Dzięki tej imprezie biegacze pokochali to miasto. Spotkajmy się na Półmaraton Białystok!

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Trwają zapisy na 7. edycję PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu ulicznego w Polsce wschodniej. Impreza odbędzie się 5 maja 2019 roku, a organizatorzy przygotowali 4 tysiące miejsc startowych. Półmaraton w stolicy Podlasia zalicza się do cyklu Korony Polskich Półmaratonów, który skupia 10 największych w kraju biegów na dystansie 21,097 km.

Dwa dni biegowego święta

PKO Białystok Półmaraton to nie tylko bieg na dystansie ponad 21 kilometrów, ale prawdziwe biegowe święto, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Biegowa majówka w Białymstoku rozpocznie się 4 maja od sobotniego Biegu Śniadaniowego, w którym uczestniczyć będą mogli wszyscy chętni, a jego towarzyski charakter sprzyjać będzie zwiedzaniu miasta. Po południu szansę startu otrzymają najmłodsi uczestniczący w Junior City Run, którzy mocno dopingowani i wspierani przez swoich rodziców będą bawić się bieganiem na kilku dystansach – 100 m, 600 m oraz 1 km. Biegi przeznaczone będą dla dzieci w wieku od 2 do 15 roku życia i prowadzone będą w formie zabawy, bez rywalizacji.

trwaja-zapisy-do-7-pko-bialystok-polmaratonu-poznalismy-koszulke-i-medal-04

Główne wydarzenie budzące emocje wśród uczestników i kibiców ma miejsce dzień później, gdy z dziedzińca Pałacu Branickich rusza białostocki półmaraton. 5 maja 2019 roku w 7. PKO Białystok Półmaratonie będzie mogło wystartować 4 tysiące zawodników, gdyż właśnie tyle pakietów przygotowali organizatorzy.

Boskie medale

Od 2016 roku na medalach białostockiego półmaratonu przedstawiane są kolejne rzeźby z ogrodów Pałacu Branickich, miejsca najchętniej odwiedzanego przez turystów, a i samych mieszkańców również. Biorący udział w kolejnych edycjach imprezy mają dzięki temu możliwość nie tylko wzięcia udziału w wyjątkowej imprezie, ale także skompletowania kolekcji medali nawiązujących do Białegostoku. Jako pierwsza na krążku pojawiła się Kallisto, następnie Flora – rzymska bogini roślinności, a przed rokiem Bachus – Bóg płodności, dzikiej natury, winnej winorośli i wina. Wyboru postaci jaka pojawia się na medalu dokonują sami biegacze, którzy swoje głosy oddają w specjalnym głosowaniu w social mediach.

Sklep TreningBiegacza.pl

Kupując u nas, wspierasz rozwój serwisu!


21maj(maj 21)00:0023(maj 23)18:00WyróżnionyGdańsk Maraton 5.5Maraton, sztafeta maratońska i 5km

W tegorocznym głosowaniu biegacze zdecydowali, że 5 maja na mecie białostockiego półmaratonu wręczane będą medale z wizerunkiem Diany – bogini łowów, przyrody i światła księżycowego. – Ogromnie cieszy nas widok biegaczy, którzy przed biegiem odwiedzają Ogród Branickich i robią sobie pamiątkowe zdjęcia z rzeźbą będącą bohaterem medalu. Polecam każdemu wizytę w tym miejscu, słyszałem, że dotknięcie posągu to sposób na uzyskanie dodatkowej moc. W końcu rzeźby przedstawiają greckich bogów – mówi z uśmiechem Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

trwaja-zapisy-do-7-pko-bialystok-polmaratonu-poznalismy-koszulke-i-medal-02

Koszulka inna niż wszystkie

Tegoroczną edycję imprezy, która odbędzie się 5 maja promuje hasło „Odetchnij pełną piersią!” i to właśnie ono znalazło się w centralnym miejscu na oficjalnej koszulce. Podobnie jak w ubiegłych latach, partnerem sprzętowym białostockiego półmaratonu jest polska marka 4F.

Staraliśmy się, aby tegoroczna koszulka naszej imprezy była inna niż wszystkie i myślę, że ten cel udało nam się osiągnąć – opowiada Grzegorz Kuczyński. – Projekt graficzny i hasło nawiązują do natury, która jest wielkim skarbem Białegostoku i całego Podlasia. Czyste powietrze, piękne krajobrazy i bogata kuchnia i od kilku lat obsypywany nagrodami półmaraton to wszystko solidne argumenty, aby przyjechać do nas na biegową rodzinną majówkę. Poza tym w bieganiu oddech to podstawa, dlatego wierzymy, że hasło biegu doda jego uczestnikom dodatkowej energii – dodaje szef białostockiego biegu Grzegorz Kuczyński.

Graficzny projekt koszulki inspirowany jest naturą, stąd w tle znalazły się liście drzew. W warstwie kolorystycznej dominują różne odcienie fioletu. Zależało mi na tym, aby grafika nie była zbyt oczywista, a raczej intrygująca. A przede wszystkim, żeby była atrakcyjna wizualnie. Mam nadzieję, że to się udało – uzupełnia Magdalena Gajdzińska z Fundacji Białystok Biega, projektantka koszulki.

trwaja-zapisy-do-7-pko-bialystok-polmaratonu-poznalismy-koszulke-i-medal-03

Doceniany i świetnie oceniany

Zainteresowanie biegiem organizowanym przez Fundację Białystok Biega rośnie praktycznie od pierwszej edycji, która odbyła się w 2013 roku. Linię mety premierowego półmaratonu minęło wówczas 603 biegaczy, rok później liczba sklasyfikowanych wzrosła do 940, a w 2015 roku po raz pierwszy białostocki półmaraton pokonało ponad tysiąc uczestników, a dokładnie 1 294. W ciągu ostatnich trzech lat byliśmy świadkami efektownego wzrostu frekwencji aż do aktualnego rekordu, który wynosi 3 212 uczestników.

Mimo swojej kilkuletniej dopiero historii, PKO Białystok Półmaraton zgarnął już trzy nagrody: dla najlepszego półmaratonu w Polsce w kategorii półmaratonów dużych (powyżej 1000 uczestników), dla najlepszego biegu organizowanego w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, oraz zwyciężył w rankingu biegów masowych z ilością uczestników powyżej 1000. Co najważniejsze, w parze z nagrodami idą także świetne recenzje samych uczestników tej dwudniowej imprezy.

trwaja-zapisy-do-7-pko-bialystok-polmaratonu-poznalismy-koszulke-i-medal-05

Opłaty startowe

Opłaty startowe 7. PKO Białystok Półmaratonu kształtują się w zależności od terminu wpłaty:

  • 80 zł do 31 marca 2019 r.
  • 90 zł od 1 kwietnia do 28 kwietnia 2019 r.
  • 100 zł od 29 kwietnia oraz w Biurze Zawodów w dniach 3-5 maja 2019 r. (jedynie pod warunkiem dostępności miejsc)

Huśtawka dla niepełnosprawnych dzieci coraz bliżej

Tradycją PKO Białystok Półmaratonu są projekty charytatywne towarzyszące każdej edycji imprezy. W ubiegłych latach uczestnicy biegu wspierali m.in. Michała, który urodził się ze złożoną wadą serca, Julię cierpiącą na dziecięce porażenie mózgowe czy Jurka chorującego na rdzeniowy zanik mięśni. W ubiegłym roku dzięki biegaczom startującym w białostockiej „połówce” udało się zebrać fundusze na nową, niezbędną, protezę nogi dla Krzysztofa. W tym roku wszyscy chętni mogą dołączyć do akcji wspierającej Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”, którego misją jest wszechstronna pomoc dzieciom z porażeniem mózgowym i innymi zaburzeniami funkcji ruchowych.

Na początku lutego organizatorzy półmaratonu dodatkowo podjęli współpracę z Fundacją Spartanie Dzieciom. Zbieramy pieniądze na wyjątkową huśtawkę dla niepełnosprawnych dzieci na wózkach, którą ustawimy na białostockich Plantach, przy miejskim placu zabaw. Na jej instalację czeka mała Julka, która od tygodni dopytuje mnie, kiedy będzie mogła się na niej pohuśtać. Bardzo proszę, otwórzcie swoje serca i bierzcie aktywny udział w zebraniu środków na huśtawkę. Zróbmy radość tym dzieciakom, one na to zasługują! – apeluje Grzegorz Kuczyński.

Rejestrując się na bieg można wykupić cegiełkę o wartości od 10 złotych o do 1 tysiąca złotych, z których dochód przekazany zostanie partnerom akcji charytatywnych. Osoby, które już są zarejestrowane do biegu, a chciałyby pomóc, mogą dokupić cegiełkę logując się na swoje konto. Aktualnie na koncie zbiórki środków dla podopiecznych Stowarzyszenia „Jasny Cel” znajduje się prawie 9 tysięcy złotych. Na huśtawkę dotychczas udało się zebrać 1500 złotych.

Zapisy internetowe na 7. PKO Białystok Półmaraton >>>TUTAJ

Szukasz sprawdzonego gabinetu fizjoterapeutycznego?