Bieganie lepsze niż drastyczne obcinanie kalorii w walce ze zbędnymi kilogramami…

Spalenie zbędnego smalczyku poprzez drastyczne obcinanie racji żywieniowych? Nieustanne obcinanie kalorii? Dieta Cud 1000 kcal? To wszystko marność! Jak dowodzą najnowsze badania Journal of Applied Physiology wszystkie wcześniej wspomniane praktyki są nieskuteczne w porównaniu do aerobowych aktywności fizycznych. Sztandarowym przykładem popularnie zwanych aerobów jest właśnie bieganie…

W badaniu uniwersytetu St. Louis University’s Doisy College of Health Sciences wzięły udział 34 osoby w wieku od 50 do 60 lat. Osoby te w większości były otyłe, a część z nich lawirowała między otyłością a prawidłową masą ciała. Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie podgrupy. Jedna osiemnastoosobowa grupa w ramach walki z otyłością została poddana diecie, natomiast pozostała część grupy miała spalić zbędne kilogramy za pomocą ćwiczeń fizycznych.

Pierwsza grupa kontrolna przez pierwsze trzy miesiące badań przyjmowała o 16 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie mniej niż dotychczas. W końcowej dziewięciomiesięcznej fazie badania procent redukcji dziennego zapotrzebowania na kalorie wzrósł do 20 procent.

Druga grupa kontrolna, nastawiona na trening przez pierwsze trzy miesiące badań ćwiczyła tyle, aby w trakcie treningu spalić równowartość 16 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie. Przez końcowe dziewięć miesięcy badań intensywność ćwiczeń wzrosła na tyle, aby ilość spalanych kalorii odpowiadała 20 procentom dziennego zapotrzebowania.

Tuż po zakończeniu badań zaobserwowano, że każdy uczestnik badań z obydwu grup stracił od 9 do 10 procent masy ciała. Naukowcy zauważyli jednak, że grupa, która była bierna fizycznie straciła w znacznej części na masie mięśniowej, zamiast docelowo obrócić w pył zbędne kilogramy w postaci tkanki tłuszczowej…

Jeśli ktoś zapyta mnie czy w walce ze zbędnymi kilogramami poleciłbym dietę, czy ćwiczenia fizyczne, zasugeruję, że ćwiczenia fizyczne, przy jednoczesnym hamowaniu swojego apetytu będą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem – powiedział Edward Weiss, autor i pomysłodawca badań.

Podążając za najbardziej efektywnymi strategiami walki ze zbędnymi kilogramami, naukowcy sugerują, że najlepszym wyborem będzie połączenie diety z regularnymi ćwiczeniami. Ludzie skupiający się tylko na ćwiczeniach fizycznych tracą na niewątpliwych korzyściach zdrowotnych wynikających z ograniczenia przyjmowania pewnej części kalorii.