poznan maraton najwiekszym maratonem w polsce 02

Cosmas Mutuku Kyeva w Poznaniu wygrywał już w 2011 i 2018. Do niego należy także rekord trasy, jednak do jego pokonania w tym roku zabrakło Kenijczykowi 22 sekundy.

Od pierwszych kilometrów wysokie tempo podyktowane było przez grupę Kenijczyków i Etiopczyka. Wśród nich, jednak z tyłu stawki, biegł Cosmas Mutuku Kyeva, który wykorzystał moment i podjął walkę o zwycięstwo po 30 km. Drugą grupą na mecie była ekipa Polaków. Jako pierwszy przybiegł Emil Dobrowolski, następnie na mecie zameldował się debiutant Kamil Karbowiak.

Fenomenalne zwycięstwo wybiegała Monika Stefanowicz, która wywalczyła złoto na ostatnim kilometrze. Poznanianka ze łzami w oczach cieszyła się z dzisiejszego sukcesu. Dużą niespodziankę sprawiła także debiutantka na dystansie maratońskim Beata Lupa.

poznan maraton najwiekszym maratonem w polsce 03

Mężczyźni

  • I Cosmasa Mutuku Kyeva Kenia 02:12:05
  • II Raymond Kemboi Chemungor Kenia 02:13:00
  • III Mathew Kiptoo Kenia 02:15:58

Kobiety

  • I Monika Stefanowicz Polska 02:37:42
  • II Tigist Tadese Bedada Etiopia 02:37:58
  • III Beata Lupa Polska 02:40:41

Wśród wózkarzy w kategorii wózków łańcuchowych pierwszy na mecie pojawił się paraolimpijczyk Rafał Wilk. Wśród kobiet zwyciężyła zawodniczka ze Słowacji, Anna Oroszova. Z kolei w kategorii wózków z napędem bezpośrednim – aktywnym pierwszy przyjechał Witold Misztela, a wśród kobiet Joanna Stawicka.

20 edycja PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza wzbudziła wśród biegaczy ogromne zainteresowanie już podczas zapisów. Dwa tygodnie przed startem biegu został osiągnięty limit uczestników. Finalnie na linii startu poznańskiego maratonu stanęło 6213 biegaczy.

Na START Życiówka dla maratończyków

Jubileuszowy bieg wymagał od organizatorów wyjątkowej oprawy. Biegaczy do startu zagrzewał Jacek Mezo Mejer słynną już w Poznaniu Życiówką. Poznański artysta śpiewająco witał także poszczególne grupy finiszerów.

Na kibiców czekał z kolei tort i jubileuszowe gadżety na mecie. Słoneczna pogoda sprawiła, że wzdłuż całej trasy biegaczy dopingowali licznie zgromadzeni kibice.

Dodatkowo na terenie miasteczka maratońskiego zlokalizowanego na Międzynarodowych Targach Poznańskich przygotowanych zostało mnóstwo atrakcji i animacji w tym strefy zdrowia i sportu PKO Banku Polskiego.

Nieoficjalne wyniki 20. PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza są dostępne są >>>TUTAJ.

Kolejne biegowe święto w stolicy Wielkopolski już 5 kwietnia podczas wyjątkowo szczęśliwego 13. PKO Poznań Półmaratonu.

Wszystkim uczestnikom 20. PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza gratulujemy pokonania kolejnego królewskiego dystansu. Do zobaczenia na następnych biegowych imprezach

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Polecisz z nami w Katowicach? Wizz Air Half Marathon - widzimy się 23 maja
Następny wpis
Konkurs - do zgarnięcie 5 egzemplarzy Mój nowojorski maraton

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu