fbpx
Aktualności

Bieg Piotrkowską Rossmann Run – czyli jak w ostatni weekend Polacy rozbili biegowy bank?

Niewątpliwie wydarzeniem ostatniego weekendu biegowego w Polsce był 21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run w Łodzi oraz bieg…
bieg piotrowska rossmann run 1

Niewątpliwie wydarzeniem ostatniego weekendu biegowego w Polsce był 21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run w Łodzi oraz bieg z aplikacją Rossmann PL. W obu inicjatywach udział wzięło blisko 200 tysięcy osób. To oznacza, że w Polsce byliśmy świadkami jednego z największych wydarzeń w sporcie amatorskim w historii, odbywającego się w formule hybrydowej.

Bieg, jakiego jeszcze nie było

Tegoroczny Bieg Rossmann Run miał wyjątkowy charakter, gdyż był wydarzeniem hybrydowym. Po raz kolejny w Łodzi pobiegły tysiące biegaczy (5,6 tys.), pokonując dystans 10 kilometrów ulicami samego centrum tego miasta. Jednocześnie w całej Polsce każdy mógł dołączyć do biegu wirtualnego z aplikacją Rossmann PL. Dzięki zaangażowaniu sponsora tytularnego, Polacy masowo i na nowo odkryli biegi wirtualne. Takiego zainteresowania tego rodzaju inicjatywami nie było nawet w szczycie “biegania wirtualnego” w początkowych miesiącach pandemii COVID-19.

Bieg Piotrowską Rossmann Run
Bieg Piotrowską Rossmann Run

Jak wyglądają statystyki po tym niesamowitym weekendzie? Obok wspomnianych 5,6 tys. osób, które wystartowały w Łodzi, organizatorzy informują aż o ponad 188 tysiącach uczestników biegu z aplikacją Rossmann PL. 188 tysięcy! Jeżeli zestawimy tę liczbę z liczbą 22 463, czyli liczbą uczestników największego dotychczas biegu masowego w Polsce (Bieg Niepodległości w Poznaniu w 2018 r.), okazuje się, że mieliśmy do czynienia z imprezą ponad 8-krotnie większą! Te liczby zaskoczyły chyba wszystkich, włącznie z organizatorami czy pomysłodawcami inicjatywy, co wybrzmiało w wypowiedzi Prezesa Zarządu Rossmann SDP Marcina Grabary do użytkowników aplikacji.

– To, że nasi klienci uwielbiają nasze promocje, wiedzieliśmy od dawna. Bardzo miłym zaskoczeniem jest to, że podzielają oni również nasz entuzjazm do dbania o siebie poprzez kulturę fizyczną. To wielki dzień, dzień promocji postawy pełnej szacunku i miłości do samego siebie. Życzę Wam wielu endorfin, a później udanych zakupów.

Łódź pełna atrakcji dla całych rodzin

Przez cały weekend w Łodzi można było czuć atmosferę sportowego święta. Trasa została wytyczona w taki sposób, by nie tylko pozwolić na dość szybkie bieganie, ale także pokazać miasto z nieco innej perspektywy i zaprezentować uczestnikom charakterystyczne miejskie punkty. Uczestnicy mogli podziwiać, np. Białą Fabrykę, Ławeczkę Tuwima, Plac Wolności, Ogrody Geyera czy Stajnię Jednorożców. Tadeusz Kościuszko, którego pomnik zdobi Plac Wolności miał na sobie biegową koszulkę zaprojektowaną przez łódzkiego artystę Daniela Tworskiego, znanego jako GOUDA. Na trykocie pojawiły się lokalne motywy prezentujące biegową trasę. W takiej samej koszulce wystąpili także zawodnicy. Przy ul. Pomorskiej można było podziwiać mural, na którym odwzorowano grafikę z koszulki.

Bieg Piotrowską Rossmann Run
Bieg Piotrowską Rossmann Run

Również w miasteczku biegowym nie brakowało atrakcji dla uczestników, a także kibiców. Gwiazdami imprezy byli m.in. Adam Kszczot, który również startował w biegu głównym czy znany ze swojego zamiłowania do biegania Mezo, który wystąpił na scenie przed biegiem. Uwagę najmłodszych z kolei zwracały Rossmannowe Czyściochy, czyli sympatyczne pacynki, które w luźny i kreatywny sposób zachęcają dzieci do dbania o higienę. Najmłodsi kibice podczas zabaw z Czyściochami brali udział w pokazach iluzji, mogli sobie zrobić kolorowe fryzury, zmywalne tatuaże i pobawić się stworzonymi przez siebie bańkami mydlanymi. Biegacze i kibicujące im rodziny i przyjaciele chętnie odwiedzali strefy z niespodziankami od marek: Garnier, Rexona, bruno banani, Salvequick, Medicover Sport. Słowem — było to wydarzenie dla całej rodziny.

