fbpx
Wokół biegania

NOWY ROK, NOWY JA — kilka ciekawostek o postanowieniach noworocznych

Co roku większość z nas postanawia wprowadzić wiele zmian od stycznia i co roku w grudniu nawet nie…
Projekt bez nazwy

Co roku większość z nas postanawia wprowadzić wiele zmian od stycznia i co roku w grudniu nawet nie pamiętamy, co to miało być.  Mimo to, gdy zbliża się kolejny nowy rok, znów mamy mocne postanowienia i wierzymy, że tym razem nam się uda.  Choć najpewniej już w lutym damy sobie z tym wszystkim spokój. Ale dziś nie będzie o tym, jak wytrwać w swoich postanowieniach. Bo czy jest sens w ogóle coś postanawiać?

Zdjęcie nr 8. W 2024 roku wszystko jest możliwe!  Na zdjęciu Saucony Peregrine
Zdjęcie nr 1. Nowy rok, nowy ja!

Nie jesteś pierwszy

Choć wydawałoby się, że presja w kierunku nieustannej zmiany samego siebie w lepszą wersję jest charakterystyczna dla XXI wieku, historia postanowień noworocznych sięga kilka tysięcy lat wstecz. Przyjmuje się, że pierwszymi ludźmi, którzy składali noworoczne postanowienia byli starożytni Babilończycy. Już 4000 lat temu, w ramach religijnego święta zwanego Akitu, na początku każdego roku obiecywali swoim bogom, że spłacą długi i zwrócą wszystkie pożyczone przedmioty1. Kiedy ktoś dotrzymał danej w czasie Akitu obietnicy, bogowie mieli obdarzyć go pomyślnością na nadchodzący rok, a gdy zawiódł, miał stracić przychylność bogów i nie mieć zbyt wiele szczęścia i powodzenia2

Akity odbywało się jednak w marcu. Dopiero kiedy starożytni Rzymianie wprowadzili nowy kalendarz, pierwszym dniem roku stał się pierwszy dzień stycznia, miesiąca nazwanego na cześć Janusa, rzymskiego Boga o dwóch twarzach, którego jedna patrzy do przodu, przed siebie, a druga wstecz, z refleksją. Rzymianie wierzyli, że symbolizuje to spoglądanie w przeszłość i przyszłość i składali Janusowi ofiary, obiecując dobre postępowanie w nowym roku. 

Z kolei w epoce średniowiecza rycerze potwierdzali swoje przywiązanie do rycerskości podczas ceremonii odbywającej się z końcem roku, znanej jako “Pawia Przysięga”, gdy składali ręce na majestatycznym pawie, symbolizując niezachwiane zaangażowanie w rycerskość przez kolejny rok3.

Projekt bez nazwy
Zdjęcie nr 2. Postanowienia noworoczne – statystyki

Nie jesteś sam

Jak widać, tradycja wielkiej zmiany na przełomie roku to nic nowego. Ale okazuje się także, że jest to bardzo powszechne. Jeśli masz mocne postanowienie zmienić coś od nowego roku – nie jesteś sam. Jest z Tobą prawie 70% osób na całym świecie4

Co roku tak wielu z nas podejmuje się zmian na lepsze, przy czym zawsze są to postanowienia związane ze zdrowiem, finansami czy rodziną. Jednak w tym roku, jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego w październiku 2023 roku, najważniejszym postanowieniem na rok 2024 jest poprawa aktywności fizycznej. Prawie połowa badanych (48%) uczyniła z tego swój priorytet i okazało się to ważniejsze niż poprawa kondycji finansowej (38%), poprawa zdrowia fizycznego (36%) czy utrata wagi5

Co ciekawe, aż 80% badanych wierzy, że wytrwa w swoich postanowieniach.  

Projekt bez nazwy 1
Zdjęcie nr 3. Co najczęściej postanawiano na 2024 rok?

I tak nie wytrwasz

Jednak okazuje się, że postanowienia noworoczne umierają bardzo szybko. 

Z ankiety przeprowadzonej w październiku 2023 r. wynika, że średni czas trwania w noworocznym postanowieniu to około 3,5 miesiąca, co oznacza, że ponad połowa badanych (53%) w kwietniu już o swoim postanowieniu nie pamięta. 

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii i w Australii, aż 23% osób poddaje się już po tygodniu, a 64% po pierwszym miesiącu. Wśród brytyjczyków, jedynie 9% osób wytrzymuje w swoich postanowieniach pełen rok, a wśród amerykanów — zaledwie 6%. Według badania Stravy z 2019 roku, która przeanalizowała ponad 31 mln styczniowych aktywności, aż 80% ludzi poddaje się już w drugi piątek stycznia, dlatego od kilku lat tego dnia obchodzimy tzw. Quitters Day6.

3975710
Zdjęcie nr 4. Memy o postanowieniach noworocznych. Źrodło: https://besty.pl/3975710

Najczęstszym powodem, dla którego ludzie się poddają, jest utrata motywacji, ale okazuje się, że aż 23% badanych po czasie po prostu zapomina o swoich postanowieniach. 

Co ciekawe, aż 8% osób składa postanowienia noworoczne od początku wiedząc, że w ogóle się ich nie podejmie. 

…ale daj sobie szansę!

Jaki jest więc sens postanowień noworocznych? 

Po co cokolwiek planować, skoro i tak garstka z nas wytrwa w swoich postanowieniach. Po co czuć się źle, że znowu się nie udało? Co roku zastanawia się blisko 30% ludzi, ostatecznie nie podejmując się wprowadzenia żadnych zmian w swoim życiu, nie wierząc w ich powodzenie. 

image
Zdjęcie nr 5. Jak nic nie postanowisz – nie dajesz sobie żadnej szansy na zmianę

Oczywistym jest jednak, że jeśli nie chcesz nic zmienić – to nic się nie zmieni.

Dlatego zdecydowanie lepiej być w grupie osób, która coś postanawia i próbuje, bo tylko tak dajemy sobie szansę na powodzenie. Statystycznie rzecz biorąc, jeśli na 1000 osób, 70% postanowi być bardziej aktywnym fizycznie, to wszystkie 700 osób podejmie próbę, do końca stycznia 200 z nich wytrwa w postanowieniu, a gdzieś pomiędzy 40 a 60 osób w tym postanowieniu wytrwa przez cały rok. To o wiele więcej niż kiedy nic nie postanowisz, nic nie spróbujesz i w grudniu będzie zero, prawda? 

Trafnie podsumował to Tom Evans, brytyjski ultramaratończyk, który jako zwycięzca prestiżowego Hardrock 100, kiedy stał na linii startu biegu UTMB tuż obok najlepszych ultramaratończyków na świecie, zapytany o to, jak ocenia swoje szanse, odpowiedział – “jeśli nie ma cię na linii startu, to nie możesz wygrać; tylko będąc tam, dajesz sobie szansę7”. 

Czyli daj sobie szansę i jednak coś postanów.

  1. https://lifeprotect247.com/blog/fun-facts-new-years-resolutions ↩︎
  2. https://historia.dorzeczy.pl/historia-wspolczesna/387610/postanowienia-noworoczne-skad-pochodzi-ten-zwyczaj.html ↩︎
  3.  https://www.writersdigest.com/prompts/the-vow-of-the-peacock ↩︎
  4.  https://historia.dorzeczy.pl/historia-wspolczesna/387610/postanowienia-noworoczne-skad-pochodzi-ten-zwyczaj.html ↩︎
  5.  https://insideoutmastery.com/new-years-resolution-statistics/ ↩︎
  6.  https://nationaltoday.com/quitters-day/ ↩︎
  7.  https://run247.com/running-news/trail/utmb-ultra-trail-mont-blanc-2023-tom-evans-plan-training-psychology ↩︎

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

(2) Napisz komentarz

  1. Nigdy nie lubiłam postanowień noworocznych, kojarzyły mi się zawsze z jakimś przymusem. Biegać zaczęłam w grudniu czytając najpierw najważniejsze artykuły tu zawarte i szczerze mówiąc już po pierwszym biegu wsiąknęłam w temat. Biegam tylko dla siebie, nie zależy mi na sportowych wynikach bardziej na poprawie wydolności i kondycji więc preferuje slow jogging i teraz się zastanawiam jak mogłam funkcjonować bez biegania :D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
16. PKO Poznań Półmaraton - przedstawiamy trasę
Następny wpis
Wystartowały zapisy na 46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski - przedłużona współpraca ze sponsorem tytularnym.
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu