fbpx
Zapowiedzi imprez

Copenhagen Half Marathon 18.09.2016 – tu biega cały świat

To niebywałe, że pierwsza edycja półmaratonu organizowanego w duńskiej stolicy zgromadziła na starcie blisko 20 tysięcy biegaczy. Copenhagen Half Marathon – bo o nim mowa, obsadzony był nie tylko przez duńskich biegaczy. W tym jednym z najpiękniejszych miast Europy – Kopenhadze, po prostu trzeba biec. Druga edycja biegu, która odbędzie się już 18 września to wydarzenie sporej skali. Warto dodać, że kopenhaski półmaraton to bieg klasy światowej – firmowany przez IAAF. Już teraz zarejestrowanych jest znacznie więcej zagranicznych biegaczy niż w roku ubiegłym, tym samym proporcjonalnie zawodnicy spoza Danii stanowią o wiele wyższy procent biegaczy niż w zeszłorocznej, pierwszej edycji biegu.
copenhagen 05

To niebywałe, że pierwsza edycja półmaratonu organizowanego w duńskiej stolicy zgromadziła na starcie blisko 20 tysięcy biegaczy. Copenhagen Half Marathon – bo o nim mowa, obsadzony był nie tylko przez duńskich biegaczy. W tym jednym z najpiękniejszych miast Europy – Kopenhadze, po prostu trzeba biec. Druga edycja biegu, która odbędzie się już 18 września to wydarzenie sporej skali. Warto dodać, że kopenhaski półmaraton to bieg klasy światowej – firmowany przez IAAF. Już teraz zarejestrowanych jest znacznie więcej zagranicznych biegaczy niż w roku ubiegłym, tym samym proporcjonalnie zawodnicy spoza Danii stanowią o wiele wyższy procent biegaczy niż w zeszłorocznej, pierwszej edycji biegu.

Te liczby mówią same za siebie – to imponujący wynik, który może stać się doskonałym przykładem w jakim kierunku podąża bieganie w Skandynawii. Warto dodać, że Dania ma zaledwie nieco ponad 5 mln mieszkańców, z czego blisko 3 mln mieszka w samej Kopenhadze. W czym tkwi fenomen biegania i tak licznej obsady biegaczy w CPH Half Marathon? Odpowiedź jest prosta – tu po prostu chce się biec!

W tegorocznej edycji zapisanych jest już 2839 biegaczy z zagranicy, co stanowi blisko 10.05% ogólnej ilości startujących! Dla porównania w ubiegłorocznym biegu startowało 2406 zawodników spoza Danii, co stanowiło blisko 11,00 spośród 23860 wszystkich startujących. Innymi słowy, kopenhaski półmaraton już pobił rekord zeszłorocznej edycji – to iście międzynarodowa impreza biegowa.

Biegacze z całego świata – tu chce się biec

Komu ta impreza biegowa zawdzięcza taki sukces? Sport Event Denmark pracuje nad organizacją i rozwojem dużych imprez międzynarodowych w Danii, a efekty działań mówią same za siebie. O tym, że biegacze powinni odwiedzić Danię nie tylko ze względu na charyzmatyczny charakter imprez biegowych (jak nigdzie bowiem, na skandynawskich biegach publiczność włącza się doping dla startujących), ale także z powodu ciekawych walorów turystycznych i wyjątkowego miejsca jakim jest Kopenhaga, przekonuje się coraz więcej pasjonatów biegania. Miasto, w które turyści odwiedzają cały rok, a przy tym kultura i oryginalny, a zarazem pełen prostej formy i ciekawych, często kontrastowych rozwiązań, styl. Kopenhaga to jedno z piękniejszych miejsc na ziemi. A sami Duńczycy? Bardzo serdeczni ludzie.

Wymaga sporej ilości czasu i pracy, by zdobyć uznanie i stać się międzynarodowym aranżerem imprez sportowych dla wszystkich chętnych. IAAF World Half Marathon 2014 organizowany w Danii, stał się zalążkiem do dalszego rozwoju kopenhaskiego półmaratonu – unikalny, a zarazem jedyny w swoim rodzaju bieg rekreacyjny, który jako pierwszy rozpoczął falę tak gigantycznej ilości chętnych jacy pojawili się na starcie. CPH Half Marathon jest po części spadkobiercą tej rekordowej ilości zagranicznych uczestników – Lars Lundov, CEO Sport Event Danmark

copenhagen-01
Organizatorzy kopenhaskiego półmaratonu doceniają popularność biegu wśród międzynarodowych pasjonatów biegania. Spośród sporej ilości imprez biegowych organizowanych zarówno w Europie jak i na całym świecie, niełatwo jest wypromować bieg, który przyciągnąłby tak liczną grupę amatorów biegania. W czym tkwi fenomen? Trasa, ludzie, atmosfera, organizacja biegu. To tylko jedne z nielicznych magnesów tej imprezy jakie można wymienić.

Jesteśmy szczęśliwi, że wstępne cyfry wskazują na wzrastające zainteresowanie wśród biegaczy zagranicznych. Cieszy nas, że w planach startowych biegaczy stajemy się coraz częściej priorytetową imprezą biegową – istotnym bowiem elementem każdego biegu jest wysoki poziom uznania i rozpoznawalność, a tym samym bycie ocenianym jako jeden z najatrakcyjniejszych biegów świata. To dla nas prawdziwe wyróżnienie – Jakob Larsen, dyrektor Danish Athletic Federation

W promocję półmaratonu włącza się również aktywnie duńska organizacja do spraw turystyki – Wonderful Copenhagen, najwięcej radości sprawia bowiem fakt, iż coraz większa ilość uczestników półmaratonu reprezentuje obce flagi na swych numerach startowych.