Oczywiście główne danie, czyli 21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run, oznaczał również emocje sportowe. W rywalizację o czołowe lokaty włączyli się polscy biegacze. Wśród kobiet Polki zajęły 2. i 3. miejsce, a były to kolejno Izabela Paszkiewicz i Sabina Jarząbek (obu paniom zmierzono identyczny czas 33:19), a zwyciężyła Kenijka Valentine Jebet (33:10). Wśród mężczyzn na podium zameldował się Mateusz Kaczor z czasem 29:32, co dało mu 3. miejsce. Wygrał Kenijczyk Hillary Kiptum Mauiyo z wynikiem 29:08. O tym, jak wyglądał ten bieg w naszym obiektywie, możecie przekonać się w relacjach z wydarzenia na fanpage Magazynu Bieganie na Facebooku.

Wirtualny bieg, który rozbił bank

Niezależnie od biegu głównego, w całej Polsce dziesiątki tysięcy osób postanowiło tego dnia włączyć się do akcji i pobiec z aplikacją Rossmann PL. Zasady były proste: można było wystartować o dowolnej porze 25 maja, a na ukończenie biegu każdy miał 2 godziny. Dystansem docelowym było 10 kilometrów, ale również krótsze dystanse były zaliczane wszystkich uczestnikom. Za każdy pełny kilometr biegnący z aplikacją otrzymywali 5 proc. zniżki na zakupy w Rossmannie. Jak łatwo policzyć, spora grupa, która przebiegła całe dziesięć kilometrów mogła się cieszyć 50 proc. kuponem zniżkowym. Co więcej, bieg miał charakter charytatywny. Każdy z zawodników, który zarejestrował się w aplikacji, wpłacił 5 zł na jedną z sześciu fundacji: „Dom w Łodzi”, „Ktoś”, „Herosi”, „Gajusz”, „Polskie Towarzystwo Chorób Nerwowo-Mięśniowych” oraz „Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat”.

Bieg Piotrowską Rossmann Run
Bieg Piotrowską Rossmann Run

Inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ludzi w całej Polsce. Celowo nie piszemy “biegaczek i biegaczy”, ponieważ dla wielu osób “wyzwanie”, które rzucili im organizatorzy biegu z aplikacją Rossmann PL, było motywacją do podjęcia aktywności fizycznej, a dla wielu pierwszą w życiu okazją do przebiegnięcia dystansu 10 kilometrów. Wiele osób zdecydowało się na wspólną aktywność, biegając, spacerując czy pokonując dystans marszobiegiem.

Oczywiście, jak w przypadku każdego takiego rodzaju przedsięwzięcia, nie zabrakło również osób, które postanowiły połasić się tylko na kupon promocyjny, nie podejmując faktycznej aktywności, o czym pisały media, opisując przypadek osiągnięcia wyników lepszych niż rekord Polski kobiet na 10 kilometrów wśród niektórych uczestniczek biegu. Również i na dalszych miejscach zapewne nie brakowało “kombinowania”. Ale nie chcemy zagłębiać się w szczegóły, bo szkoda energii na promowanie oszustwa. Nie wyjątkowe wyniki uczyniły ten wirtualny bieg wyjątkowym, a masowe zainteresowanie, z jakim się spotkał. Niewątpliwie mieliśmy do czynienia z rekordowym wydarzeniem, jeżeli chodzi o zaangażowanie ludzi do podjęcia aktywności fizycznej i na tym polu inicjatywa odniosła ogromny, bezdyskusyjny sukces. Właśnie przez taki pryzmat należy postrzegać to, co wydarzyło się w Polsce 25 maja za sprawą biegu z aplikacją Rossmann PL.

Bieg Piotrowską Rossmann Run
Bieg Piotrowską Rossmann Run

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Suplementy dla biegaczy: czy warto sięgać po dodatki diety i jakie mogą być najkorzystniejsze?
Następny wpis
Co jeść przed zawodami. Jakie strategie żywieniowe mogą poprawić Twoje osiągnięcia?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu