fbpx
News & Technologie

Marcin Świerc pierwszym Polakiem, który wygrał The Great Wall Marathon!

Mocny polski akcent w Chinach! Marcin Świerc zawodnik Salomon Suunto Team wygrał The Great Wall Marathon – jeden z najtrudniejszych maratonów na świecie! To pierwszy Polak, któremu udało się tego dokonać!
marcin swierc pierwszym polakiem ktory wygral the great wall marathon 01

Mocny polski akcent w Chinach! Marcin Świerc zawodnik Salomon Suunto Team wygrał The Great Wall Marathon – jeden z najtrudniejszych maratonów na świecie! To pierwszy Polak, któremu udało się tego dokonać!

20 maja 2017 roku o godzinie 7:00 czasu lokalnego (w Polsce był to środek nocy) zawodnicy z całego świata wyruszyli na morderczą trasę The Great Wall Marathon. Zawody rozgrywane są na słynnym Murze Chińskim i w jego okolicach, a uczestnicy mają do pokonania aż 5164 schody! Nic więc dziwnego, że triumfatorem okazał się wybitny biegacz górski – Marcin Świerc. Trasę maratonu pokonał w czasie 3:14:34. Polak wypracował znaczącą przewagę nad drugim w klasyfikacji Lorenem Davisem Newmanem z USA (3:32:34) i Loïcem Lapèzem z Francji (3:41:18). Wśród kobiet wygrała Szwedka Anna Sofie Nelson z czasem 4:11:21. Drugą kobietą była Lauren Draper z Wielkiej Brytanii z czasem 4:31:09, a trzecią Amerykanka Rosalyn Valdez z czasem 4:35:39. Oprócz naszego mistrza wystartowało i ukończyło zmagania jeszcze trzech reprezentantów Polski.

Marcina Świerca nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy, kto choćby pobieżnie śledzi polską rywalizację w biegach górskich, doskonale wie, że Świerc znajduje się na szczytach większości list. Wśród jego licznych osiągnięć można wymienić złoty medal Mistrzostw Polski w biegach górskich i rekord trasy w popularnym Biegu Rzeźnika. W górach nie ma sobie równych. Przed The Great Wall Marathon był wymieniany jako jeden z faworytów, choć uważano, że trasa może być dla niego… zbyt płaska! Marcin Świerc okazał się mistrzem w biegu po 5164 schodach i zapisał się na kartach historii jako pierwszy Polak, który wygrał w Chinach!

The Great Wall Marathon przyciąga i fascynuje. Od 1999 roku przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, aby w biegowych butach zwiedzić jeden z najważniejszych zabytków światowego dziedzictwa kulturowego. Nie straszna im zmiana czasu i klimatu, niekończące się schody czy wysoka temperatura, która w tym czasie nierzadko przekracza 30 stopni! Trudy drogi wynagradzają malownicze widoki na chińskie wioski i pola ryżowe, które można podziwiać w trakcie biegu. Organizatorzy przygotowali również propozycje dla tych, którzy nie czują się na siłach, aby wziąć udział w królewskim dystansie. Można zapisywać się na imprezy towarzyszące – półmaraton oraz Fun Run na dystansie 8,5km.

Co zrobić, aby wystartować w The Great Wall Marathon? Oczywiście, trzeba sporo biegać po schodach, ale poza tym potrzebny będzie – co tu ukrywać – spory nakład finansowy. Można zorganizować wycieczkę samemu, ale wiele osób decyduje się na skorzystanie z ofert biegowych biur podróży, które oprócz samego startu oferują również inne atrakcje. Koszt podróży i pakietu startowego wynosi około 6 650 PLN.  Niektóre marzenia są jednak warte każdej ceny!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania
Następny wpis
Beta-alanina w sportach wytrzymałościowych - hit czy kit?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu