Jason P. Lester – prawdziwy człowiek z żelaza

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Jason P. Lester – kolejna inspirująca osoba, która potwierdza tezę, że niemożliwe nie istnieje… 

Jason P. Lester jest jednym z najwspanialszych wytrzymałościowych lekkoatletów świata, zwycięzca nagrody ESPN’s ESPY Award  (=Excellence in Sports Performance Yearly Award, nagroda przyznawana przez telewizję ESPN za osiągnięcia w sporcie). W swoich pamiętnikach, Running on Faith: The Principles, Passion and Pursuit of a Winning Life, napisanej wspólnie z Timem Vandeheyem i wprowadzeniem Deana Karnazesa (światowej sławy ultramaratończyk), Lester dzieli się dziewięcioma lekcjami, które poprowadziły go do spełnienia marzeń i odnalezienia swojego powołania. Każdego dnia wdraża te zasady we wszystko co robi, aby robić to najlepiej z niesamowitym zapałem i pasją. Pokazuje ludziom narzędzia, które pozwolą przezwyciężyć nieszczęścia napotykane na życiowej ścieżce. Lester przedstawia praktyczny i inspirujący przewodnik niepoddawania się w grze, którą nazywamy życiem.

Lester przetrwał więcej prób, zniósł więcej okropności i przeskoczył więcej przeszkód niż pasowałoby do filmu z hollywoodzkiej stajni. Po każdym niepowodzeniu i rozczarowaniu, znów stawał do walki o lepsze jutro. 

Dorastał w Arizonie, gdzie w wieku 12 lat złapał bakcyla na punkcie sportu, rozwinął się i stał uzdolnionym lekkoatletą z wielkim uznaniem. Los chciał, że został potrącony przez samochód, co skończyło się 21 złamanymi kośćmi, zapadnięciem się płuca i paraliżem prawej ręki. Kiedy Jason powoli zaczął przyzwyczajać się do swojego kalectwa, jego ojciec zmarł w wieku 39 lat.

[youtube]vMCnjMbUOFg[/youtube]

Mając w pamięci miłość ojca do lekkoatletyki, Lester dorastał by stać się gwiazdą Królowej Sportu w szkole średniej i college’u. W wieku 16 lat uczestniczył w zawodach biegowych i biathlonowych. Po tym jak Lester ukończył wiele zawodów, a w tym biegi na 5km, 10km, biathlony i maratony, został sklasyfikowany jako drugi najlepszy na liście biathlonistów stanu Arizona.

Punktem zwrotnym w lekkoatletycznej karierze Lestera była wizyta na Hawajach by obejrzeć Hawajskie Mistrzostwa Ironmana w 2004 roku, obbywające się w miejscowości Kailua-Kona. To właśnie tam Lester zaczął w pełni napawać się trwogą tychże zawodów. Poczuł w sobie ogromny przypływ energii i zrozumiał, że to jest właśnie jego życiowy cel. by wziąć udział w zawodach na Hawajach. Jason rozpoczął bardzo ciężki i rygorystyczny program treningowy. W trakcie przygotowań do pierwszych ważnych zawodów, Ironman w Arizonie, zobaczył, że coś niesamowitego zaczyna się dziać z jego ciałem – sparaliżowana ręka odzyskiwała władanie.

Osobistym i sportowym kamieniem milowym stało się ukończenie Mistrzostw Świata Ultraman w listopadzie 2008 roku. Lester jest pierwszym w historii upośledzonym fizycznie lekkoatletą, który pokonał ten wyczerpujący triathlon, w którym przepłynął 6.2 mili (ok. 10 km), przejechał na rowerze ponad 261 mil (ok. 418 km) i przebiegł dystans 52.4 mil (ok. 83 km). W roku poprzedzającym Mistrzostwa Świata Ultraman w 2009, Lester startował na Mistrzostwach Świata Ironmana, reprezentował Stany Zjednoczone na triathlonowych mistrzostwach świata w Niemczech i ukończył Ultramana w Kanadzie.

Obecnie, Jason P. Lester mieszka i trenuje na Hawajach. Ukończył wiele ekstemalnych zawodów, w tym m.in. Ironman Arizony, Ironman Zachodniej Australii, Mistrzostwa Świata Ironman na Hawajach, Ultraman w kanadzie, Mistrzostwa świata Ultraman na Hawajach i sławny EPIC5 Challenge, czyli pięć triathlonów z serii iron na pięciu Hawajskich wyspach, w pięć dni pod rząd i stał się pierwszym lekkoatletą w historii, który dokonał tego dwa razy (2010 i 2011 rok).

Wszystkie te życiowe doświadczenia sprawiły, że Lester poświęcił swoje życie również temu by motywować innych do stawiania poprzeczki coraz wyżej. Sam doskonale zdaje sobie sprawę jakie ogromne wyzwania potrafi rzucać na szalę los. W 2007 roku utworzył fundację NEVER STOP, która wspiera młodzież w osiąganiu pełni potencjału. W trakcie gdy kształtują się osobowości młodych ludzi, fundacja pomaga im odnaleźć wewnętrzny głos, budować pewność siebie, doskonalić umiejętności nawiązywania kontaktów oraz kształtować postawę poszanowania dla wartości takich jak chociażby: dyscyplina, zaufanie, samodzielność i szacunek.

Szukasz sprawdzonego gabinetu fizjoterapeutycznego?