Cieszymy się, że będziemy mogli gościć tylu biegaczy z całego świata i pokazać im nasze miasto. W połączeniu z wyjątkowymi atrakcjami na trasie biegu, biegacze, ale także widzowie i kibice zarazem, będą mogli doświadczyć różnych form działalności kulturalnej – trasa przebiega bowiem przez najpiękniejsze zakątki Kopenhagi – Lars Vallentin, szef imprez sportowych Wonderful Copenhagen

CPH Half Marathon jako pierwszy wśród krajów nordyckich zdobył prestiżową odznakę IAAF, a rok później został odznaczony srebrną odznaką, co plasuje tę imprezę biegową w samej czołówce światowej i znacznie podnosi rangę tego biegu.

Już dziś wiemy, że w tegorocznej edycji wystartują biegacze aż z 86 krajów. Oto top 10 (dane z 9 sierpnia 2016), to biegacze z następujących krajów:

Szwecja – 800
Wielka Brytania – 358
Norwegia – 354
Niemcy – 271
Hiszpania – 101
Stany zjednoczone – 101
Francja – 98
Holandia – 86
Włochy – 75
Polska – 41

Kilka faktów z „życia” biegu – CPH Half Marathon 2015 w liczbach

  • 19,425 biegaczy ukończyło zeszłoroczną edycję biegu
  • Zeszłoroczny zwycięzca to Bedan Karoki Munciri (Kenia), który pokonał trasę półmaratonu w czasie 59:14, bijąc tym samym swój rekord życiowy. Na drugim i trzecim miejscu finiszowali również Kenijczycy – Alex Oloitiptip Korio i Edwin Kipyego.
  • Wystartowało 58.5 % mężczyzn i 41.5 % kobiet
  • Średnia wieku: 40 lat
  • Najliczniejsza grupa wiekowa: 40 – 44 lat (16.76 %)

Trasa, atmosfera, przeżycia – wyjątkowy czas, wyjątkowy bieg

Dlaczego warto wystartować w CPH Half Marathon? Te słowa mówią same za siebie:

Jestem miłośnikiem Skandynawii, a Kopenhaga to miejsce wyjątkowe – nie tylko ze względu na pięknie wpisane w miasto zabytki i urokliwe kamienice, ale zarazem świetne połączenie nowoczesnej architektury z zabytkową częścią miasta. Prostota formy w jakiej lubują się Skandynawowie, tworząca jednocześnie świetnie skomponowany obraz kopenhaskiej przestrzeni, robią wrażenie. Nie bez powodu to miasto uznawane jest za jeden najatrakcyjniejszych zakątków Europy. Jak biega się w Danii? To raj dla biegaczy, co widać zresztą w zwykły powszedni dzień – tu się po prostu biega! O każdej porze. Wszędzie. To będzie mój drugi start w kopenhaskim półmaratonie – ta decyzja zapadła momentalnie, jak tylko pojawiłam się na linii startu rok temu. Tu po prostu chce się biec. Jak wygląda trasa? Nigdzie wcześniej, na żadnym polskim biegu nie spotkałam takiej ilości kibiców. Przez pełne 21 km na trasie towarzyszą Ci Duńczycy, turyści, przypadkowi ludzie – po prostu są! Dopingują, dzielą uśmiechem. Czujesz się tak, jakby każdy pojedynczy człowiek z tego tłumu Ci kibicował. Tu czujesz klimat. Niepowtarzalną atmosferę. A do tego co kilka kilometrów towarzyszą Ci punkty muzyczne – co to oznacza? Od popu, przez rock po jazz – orkiestry, które z kilometra na kilometr podkręcają Twoje tempo. Świetna organizacja, atrakcyjny pakiet startowy, idealnie rozłożone punkty nawadniania na trasie i niepowtarzalny medal. Przyznam, że kilka kilometrów przed linią mety miałam łzy w oczach. Nie wiem, co tak działa. Myślę, że w sporej mierze ten klimat tworzą właśnie kibice – młodzi i starsi Kopenhażanie, którzy serdecznością, uśmiechem i zagrzewającym do boju duńskim “Kom sa!”, podają jedne z najpiękniejszych chwil, jakie przeżywasz przez pełne 21 kilometrów trasy. Jestem szczęśliwa, że udało nam się  objąć patronat nad tym biegiem – bo warto. Dla takich chwil, po prostu warto. To trzeba przeżyć. Serdecznie zapraszam!” – Aleksandra Janiszewska, Redaktor Naczelna TreningBiegacza.pl

copenhagen-02
Organizator: Danish Athletic Federation, Sparta Athletics & Running
Partnerzy: Sport Event Denmark, City of Copenhagen, City of Frederiksberg and Wonderful Copenhagen.
Sponsor: Nordea-fonden
Startowe 450 DKK
Dopuszczalna liczba uczestników – 25.000
Dzień startu – 18.09.2016
Więcej informacji na stronie CPH Half Marathon www.cphhalf.dk/en

TreningBiegacza.pl patronem medialnym CPH Half Marathon w Polsce

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieg Rokity - zapraszamy do Ustronia
Następny wpis
Organizatorzy 54. Biegu Westerplatte przedstawili medal
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu