fbpx
Wokół biegania

Bieganie z muzyką. Za czy przeciw?

Jedną z najczęstszych czynności, jaką człowiek wykonuje podczas biegania jest słuchanie muzyki. Co drugi amator biegania lubi założyć słuchawki na uszy i pokonać parę kilometrów.
bieganie z muzyka za czy przeciw 01 01

Jedną z najczęstszych czynności, jaką człowiek wykonuje podczas biegania jest słuchanie muzyki. Co drugi amator biegania lubi założyć słuchawki na uszy i pokonać parę kilometrów. Jednak czy jest to aby na pewno pożyteczne?

Za czy przeciw?

Czy przyjemne, to kwestia gustu. Jedni biegnąc w lesie wolą posłuchać śpiewu ptaków, swojego oddechu, poczuć aktywny relaks i doznać wyciszenia, a inni biegną ze swoją ulubioną muzyką na uszach. Najczęściej jest to energiczna, żywa muzyka taka jak electro, techno, rock… Raczej niewielu podczas treningu słucha Mozarta. Zrozumiałym wydaje się więc, że słuchawki na treningu to kwestia upodobania. Jeżeli już zdecydujemy się słuchać naszych ulubionych kawałków muzycznych, musimy pamiętać o pewnych ważnych sprawach. Wielu biegaczy mobilizuje się dzięki nastawiającym bojowo dźwiękom, przez co lecą przed siebie niczym hart. I tutaj musimy zastanowić czy wyszliśmy zrobić rozbieganie w pierwszym zakresie (naukowo określany skrótem BC1), które jest formą odpoczynku, podtrzymania dotychczasowego poziomu wytrenowania i spełnia rolę automasażu naszych kończyn po mocniejszym akcencie biegowym? Jeśli tak to bardzo źle, ponieważ tak się nakręcimy że wskoczymy na II (BC II) będący mocniejszym akcentem treningowym czy nawet na zakres III ( BC III), który zaliczany jest do wytrzymałości specjalnej. Z naszej regeneracji nici, plan treningowy pójdzie w zapomnienie, a my nie podniesiemy się z łóżka na drugi dzień. Natomiast, gdy musimy zrobić mocniejszy trening i potrzebna nam mobilizacja poprzez muzykę aby utrzymać tempo biegu, może to być przydatne.

Podkręcacz

Wielu podczas wysiłku muzyka zaczyna przeszkadzać i preferują dźwięk pracy swoich płuc, a najlepszym ”podkręcaczem” są ich własne myśli i to oni mają przewagę. Regulaminy zawodów biegowych bądź lekkoatletycznych, często zakazują biegania ze słuchawkami. Przyzwyczajeni do “pchania” przez nasz odtwarzacz, możemy nie odnaleźć się w sytuacji kiedy będziemy go pozbawieni. Wracając do kwestii treningu trzeba wymienić zalety słuchawek na uszach. Nie mając możliwości biegania na łonie natury, przemierzając miejskie chodniki, skutecznie odcinamy się od odgłosów samochodów, autobusów i głupich komentarzy “podwórkowych mędrców”, kończących 4 piwo na osiedlowej ławce. Jest też druga strona medalu. Nie słysząc co się dzieje, nie dotrze do nas ostrzeżenie o niebezpieczeństwie. Zdani jesteśmy tylko na swój wzrok i łatwo o wypadek z rowerzystą czy w gorszym przypadku samochodem.

Odrębną kwestią jest muzyka przed startem, którą można zaliczyć do “przedstartowego rytuału”. Jedni podczas rozgrzewki słuchają muzyki, inni w wyciszeniu kontemplują, jeszcze inni modlą a są tacy, którzy pozbywają się stresu rozmawiając z innymi.

Jedno jest pewne. Słuchanie odtwarzacza muzycznego podczas treningu stanowi nierozerwalny element kultury biegowej. Wykorzystują to wielkie koncerny, które dostosowują swój sprzęt do potrzeb konsumentów. Na rynku dochodzi do kooperacji znanych marek elektronicznych z największymi producentami sprzętu sportowego, w efekcie czego kupując bluzę do biegania mamy w niej specjalną kieszeń na multimedialny odtwarzacz danej firmy.

Z muzyką czy bez… najważniejsze żeby biegać!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
To Pani nowa, nazywa się „Biegowa Moda”
Następny wpis
Porzućcie wszystkie nadzieje wy, którzy tu wchodzicie
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu