fbpx
Zapowiedzi imprez

Końcowe odliczanie do startu 12. PKO Poznań Półmaratonu

Do 12. PKO Poznań Półmaratonu pozostało tylko kilka ! To już pewne, że 14 kwietnia na linii startu pojawi się ponad 11 tysięcy zawodników. Na bieg zarejestrować można się nawet w przeddzień zawodów, pod warunkiem, że nie zostanie osiągnięty limit zawodników, który w tym roku wynosi 12 tysięcy biegaczy.
poznanart 04

Do 12. PKO Poznań Półmaratonu pozostało tylko kilka ! To już pewne, że 14 kwietnia na linii startu pojawi się ponad 11 tysięcy zawodników. Na bieg zarejestrować można się nawet w przeddzień zawodów, pod warunkiem, że nie zostanie osiągnięty limit zawodników, który w tym roku wynosi 12 tysięcy biegaczy.

11 tysięcy zawodników na liście startowej, tablice informacyjne „Trasa biegu” na poznańskich ulicach i bilbordy w przestrzeni miejskiej to znak, że przygotowania do 12. PKO Poznań Półmaratonu wkroczyły w finalną fazę. Już w niedzielę o godzinie 10:00 barwny tłum biegaczy podejmie wyzwanie 21, 097km.

poznanart-02

Kolorowy pakiet startowy

Szczególną uwagę biegaczy przykuł tegoroczny, kolorowy pakiet startowy. W torbie na ramię z napisem „Mój ślad pozostał w Poznaniu”, każdy zawodnik znajdzie: koszulkę techniczną marki 4F, butelkę piwa bezalkoholowego od Browaru Fortuna, napój energetyczny od marki Veroni, 2 Chocko Sticks o smaku mlecznym i gorzkim od firmy Terravita, fit baton od firmy Zeelandia, wielofunkcyjny komin od Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Doping na trasie, regeneracja na mecie

Na trasie biegacze będą mogli zregenerować swoje siły średnio co 5 km. Na punktach odżywiania znajdą się: napój izotoniczy Veroni Active Isotonic, poznańska kranówka Aquanetu, czekolada Terravita czy pastylki Dextro.

poznanart-05

Wzdłuż całej trasy biegaczom kibicować będą tłumy wspierających fanów, którzy niejednokrotnie zdaniem zawodników uzyskali miano najlepszych kibiców w Polsce. Półmaratończykom towarzyszyć będą m.in.: zespoły muzyczne, grupy rekonstrukcyjne upamiętniające 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, niebiesko – biała strefa kibica Lecha Poznań czy żywiołowo dopingujący najbliżsi i rodzina.

Po ukończonym półmaratonie biegacze mogą odpocząć i świętować swoje wyniki pijąc piwo, napój izotoniczny, herbatę lub wodę, a także uzupełniając kalorie w postaci makaronu, owoców czy czekoladek.

Sportowy weekend atrakcji

13 kwietnia na placu Marka, po raz pierwszy odbędzie się festiwal biegowy dla najmłodszych adeptów biegania. Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy pełne gadżetów, bezpłatne pakiety startowe. Start biegów zaplanowany jest na godzinę 14.00.

poznanart-01

W sobotę od godziny 15.00 wszystkich zainteresowanych biegaczy zapraszamy do wzięcia udziału w specjalnie przygotowanych prelekcjach. Tegorocznymi mówcami będą sportowcy, a także eksperci z różnych dziedzin związanych ze sportem, medycyną i zdrowiem. Posłuchamy m. in. Piotra Sucheni – jedynego polaka, który zwyciężył maratony na biegunie północnym i południowym, autorów projektu 201races.com – Michała Walczewskiego i Sławka Smolińskiego,

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Dzięki tej imprezie biegacze pokochali to miasto. Spotkajmy się na Półmaraton Białystok!
Następny wpis
2nd Wizz Air Katowice Half Marathon - bądźcie tam z nami!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu