fbpx
copenhagen 05

Copenhagen Half Marathon 18.09.2016 – tu biega cały świat

To niebywałe, że pierwsza edycja półmaratonu organizowanego w duńskiej stolicy zgromadziła na starcie blisko 20 tysięcy biegaczy. Copenhagen Half Marathon – bo o nim mowa, obsadzony był nie tylko przez duńskich biegaczy. W tym jednym z najpiękniejszych miast Europy – Kopenhadze, po prostu trzeba biec. Druga edycja biegu, która odbędzie się już 18 września to wydarzenie sporej skali. Warto dodać, że kopenhaski półmaraton to bieg klasy światowej – firmowany przez IAAF. Już teraz zarejestrowanych jest znacznie więcej zagranicznych biegaczy niż w roku ubiegłym, tym samym proporcjonalnie zawodnicy spoza Danii stanowią o wiele wyższy procent biegaczy niż w zeszłorocznej, pierwszej edycji biegu.

To niebywałe, że pierwsza edycja półmaratonu organizowanego w duńskiej stolicy zgromadziła na starcie blisko 20 tysięcy biegaczy. Copenhagen Half Marathon – bo o nim mowa, obsadzony był nie tylko przez duńskich biegaczy. W tym jednym z najpiękniejszych miast Europy – Kopenhadze, po prostu trzeba biec. Druga edycja biegu, która odbędzie się już 18 września to wydarzenie sporej skali. Warto dodać, że kopenhaski półmaraton to bieg klasy światowej – firmowany przez IAAF. Już teraz zarejestrowanych jest znacznie więcej zagranicznych biegaczy niż w roku ubiegłym, tym samym proporcjonalnie zawodnicy spoza Danii stanowią o wiele wyższy procent biegaczy niż w zeszłorocznej, pierwszej edycji biegu.

Te liczby mówią same za siebie – to imponujący wynik, który może stać się doskonałym przykładem w jakim kierunku podąża bieganie w Skandynawii. Warto dodać, że Dania ma zaledwie nieco ponad 5 mln mieszkańców, z czego blisko 3 mln mieszka w samej Kopenhadze. W czym tkwi fenomen biegania i tak licznej obsady biegaczy w CPH Half Marathon? Odpowiedź jest prosta – tu po prostu chce się biec!

W tegorocznej edycji zapisanych jest już 2839 biegaczy z zagranicy, co stanowi blisko 10.05% ogólnej ilości startujących! Dla porównania w ubiegłorocznym biegu startowało 2406 zawodników spoza Danii, co stanowiło blisko 11,00 spośród 23860 wszystkich startujących. Innymi słowy, kopenhaski półmaraton już pobił rekord zeszłorocznej edycji – to iście międzynarodowa impreza biegowa.

Biegacze z całego świata – tu chce się biec

Komu ta impreza biegowa zawdzięcza taki sukces? Sport Event Denmark pracuje nad organizacją i rozwojem dużych imprez międzynarodowych w Danii, a efekty działań mówią same za siebie. O tym, że biegacze powinni odwiedzić Danię nie tylko ze względu na charyzmatyczny charakter imprez biegowych (jak nigdzie bowiem, na skandynawskich biegach publiczność włącza się doping dla startujących), ale także z powodu ciekawych walorów turystycznych i wyjątkowego miejsca jakim jest Kopenhaga, przekonuje się coraz więcej pasjonatów biegania. Miasto, w które turyści odwiedzają cały rok, a przy tym kultura i oryginalny, a zarazem pełen prostej formy i ciekawych, często kontrastowych rozwiązań, styl. Kopenhaga to jedno z piękniejszych miejsc na ziemi. A sami Duńczycy? Bardzo serdeczni ludzie.

Wymaga sporej ilości czasu i pracy, by zdobyć uznanie i stać się międzynarodowym aranżerem imprez sportowych dla wszystkich chętnych. IAAF World Half Marathon 2014 organizowany w Danii, stał się zalążkiem do dalszego rozwoju kopenhaskiego półmaratonu – unikalny, a zarazem jedyny w swoim rodzaju bieg rekreacyjny, który jako pierwszy rozpoczął falę tak gigantycznej ilości chętnych jacy pojawili się na starcie. CPH Half Marathon jest po części spadkobiercą tej rekordowej ilości zagranicznych uczestników – Lars Lundov, CEO Sport Event Danmark

copenhagen-01
Organizatorzy kopenhaskiego półmaratonu doceniają popularność biegu wśród międzynarodowych pasjonatów biegania. Spośród sporej ilości imprez biegowych organizowanych zarówno w Europie jak i na całym świecie, niełatwo jest wypromować bieg, który przyciągnąłby tak liczną grupę amatorów biegania. W czym tkwi fenomen? Trasa, ludzie, atmosfera, organizacja biegu. To tylko jedne z nielicznych magnesów tej imprezy jakie można wymienić.

Jesteśmy szczęśliwi, że wstępne cyfry wskazują na wzrastające zainteresowanie wśród biegaczy zagranicznych. Cieszy nas, że w planach startowych biegaczy stajemy się coraz częściej priorytetową imprezą biegową – istotnym bowiem elementem każdego biegu jest wysoki poziom uznania i rozpoznawalność, a tym samym bycie ocenianym jako jeden z najatrakcyjniejszych biegów świata. To dla nas prawdziwe wyróżnienie – Jakob Larsen, dyrektor Danish Athletic Federation

W promocję półmaratonu włącza się również aktywnie duńska organizacja do spraw turystyki – Wonderful Copenhagen, najwięcej radości sprawia bowiem fakt, iż coraz większa ilość uczestników półmaratonu reprezentuje obce flagi na swych numerach startowych.

Cieszymy się, że będziemy mogli gościć tylu biegaczy z całego świata i pokazać im nasze miasto. W połączeniu z wyjątkowymi atrakcjami na trasie biegu, biegacze, ale także widzowie i kibice zarazem, będą mogli doświadczyć różnych form działalności kulturalnej – trasa przebiega bowiem przez najpiękniejsze zakątki Kopenhagi – Lars Vallentin, szef imprez sportowych Wonderful Copenhagen

CPH Half Marathon jako pierwszy wśród krajów nordyckich zdobył prestiżową odznakę IAAF, a rok później został odznaczony srebrną odznaką, co plasuje tę imprezę biegową w samej czołówce światowej i znacznie podnosi rangę tego biegu.

Już dziś wiemy, że w tegorocznej edycji wystartują biegacze aż z 86 krajów. Oto top 10 (dane z 9 sierpnia 2016), to biegacze z następujących krajów:

Szwecja – 800
Wielka Brytania – 358
Norwegia – 354
Niemcy – 271
Hiszpania – 101
Stany zjednoczone – 101
Francja – 98
Holandia – 86
Włochy – 75
Polska – 41

Kilka faktów z „życia” biegu – CPH Half Marathon 2015 w liczbach

  • 19,425 biegaczy ukończyło zeszłoroczną edycję biegu
  • Zeszłoroczny zwycięzca to Bedan Karoki Munciri (Kenia), który pokonał trasę półmaratonu w czasie 59:14, bijąc tym samym swój rekord życiowy. Na drugim i trzecim miejscu finiszowali również Kenijczycy – Alex Oloitiptip Korio i Edwin Kipyego.
  • Wystartowało 58.5 % mężczyzn i 41.5 % kobiet
  • Średnia wieku: 40 lat
  • Najliczniejsza grupa wiekowa: 40 – 44 lat (16.76 %)

Trasa, atmosfera, przeżycia – wyjątkowy czas, wyjątkowy bieg

Dlaczego warto wystartować w CPH Half Marathon? Te słowa mówią same za siebie:

Jestem miłośnikiem Skandynawii, a Kopenhaga to miejsce wyjątkowe – nie tylko ze względu na pięknie wpisane w miasto zabytki i urokliwe kamienice, ale zarazem świetne połączenie nowoczesnej architektury z zabytkową częścią miasta. Prostota formy w jakiej lubują się Skandynawowie, tworząca jednocześnie świetnie skomponowany obraz kopenhaskiej przestrzeni, robią wrażenie. Nie bez powodu to miasto uznawane jest za jeden najatrakcyjniejszych zakątków Europy. Jak biega się w Danii? To raj dla biegaczy, co widać zresztą w zwykły powszedni dzień – tu się po prostu biega! O każdej porze. Wszędzie. To będzie mój drugi start w kopenhaskim półmaratonie – ta decyzja zapadła momentalnie, jak tylko pojawiłam się na linii startu rok temu. Tu po prostu chce się biec. Jak wygląda trasa? Nigdzie wcześniej, na żadnym polskim biegu nie spotkałam takiej ilości kibiców. Przez pełne 21 km na trasie towarzyszą Ci Duńczycy, turyści, przypadkowi ludzie – po prostu są! Dopingują, dzielą uśmiechem. Czujesz się tak, jakby każdy pojedynczy człowiek z tego tłumu Ci kibicował. Tu czujesz klimat. Niepowtarzalną atmosferę. A do tego co kilka kilometrów towarzyszą Ci punkty muzyczne – co to oznacza? Od popu, przez rock po jazz – orkiestry, które z kilometra na kilometr podkręcają Twoje tempo. Świetna organizacja, atrakcyjny pakiet startowy, idealnie rozłożone punkty nawadniania na trasie i niepowtarzalny medal. Przyznam, że kilka kilometrów przed linią mety miałam łzy w oczach. Nie wiem, co tak działa. Myślę, że w sporej mierze ten klimat tworzą właśnie kibice – młodzi i starsi Kopenhażanie, którzy serdecznością, uśmiechem i zagrzewającym do boju duńskim “Kom sa!”, podają jedne z najpiękniejszych chwil, jakie przeżywasz przez pełne 21 kilometrów trasy. Jestem szczęśliwa, że udało nam się  objąć patronat nad tym biegiem – bo warto. Dla takich chwil, po prostu warto. To trzeba przeżyć. Serdecznie zapraszam!” – Aleksandra Janiszewska, Redaktor Naczelna TreningBiegacza.pl

copenhagen-02
Organizator: Danish Athletic Federation, Sparta Athletics & Running
Partnerzy: Sport Event Denmark, City of Copenhagen, City of Frederiksberg and Wonderful Copenhagen.
Sponsor: Nordea-fonden
Startowe 450 DKK
Dopuszczalna liczba uczestników – 25.000
Dzień startu – 18.09.2016
Więcej informacji na stronie CPH Half Marathon www.cphhalf.dk/en

TreningBiegacza.pl patronem medialnym CPH Half Marathon w Polsce

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
bieg rokity zapraszamy do ustronia 05

Bieg Rokity - zapraszamy do Ustronia

Następne
organizatorzy 54 biegu westerplatte przestawili medal 01

Organizatorzy 54. Biegu Westerplatte przedstawili medal

Powiązane artykuły

34 pko wroclaw maratonu trasa na rekord plaska jak stol 03
Czytaj dalej

34. PKO Wrocław Maraton: trasa na rekord – płaska jak stół!

Uczestnicy 34. PKO Wrocław Maratonu będą mieli ogromne szanse na pobicie swoich życiowych rekordów. Tegoroczna trasa została poprowadzona w sposób, który pozwoli biegaczom na pokonanie odległości 42,195m w bardzo dobrym tempie – jej profil jest płaski, a większość dróg zacieniona.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM