fbpx
Gadżety biegacza

Jak wybrać latarkę czołową do biegania?

Lubisz biegać wczesnym rankiem lub późną nocą. Ale czy wolisz miasto, przedmieścia czy wspaniałe plenery? Ulice, park, plaża…
Upewnij się, że wybierasz najlepszą czołówkę do miejsca i sposobu, w jaki lubisz biegać.

Lubisz biegać wczesnym rankiem lub późną nocą. Ale czy wolisz miasto, przedmieścia czy wspaniałe plenery? Ulice, park, plaża czy góry?  Dla treningu, zdrowa i dobrego samopoczucia, a może masz cel związany z wydajnością? Niezależnie od preferencji, upewnij się, że wybierasz najlepszą czołówkę do sposobu, w jaki lubisz biegać.

Nocne bieganie wymaga wydajnej latarki czołowej zarówno do oświetlenia swojej drogi, jak również do tego by być widocznym w niektórych sytuacjach. W zależność od tego jak biegasz, twoje wymagania się zwiększają: siła światła, czas świecenia, technologia…

BINDI

PETZL BINDI lekka latarka czołowa.
BINDI lekka latarka czołowa.

BINDI – latarka czołowa z akumulatorem przeznaczona do biegania w mieście, ale dzięki swojej uniwersalności znajduje również zastosowanie na kempingu, rowerze, wycieczce i wielu innych użyciach. Dzięki swoje zwartej i lekkiej konstrukcji ma liczne możliwości zamocowania/noszenia – nie tylko tradycyjnie na głowie.

Dowiedz się więcej o latarce czołowej BINDI

SWIFT RL

PETZL SWIFT RL najmocniejsza z kompaktowych latarek czołowych Petzl.
SWIFT RL najmocniejsza z kompaktowych latarek czołowych Petzl.

Latarka czołowa SWIFT RL ma 900 lumenów. Jest najmocniejszą z kompaktowych latarek czołowych Petzl. Dzięki technologii REACTIVE LIGHTING latarka analizuje ilość światła otoczenia i dostosowuje błyskawicznie i automatycznie kształt wiązki i jej moc do potrzeb użytkownika. Kształt opaski zapewnia znakomitą stabilność latarki na głowie podczas dynamicznych aktywności jak bieganie. Czołówka zapewnia czas świecenia do 40 godzin.

Dowiedz się więcej o latarce czołowej SWIFT RL.

NAO +

PETZL NAO + to inteligentna latarka czołowa.
NAO + to inteligentna latarka czołowa.

Z 750 lumenami światła, NAO + to wzór latarki czołowej do nocnych, dynamicznych aktywności jak biegi ultra. Inteligentna latarka z możliwością zaprogramowania. Dzięki technologii REACTIVE LIGHTING czołówka NAO automatycznie i błyskawicznie dostosowuje kształt wiązki światła i jej moc do potrzeb sportowca.  Skuteczne zarządzanie energią akumulatora i zmniejszenie potrzebnych manipulacji przy czołówce do minimum sprawia, że biegacz może skoncentrować się na swoje trasie, a latarka wytrzyma przez całą noc, do świtu.

Dowiedz się więcej o latarce czołowej NAO +

E095BA01 SWIFT RLE102AA01 BINDIE36AHR 2B NAO
SWIFT RL
BINDI
NAO +
SPORT
Trail running
JASNOŚĆ
900 lumenów
CIĘŻAR
100 g
SPORT
Bieganie
JASNOŚĆ
200 lumenów
CIĘŻAR
35 g
SPORT
Ultra trail
JASNOŚĆ
750 lumenów
CIĘŻAR
185 g

Czy wiedziałeś?

Jak wydłużyć czas działania akumulatora podczas nocnego biegu:

Jasność i zużycie akumulatora są powiązane. Na przykład: ustawienie jasności na maksimum powoduje znaczące zużycie energii akumulatora, a ustawienie jasności na najmniejszy poziom wydłuża czas świecenia.
• Gdy nie potrzebujesz mocnego światła (biegnąc, podchodząc po łatwej ścieżce) zalecamy ustawienie  jasności latarki czołowej na minimum, by oszczędzać akumulator. Niemniej gdy potrzebujesz jak najwięcej światła (np. zbiegając czy w trudnym terenie) zalecamy ustawienie jasności na maksimum.

• Technologia REACTIVE LIGHTING© automatycznie dostosowuje jasność latarki, by zoptymalizować czas świecenia.

Wymienione w artykule:

PETZL BINDIPETZL SWIFT RLPETZL NAO +
BINDI®
SWIFT® RLNAO® +
Ultralekka latarka czołowa z akumulatorem. 200 lumenówKompaktowa latarka czołowa z technologią REACTIVE LIGHTING. 900 lumenówWielowiązkowa latarka czołowa z technologią REACTIVE LIGHTING. 750 lumenów

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Siedzący tryb życia a bieganie. Pomocne wskazówki, jak zacząć biegać…
Następny wpis
Omega-3 i sport: skuteczniejsze zapobieganie bólom mięśni od Norsan
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu