fbpx
Biegacze

Jason P. Lester – prawdziwy człowiek z żelaza

Jason P. Lester - kolejna inspirująca osoba, która potwierdza tezę, że niemożliwe nie istnieje...
jason p lester prawdziwy czlowiek z zelaza

Jason P. Lester – kolejna inspirująca osoba, która potwierdza tezę, że niemożliwe nie istnieje… 

Jason P. Lester jest jednym z najwspanialszych wytrzymałościowych lekkoatletów świata, zwycięzca nagrody ESPN’s ESPY Award  (=Excellence in Sports Performance Yearly Award, nagroda przyznawana przez telewizję ESPN za osiągnięcia w sporcie). W swoich pamiętnikach, Running on Faith: The Principles, Passion and Pursuit of a Winning Life, napisanej wspólnie z Timem Vandeheyem i wprowadzeniem Deana Karnazesa (światowej sławy ultramaratończyk), Lester dzieli się dziewięcioma lekcjami, które poprowadziły go do spełnienia marzeń i odnalezienia swojego powołania. Każdego dnia wdraża te zasady we wszystko co robi, aby robić to najlepiej z niesamowitym zapałem i pasją. Pokazuje ludziom narzędzia, które pozwolą przezwyciężyć nieszczęścia napotykane na życiowej ścieżce. Lester przedstawia praktyczny i inspirujący przewodnik niepoddawania się w grze, którą nazywamy życiem.

Lester przetrwał więcej prób, zniósł więcej okropności i przeskoczył więcej przeszkód niż pasowałoby do filmu z hollywoodzkiej stajni. Po każdym niepowodzeniu i rozczarowaniu, znów stawał do walki o lepsze jutro. 

Dorastał w Arizonie, gdzie w wieku 12 lat złapał bakcyla na punkcie sportu, rozwinął się i stał uzdolnionym lekkoatletą z wielkim uznaniem. Los chciał, że został potrącony przez samochód, co skończyło się 21 złamanymi kośćmi, zapadnięciem się płuca i paraliżem prawej ręki. Kiedy Jason powoli zaczął przyzwyczajać się do swojego kalectwa, jego ojciec zmarł w wieku 39 lat.

[youtube]vMCnjMbUOFg[/youtube]

Mając w pamięci miłość ojca do lekkoatletyki, Lester dorastał by stać się gwiazdą Królowej Sportu w szkole średniej i college’u. W wieku 16 lat uczestniczył w zawodach biegowych i biathlonowych. Po tym jak Lester ukończył wiele zawodów, a w tym biegi na 5km, 10km, biathlony i maratony, został sklasyfikowany jako drugi najlepszy na liście biathlonistów stanu Arizona.

Punktem zwrotnym w lekkoatletycznej karierze Lestera była wizyta na Hawajach by obejrzeć Hawajskie Mistrzostwa Ironmana w 2004 roku, obbywające się w miejscowości Kailua-Kona. To właśnie tam Lester zaczął w pełni napawać się trwogą tychże zawodów. Poczuł w sobie ogromny przypływ energii i zrozumiał, że to jest właśnie jego życiowy cel. by wziąć udział w zawodach na Hawajach. Jason rozpoczął bardzo ciężki i rygorystyczny program treningowy. W trakcie przygotowań do pierwszych ważnych zawodów, Ironman w Arizonie, zobaczył, że coś niesamowitego zaczyna się dziać z jego ciałem – sparaliżowana ręka odzyskiwała władanie.

Osobistym i sportowym kamieniem milowym stało się ukończenie Mistrzostw Świata Ultraman w listopadzie 2008 roku. Lester jest pierwszym w historii upośledzonym fizycznie lekkoatletą, który pokonał ten wyczerpujący triathlon, w którym przepłynął 6.2 mili (ok. 10 km), przejechał na rowerze ponad 261 mil (ok. 418 km) i przebiegł dystans 52.4 mil (ok. 83 km). W roku poprzedzającym Mistrzostwa Świata Ultraman w 2009, Lester startował na Mistrzostwach Świata Ironmana, reprezentował Stany Zjednoczone na triathlonowych mistrzostwach świata w Niemczech i ukończył Ultramana w Kanadzie.

Obecnie, Jason P. Lester mieszka i trenuje na Hawajach. Ukończył wiele ekstemalnych zawodów, w tym m.in. Ironman Arizony, Ironman Zachodniej Australii, Mistrzostwa Świata Ironman na Hawajach, Ultraman w kanadzie, Mistrzostwa świata Ultraman na Hawajach i sławny EPIC5 Challenge, czyli pięć triathlonów z serii iron na pięciu Hawajskich wyspach, w pięć dni pod rząd i stał się pierwszym lekkoatletą w historii, który dokonał tego dwa razy (2010 i 2011 rok).

Wszystkie te życiowe doświadczenia sprawiły, że Lester poświęcił swoje życie również temu by motywować innych do stawiania poprzeczki coraz wyżej. Sam doskonale zdaje sobie sprawę jakie ogromne wyzwania potrafi rzucać na szalę los. W 2007 roku utworzył fundację NEVER STOP, która wspiera młodzież w osiąganiu pełni potencjału. W trakcie gdy kształtują się osobowości młodych ludzi, fundacja pomaga im odnaleźć wewnętrzny głos, budować pewność siebie, doskonalić umiejętności nawiązywania kontaktów oraz kształtować postawę poszanowania dla wartości takich jak chociażby: dyscyplina, zaufanie, samodzielność i szacunek.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jak biegać żeby schudnąć? Odchudzanie przez bieganie, trening interwałowy - kompendium wiedzy
Następny wpis
Bieg Powstania Warszawskiego - przyczynek do…
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu