fbpx
News & Technologie

Polacy kochają Dolomity – sukcesy naszych reprezentantów na Lavaredo Ultra Trail!

W dniach 22-24 czerwca 2017 roku w Cortinie D’Ampezzo we Włoszech odbyła się 11. edycja The North Face Lavaredo Ultra Trail. Paweł „Pigmej” Krawczyk wywalczył 3. miejsce w Cortina Trail, a Ewa Majer była 5. kobietą na mecie 120-kilometrowego Lavaredo Ultra Trail!
lavaredo ultra trail 01

W dniach 22-24 czerwca 2017 roku w Cortinie D’Ampezzo we Włoszech odbyła się 11. edycja The North Face Lavaredo Ultra Trail. Paweł „Pigmej” Krawczyk wywalczył 3. miejsce w Cortina Trail, a Ewa Majer była 5. kobietą na mecie 120-kilometrowego Lavaredo Ultra Trail!

Statystyki pokazują, że Polacy uwielbiają biegać w Dolomitach. Nasi biegacze byli trzecią najliczniej reprezentowaną nacją na liście Lavaredo Utra Trail (120km) i drugą w jego „młodszej siostrze” Cortina Trail (48km). Organizatorzy już dawno zauważyli tę tendencję, a właściciele knajpek w Cortinie przyzwyczaili się już do przedstartowych spotkań polskich biegaczy. Kiedy Krzysztof Gajdziński – organizator ultramaratonu Łemkowyna Ultra Trail – uczestniczył w tych zawodach, jedna z biegaczek zapytała go, czy aby w Dolomitach nie odbywają się mistrzostwa Polski… I od tego momentu przyjęło się, że pierwsi Polacy na mecie tego biegu otrzymują nieoficjalny – ale jakże znaczący w środowisku! – tytuł Mistrza Polski Lavaredo Ultra Trail.

Tradycja zobowiązuje. Nasi zawodnicy mogą zaliczyć występ we Włoszech do bardzo udanych. Rewelacyjny wynik osiągnęła Ewa Majer, która brała udział w biegu głównym na 120 km. Do mety w Cortinie D’Ampezzo dotarła po 16 godzinach, 23 minutach i 33 sekundach, zajmując tym samym 5. miejsce w rywalizacji kobiet! Co więcej – była najlepsza wśród wszystkich 120 Polaków, którzy ukończyli Lavaredo Ultra Trail (1064 zawodników na mecie). Był to pierwszy start Ewy Majer w imprezie z cyklu Ultra Trail World Tour.  Na swoim oficjalnym profilu na facebooku napisała:

Mam nadzieje, że z każdym startem będę nabierać więcej doświadczenia i walczyć o wyższe lokaty bo wiem, że to nie jest szczyt moich możliwości.

Lavaredo Ultra Trail:

Mężczyźni:

  1. Fabien Antolinos (FRA) 12h 32′ 34”
  2. Seth Swanson (USA) 12h 34′ 41”
  3. Erik-Sebastian Krogvig (NOR) 13h 09′ 21″

Kobiety:

  1. Caroline Chaverot (FRA) 14:05:45 
  2. Ruth Charlotte Croft (NZL) 14:51:36 
  3. Lisa Borzani (ITA) 15:53:49

lavaredo-ultra-trail-02

Podczas 6. edycji 48-kilometrowego Cortina Trail zabłysnął Paweł „Pigmej” Krawczyk. Polak uplasował się na 3. miejscu z wynikiem 4 godziny 42 minuty 31 sekund i w ten sposób sprawił sobie prezent na 40. urodziny. Bieg ukończyło łącznie 1359, w tym 70 reprezentantów Polski. W oficjalnym komentarzu w mediach społecznościowych nasz zawodnik dziękował przede wszystkim swojemu trenerowi:

To był dobry, ale i wymagający dla mnie dzień. Przed wpakowaniem się do śpiwora żeby złapać trochę świeżości i snu przed jutrzejszą dekoracją, chcę podziękować Trenerowi. Stałem dzisiaj na starcie i czułem że jestem gotowy, a to pozwala cieszyć się bieganiem i daje duży komfort. Mateusz Kulig ( Tatra Camp) masz wiedzę i umiesz ją wykorzystać.

Cortina Trail:

Mężczyźni:

  1. Matteo Pigoni (ITA) 4h 28′ 52″
  2. Enzo Romeri (ITA) 4h 37′ 26″
  3. Pawel Krawczyk (POL) 4h 42′ 31″

Kobiety:

  1. Silvia Serafini (ITA) 5h 24′ 56″
  2. Francesca Pretto (ITA) 5h 33′ 01″
  3. Garance Blaut (FRA) 5h 43′ 53″

Czego może spodziewać się amator górskiego biegania decydujący się na start w Dolomitach? Lavaredo Ultra Trail jest biegiem bardzo długim, ale nie jest trudny technicznie. Według opinii doświadczonych biegaczy jest dużo łatwiejszy niż biegi w Tatrach – nie ma tam technicznych zbiegów czy trudnych szlaków. Dystans jest osiągalny dla każdego, kto regularnie trenuje i ma możliwość sprawdzenia swojej formy w górach. Z kolei Cortina Trail to znacznie krótszy, ale bardziej wymagający technicznie bieg. Na trasie można jednak liczyć na dobrze zorganizowane punkty przepakowe, wsparcie kibiców w wielu miejscach i oczywiście na piękne krajobrazy.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Lewandowski w gazie przed Mistrzostwami Świata w Lekkoatletyce!
Następny wpis
Biegacze rozruszali Konstancin! - relacja z III Biegu Konstancińskiego
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu