fbpx
News & Technologie

FBI TIMER. Aplikacja do treningu – co to takiego i jak to działa?

Żyjemy w czasach, w których pojawiło się mnóstwo nowych wynalazków ułatwiających nam codzienne życie. Kiedyś nasi rodzice czy choćby znajomi nie mieli takich możliwości jak my dzisiaj. Świat elektroniki oraz programowania komputerowego tak się rozwinął, że nasze smartfony pełnią rolę podręcznych komputerów.
fotolia 122182202 subscription monthly m

Żyjemy w czasach, w których pojawiło się mnóstwo nowych wynalazków ułatwiających nam codzienne życie. Kiedyś nasi rodzice czy choćby znajomi nie mieli takich możliwości jak my dzisiaj. Świat elektroniki oraz programowania komputerowego tak się rozwinął, że nasze smartfony pełnią rolę podręcznych komputerów. Niekiedy używanie naszej komórki sprawdza się lepiej niż prawdziwego komputera, ponieważ APLIKACJA stworzona na te małe i mobilne urządzenia jest często bardziej intuicyjna, a co za tym idzie lepsza niż główny program działający na laptopie czy komputerze stacjonarnym.

Aplikacja na telefon komórkowy to niesamowity gadżet. Na rynku istnieje mnóstwo różnych tego typu programów, które służą do ułatwiania nam życia  w wielu dziedzinach, od pomocy w znalezieniu miejsca do parkowania, a skończywszy na włączaniu/wyłączaniu świateł w naszych domach. Kategorii jest tak wiele, że nie sposób ich wszystkich opisać.

Powstało także mnóstwo aplikacji dla miłośników sportu. Bardzo wiele z nich świetnie nadaje się do biegania oraz ćwiczeń opartych na pomiarze czasu. Kiedyś mieliśmy do dyspozycji tylko stoper, dziś mamy wielofunkcyjne urządzenia w dodatku działające bardzo precyzyjnie. Jako AKADEMIA RUCHU TV korzystaliśmy z bardzo wielu aplikacji na smartfony, które odmierzały nam czas, ilość ćwiczeń, ilość serii, czy przerwy między ćwiczeniami. Co pewien czas zmienialiśmy apkę na inną, ponieważ z czasem, kiedy modyfikowaliśmy nasz trening okazywało się, że brakuje nam jakiejś funkcji Po przetestowaniu wielu stwierdziliśmy, że stworzymy WŁASNĄ APLIKACJĘ na nasze własne potrzeby, która będzie wypadkową tych wszystkich wcześniejszych i będzie zawierała wszystko co potrzebne. Tak powstał FBI TIMER – fat burning intervals timer. Owa apka mimo swojej wielofunkcyjności jest bardzo prosta, co sprawia, że jest niezwykle intuicyjna oraz skuteczna.

fbi-timer-aplikacja-do-treningu-co-to-takiego-i-jak-to-dziala-01

Choć jako Akademia Ruchu TV zajmujemy się głównie treningiem interwałowym (choć nie tylko) to śmiało możemy polecić ją każdemu biegaczowi.  FBI TIMER posiada takie funkcje jak:

  • przygotowanie do treningu, gdzie ustawiamy czas do rozpoczęcia, np. biegu,
  • raca czyli czas ćwiczenia, np. sprintu, przebieżki, okrążenia,
  • odpoczynek czyli czas przerwy między ćwiczeniami, np. sprintami, przebieżkami, czy brzuszkami
  • ćwiczenia czyli ilość zaplanowanych przez nas ćwiczeń, np. sprintów, okrążeń, brzuszków, przysiadów, pompek,
  • rundy czyli ile razy mamy powtórzyć daną sekwencję, np. jeśli ustawimy sobie opcję ĆWICZENIA na 5 to będzie oznaczać, że mamy do wykonania 5 ćwiczeń i że tych 5 ćwiczeń (np., sprintów) da nam jedną RUNDĘ. Ustawiając RUNDY na 3 oznaczać będzie, że musimy takich 5 ćwiczeń (sprintów) wykonać 3 razy z rzędu.

Poniżej przedstawiamy jeden z naszych filmów, który wybraliśmy losowo. Można zobaczyć w nim jak posługujemy się  aplikacją do prowadzenia treningu.

[youtube]DlDGvXZ1BaE[/youtube]

Jeśli chcesz sprawdzić działanie naszej aplikacji na swojej komórce czy tablecie to znajdziesz ją pod linkiem TUTAJ

Aplikacja Fbi Timer jest darmowa​ !!!

Podaliśmy przykład (film) korzystania z takich aplikacji na treningu oraz opisaliśmy ją podając przykłady jak można je wykorzystywać choćby w bieganiu. Należy jednak pamiętać, że sposobów użycia i konfiguracji jest o wiele więcej i ogranicza nas tylko nasza inwencja twórcza. Naszej aplikacji do treningu również możesz użyć do:

  • stacji
  • treningu obwodowego
  • treningu interwałowego
  • tabaty
  • treningu metodą ciągłą
  • treningu metodą ciągłą zmienną
  • oraz wielu innych, ogranicza Cię tylko pomysłowość.

Autorami artykułu są Adrian Bochenek i Mateusz Ozimek. Pasjonaci treningu ogólnorozwojowego, zdrowego trybu życia, wysokiej formy i wysportowanej sylwetki. Jeśli chcesz nad sobą popracować, a zarazem zobaczyć efekty swoich starań – dołącz do prowadzonej przez nich Akademii Ruchu TV

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Buty z misją. Nowe wersje rewolucyjnych butów adidas Parley
Następny wpis
Ostatnie dni zapisów online na drugi Bieg Kazimierski im. Jana Pawła II
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu