Polacy kochają Dolomity – sukcesy naszych reprezentantów na Lavaredo Ultra Trail!

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

W dniach 22-24 czerwca 2017 roku w Cortinie D’Ampezzo we Włoszech odbyła się 11. edycja The North Face Lavaredo Ultra Trail. Paweł „Pigmej” Krawczyk wywalczył 3. miejsce w Cortina Trail, a Ewa Majer była 5. kobietą na mecie 120-kilometrowego Lavaredo Ultra Trail!

Statystyki pokazują, że Polacy uwielbiają biegać w Dolomitach. Nasi biegacze byli trzecią najliczniej reprezentowaną nacją na liście Lavaredo Utra Trail (120km) i drugą w jego „młodszej siostrze” Cortina Trail (48km). Organizatorzy już dawno zauważyli tę tendencję, a właściciele knajpek w Cortinie przyzwyczaili się już do przedstartowych spotkań polskich biegaczy. Kiedy Krzysztof Gajdziński – organizator ultramaratonu Łemkowyna Ultra Trail – uczestniczył w tych zawodach, jedna z biegaczek zapytała go, czy aby w Dolomitach nie odbywają się mistrzostwa Polski… I od tego momentu przyjęło się, że pierwsi Polacy na mecie tego biegu otrzymują nieoficjalny – ale jakże znaczący w środowisku! – tytuł Mistrza Polski Lavaredo Ultra Trail.

Tradycja zobowiązuje. Nasi zawodnicy mogą zaliczyć występ we Włoszech do bardzo udanych. Rewelacyjny wynik osiągnęła Ewa Majer, która brała udział w biegu głównym na 120 km. Do mety w Cortinie D’Ampezzo dotarła po 16 godzinach, 23 minutach i 33 sekundach, zajmując tym samym 5. miejsce w rywalizacji kobiet! Co więcej – była najlepsza wśród wszystkich 120 Polaków, którzy ukończyli Lavaredo Ultra Trail (1064 zawodników na mecie). Był to pierwszy start Ewy Majer w imprezie z cyklu Ultra Trail World Tour.  Na swoim oficjalnym profilu na facebooku napisała:

Mam nadzieje, że z każdym startem będę nabierać więcej doświadczenia i walczyć o wyższe lokaty bo wiem, że to nie jest szczyt moich możliwości.

Lavaredo Ultra Trail:

Mężczyźni:

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym
 1. Fabien Antolinos (FRA) 12h 32′ 34”
 2. Seth Swanson (USA) 12h 34′ 41”
 3. Erik-Sebastian Krogvig (NOR) 13h 09′ 21″

Kobiety:

 1. Caroline Chaverot (FRA) 14:05:45 
 2. Ruth Charlotte Croft (NZL) 14:51:36 
 3. Lisa Borzani (ITA) 15:53:49

lavaredo-ultra-trail-02

Podczas 6. edycji 48-kilometrowego Cortina Trail zabłysnął Paweł „Pigmej” Krawczyk. Polak uplasował się na 3. miejscu z wynikiem 4 godziny 42 minuty 31 sekund i w ten sposób sprawił sobie prezent na 40. urodziny. Bieg ukończyło łącznie 1359, w tym 70 reprezentantów Polski. W oficjalnym komentarzu w mediach społecznościowych nasz zawodnik dziękował przede wszystkim swojemu trenerowi:

To był dobry, ale i wymagający dla mnie dzień. Przed wpakowaniem się do śpiwora żeby złapać trochę świeżości i snu przed jutrzejszą dekoracją, chcę podziękować Trenerowi. Stałem dzisiaj na starcie i czułem że jestem gotowy, a to pozwala cieszyć się bieganiem i daje duży komfort. Mateusz Kulig ( Tatra Camp) masz wiedzę i umiesz ją wykorzystać.

Cortina Trail:

Mężczyźni:

 1. Matteo Pigoni (ITA) 4h 28′ 52″
 2. Enzo Romeri (ITA) 4h 37′ 26″
 3. Pawel Krawczyk (POL) 4h 42′ 31″

Kobiety:

 1. Silvia Serafini (ITA) 5h 24′ 56″
 2. Francesca Pretto (ITA) 5h 33′ 01″
 3. Garance Blaut (FRA) 5h 43′ 53″

Czego może spodziewać się amator górskiego biegania decydujący się na start w Dolomitach? Lavaredo Ultra Trail jest biegiem bardzo długim, ale nie jest trudny technicznie. Według opinii doświadczonych biegaczy jest dużo łatwiejszy niż biegi w Tatrach – nie ma tam technicznych zbiegów czy trudnych szlaków. Dystans jest osiągalny dla każdego, kto regularnie trenuje i ma możliwość sprawdzenia swojej formy w górach. Z kolei Cortina Trail to znacznie krótszy, ale bardziej wymagający technicznie bieg. Na trasie można jednak liczyć na dobrze zorganizowane punkty przepakowe, wsparcie kibiców w wielu miejscach i oczywiście na piękne krajobrazy.

Jeśli potrzebujesz pomocy w treningu, umów się na niezobowiązującą rozmowę