fbpx
krazenie kolan w trakcie rozgrzewki poradnia biegacza

Krążenie kolan w trakcie rozgrzewki – poradnia biegacza

Od jakiegoś czasu męczy mnie jedna sprawa odnośnie rozgrzewki przed bieganiem: czy można wykonywać krążenie kolan? Czy to jest dobre dla kolan?

Na nasz adres redakcyjny wpłynęło pytanie Justyny:

Witam! Od jakiegoś czasu męczy mnie jedna sprawa odnośnie rozgrzewki przed bieganiem: czy można wykonywać krążenie kolan? czy to jest dobre dla kolan? Robię tak już od kilku miesięcy. Ostatnio wpadły mi w oko opinie ludzi, że nie powinno wykonywać się takich okrążeń. Sama już nie wiem. Czasem boli mnie kolano, ale to raczej przy większym kilometrażu.

Na pytanie Justyny odpowiada nasz ekspert Michał Dachowski:

Witam, Istnieje teoria ze krążenie kolan rozciąga więzadła ale, czy to możliwe raczej nie. Tacy sportowcy jak koszykarze już od samej gry mieli by porozciągane więzadła kolan bo jest ono tam bardzo obciążane i wginane, a wcale tak nie jest. Na to, co naprawdę warto zwrócić uwagę to żeby kolano nie wychodziło do przodu poza obrys stopy bo wtedy cały ciężar ciała jest przenoszony na kolana, a dokładnie na więzadło właściwe rzepki, co może doprowadzić do kolana skoczka (ból z przodu pod rzepką).

Biorąc jeszcze jedną rzecz pod uwagę – funkcją kolana podczas biegania jest prostowanie i zginanie więc po co rozgrzewać kolano w kierunkach które nie będą używane. Ja osobiście nie robię tego ćwiczenia i nie daję im swoim pacjentom.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
uniwersalny plan treningowy maraton 12 tygodni 3 i 4 treningi w tygodniu

Uniwersalny plan treningowy - maraton - 12 tygodni - 3 i 4 treningi w tygodniu

Następne
uniwersalny plan treningowy maraton 16 tygodni 3 i 4 treningi w tygodniu

Uniwersalny plan treningowy - maraton - 16 tygodni - 3 i 4 treningi w tygodniu

Powiązane artykuły