Konsekwencja w biegowej znakomitości

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

W bieganiu jak w życiu. Raz na wozie, raz pod wozem. Są dni kiedy biega się fantastycznie, kiedy osiąga się własne standardy. To daje poczucie satysfakcji i biegowej znakomitości. Są jednak też takie dni, kiedy każdy krok to droga przez mękę. Wtedy osobista biegowa znakomitość okazuje się szybsza, silniejsza lub bardziej wytrzymalsza od nas samych.

Jak pozostać konsekwentnym w biegowej znakomitości i osiągać szczyty swojego potencjału?

O biegowej znakomitości oprócz właściwie dobranego programu treningowego oraz odpowiedniej diety decydują też umiejętności psychologiczne, takie jak: motywacja, determinacja w dążeniu do celu, zarządzanie emocjami, radzenie sobie ze stresem oraz ogólna wytrzymałość psychiczna.

Biegacze, którzy świadomie pracują nad rozwojem umiejętności mentalnych są w stanie z większą konsekwencją i skutecznością udowadniać sobie swoją biegową znakomitość.

Dlatego właśnie zapraszam Cię do refleksji – pierwszego kroku do pracy nad swoją biegową znakomitością. Zastanów się, jakbyś odpowiedział(a) na poniższe pytania:

  • Czym jest dla Ciebie znakomitość w bieganiu?
  • Które momenty Twojej dotychczasowej kariery biegowej uważasz za najznakomitsze?
  • Co było w nich tak szczególnego?
  • Co wtedy czułeś/aś?
  • Jakie czynniki zapracowały na taki stan rzeczy?
  • Jak myślisz co możesz zrobić, aby Twoje stany znakomitości powtarzały się częściej, zarówno w trakcie treningu jak i zawodów?

Daj sobie czas na odpowiedź. Bądź ze sobą w 100% szczery. Nikt oprócz Ciebie nie musi znać odpowiedzi na te pytania. Swoje przemyślenia zapisz na kartce albo w zeszycie. Możesz to zrobić w formie punktów albo mapy myśli. Podkreśl trzy najważniejsze czynniki związane z Twoim poczuciem biegowej znakomitości. Wypisz je drukowanymi literami na kolejnej stronie, a pod nimi napisz: „W pełni angażuję się do pracy nad moją biegową znakomitością” i podpisz się. To symboliczny akt zaangażowania w proces zostania najlepszym biegaczem jakim możesz być. Takie zaangażowanie jest bardzo ważne przy konsekwencji znakomitości.

Być a bywać znakomitym to niebo a ziemia. Dobrzy i średni znakomitymi tylko bywają. Ty bądź znakomitym biegaczem! (Cokolwiek to dla Ciebie znaczy).