fbpx
Badania

Badania antydopingowe – co amator wiedzieć powinien?

Każdy z zawodników zgłaszających się do udziału w imprezie sportowej akceptuje jej regulamin, co najczęściej (przynajmniej na prestiżowych wydarzeniach) oznacza akceptację aktualnie panujących zasad antydopingowych i zgodę na udział w badaniu antydopingowym.
doping

Każdy z zawodników zgłaszających się do udziału w imprezie sportowej akceptuje jej regulamin, co najczęściej (przynajmniej na prestiżowych wydarzeniach) oznacza akceptację aktualnie panujących zasad antydopingowych i zgodę na udział w badaniu antydopingowym. Nie ma znaczenia czy jesteśmy amatorami, czy uprawiamy sport zawodowo. Tym samym organizator ma prawo poddać nas kontroli.

Klucz, jaki zastosuje może być podany wcześniej (np. badana jest pierwsza trójka mężczyzn i kobiet oraz 3 osoby wskazane przez Organizatora) lub może być niewiadomą, aż do samego badania (zdarza się, że zawodnicy badani są przed startem, np. po odbiorze pakietów startowych). Kilka dni temu organizator jednej z najbardziej znanych imprez biegowych w Polsce – Festiwalu Biegowego w Krynicy – imprezy, która  od lat przyciąga biegaczy ze świata zawodowego jak i sporą rzeszę amatorów, zamieścił informację, że w trakcie trwania wydarzenia, przeprowadzane będą kontrole antydopingowe. Fundacja “Festiwal Biegów” nawiązała współpracę z Komisją do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Brawo! Festiwal to jednak raczej oferta dla amatorów, dlatego przedstawię kilka ważnych informacji. I mam nadzieję rozwieję niepokoje niektórych uczestników.

„Podczas 7. PKO Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdroju kontrolerzy agencji przeprowadzą kontrole antydopingowe u uczestników imprezy. W związku z charakterem imprezy – ponad 30 konkurencji przez 3 dni rywalizacji – kontrole będą miały charakter wyrywkowy. Zawodnicy mają obowiązek poddania się kontroli antydopingowej. Odmowa poddania się kontroli antydopingowej skutkuje unieważnieniem wyników indywidualnych uzyskanych w danej konkurencji, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami, w tym przepadkiem wszelkich zdobytych medali, punktów czy nagród.”

Bądź uczciwym biegaczem – biegaj z pasją i szacunkiem dla rywali

Najczęściej badany jest mocz (badania krwi, czy wreszcie założenie paszportu biologicznego mają miejsce przede wszystkim na międzynarodowych imprezach dużej rangi; jest to znacznie droższe). Zazwyczaj kontroler informuje zawodnika o badaniu zaraz po przekroczeniu linii mety. Oznacza to, że od tego momentu zawodnik nie może nigdzie oddalić się bez kontrolera. Przede wszystkim nie może skorzystać z toalety, nie może się wykąpać. Dowolnie może przyjmować płyny, może jeść. Zaleca się, żeby zaraz po informacji o kontroli rozpocząć nawadnianie (należy pić dużo, ale małymi łykami, by nie doprowadzić do hipernatremii).

Ze swojego doświadczenia wiem, że po upalnym biegu oddanie dwóch próbek moczu to nie lada wyzwanie. Po pierwsze – ilość musi się zgadzać, po drugie mocz musi mieć odpowiednią gęstość. Gdy jest za gęsty musimy pić i oddać kolejną próbkę, która zostanie zmieszana z pierwszą. Gdy jest za rzadki (bo np. wypiliśmy 2 litry płynów na raz!) po godzinie pobierana jest kolejna próbka, zachęca się zawodnika do jedzenia. Wszystko to jednak znacznie wydłuża kontrolę. A wierzcie mi, że po 3 godzinach od minięcia mety, ostatnie na co ma się ochotę, to przebywanie na kontroli.

Tu dodam jeszcze jedną niezwykle ważną rzecz – zawodnik poddawany kontroli MUSI się wylegitymować. Na szczęście przepisy pozwalają, by pokazać zdjęcie dowodu lub paszportu. Oznacza to, że warto zrobić sobie fotografię dokumentu tożsamości i mieć przy sobie telefon. Przy biegach ultra i tak jest to wyposażenie obowiązkowe. W krótszych wyścigach koniecznie musimy mieć dokument lub telefon w depozycie.

Co może uczynić Cię nieświadomym dopingowiczem?

Zakładam, że amatorzy nie stosują EPO, czy innych zabronionych środków, ale zdarza się brać leki. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim miejmy świadomość, że każdy lek to ingerencja w nasz organizm. Zawsze pomyślmy zanim zastosujemy jakąś substancję. Nie w każdej sytuacji farmaceutyki to jedyne rozwiązanie, nie zawsze najlepsze. Gdy jednak musimy podreperować swoje zdrowie pamiętajmy:

  • Pseudofedryna zabroniona jest na zawodach. Dwa dni przed startem nie powinniśmy stosować leków z efedryną, bo mogą one powodować nienaturalną przewagę organizmu. Mowa tu przede wszystkim o lekach stosowanych na przeziębienie z dużą wydzieliną nosową (np. nurofen zatoki, tabcin, sudafed). Poza zawodami pseudoefedrynę można stosować.
  • Leki przeciwbólowe – o ile nie zawierają pseudoefedryny, można je stosować. Radzę jednak z umiarem, bo przy wysokiej temperaturze i długotrwałym wysiłku, skutki mogą być niewesołe.
  • Aspiryna – nie ma przeciwskazań. Nie wierzcie jednak, że to cudowne panaceum na upały.
  • Maści – w znaczniej większości są bezpieczne (poza niektórymi specyfikami z dużą zawartością sterydów, np. na łysienie)
  • Alergie – w tym miejscu należałoby się szczegółowo zapoznać ze stroną antydoping.pl. Bardzo złagodzono przepisy, ale środki na duszności, przeciwastmatyczne powinny być ściśle dawkowane. Profesjonalni zawodnicy muszą trzymać się ustaleń lekarza. Przykład ostatniej wpadki norweskiego biegacza narciarskiego pokazuje, że nie wystarczy zgłosić, że ma się astmę. Trzeba jeszcze pilnować dawkowania.
  • Witaminy, minerały – nie ma przeciwskazań, ale zanieczyszczone odżywki i suplementy to wciąż wielki problem. Najlepiej kupować preparaty dostępne w aptekach i punktach aptecznych lub od uznanych producentów. Zamawianie preparatów przez internet z Chin może nie być najlepszym pomysłem. I nie chodzi tylko o badania, ale nasze zdrowie. To co nie jest poddawane kontroli może zawierać szkodliwe dla organizmu „wkładki”.
  • Kroplówki – są uznane za środek zabroniony. Można je stosować tylko przy wskazaniach lekarskich.
  • Alkohol – nie jest zabroniony, czasami na kontrolach podawane jest piwo z niską zawartością alkoholu by przyspieszyć oddanie moczu.

Biegam „czysto” – biegam fair

Dariusz Błachnio z Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie na szkoleniach dla sportowców zawsze przekonuje, by nie bać się korzystać w sytuacji niepewności z darmowego, anonimowego telefonu: 695 367 464 – Antydopingowego Pogotowia Informacyjnego (API). Usługa ta daje możliwość szybkiego uzyskania informacji na temat procedur antydopingowych lub statutu środków farmakologicznych w aspekcie badań antydopingowych lub pod kątem wyłączeń terapeutycznych.

WAŻNE: Pierwsze badania zawsze są nieco stresujące, szczególnie, gdy trzeba iść do toalety z nieznaną Ci osobą, a Twoje ciało niekoniecznie zachowuje się normalnie. Ale miejmy świadomość, że ta procedura, choć dyskomfortowa, ma na celu uczciwą rywalizację. Biegaj “czysto” – biegaj fair.

Autorką artykułu jest Dominika Stelmach, biegaczka wszechstronna. Zwyciężczyni Wings For Life w Australii, aktualna Mistrzyni Polski w Biegach Górskich na Krótkim Dystansie, 5 kobieta Maratonu w Rzymie (2:43:53), najszybsza kobieta w historii polskich biegów ulicznych na 100km (8:01). Cały czas w pogoni za nowymi życiówkami. Prywatnie mama 2 chłopców, autorka strony Domnika Stelmach – versatile runner

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wydolność - jak pokonywać długie dystanse? Kilka istotnych zasad
Następny wpis
Deser dla biegacza? Może być słodko i zdrowo! Gotuj się do biegu z Marcinem Świercem
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu