🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Ciekawostki

Bieganie lepsze niż drastyczne obcinanie kalorii w walce ze zbędnymi kilogramami…

Spalenie zbędnego smalczyku poprzez drastyczne obcinanie racji żywieniowych? Nieustanne obcinanie kalorii? Dieta Cud 1000 kcal? To wszystko marność!
hity odchudzania dla kobiet i nie tylko 01 01

Spalenie zbędnego smalczyku poprzez drastyczne obcinanie racji żywieniowych? Nieustanne obcinanie kalorii? Dieta Cud 1000 kcal? To wszystko marność! Jak dowodzą najnowsze badania Journal of Applied Physiology wszystkie wcześniej wspomniane praktyki są nieskuteczne w porównaniu do aerobowych aktywności fizycznych. Sztandarowym przykładem popularnie zwanych aerobów jest właśnie bieganie…

W badaniu uniwersytetu St. Louis University’s Doisy College of Health Sciences wzięły udział 34 osoby w wieku od 50 do 60 lat. Osoby te w większości były otyłe, a część z nich lawirowała między otyłością a prawidłową masą ciała. Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie podgrupy. Jedna osiemnastoosobowa grupa w ramach walki z otyłością została poddana diecie, natomiast pozostała część grupy miała spalić zbędne kilogramy za pomocą ćwiczeń fizycznych.

Pierwsza grupa kontrolna przez pierwsze trzy miesiące badań przyjmowała o 16 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie mniej niż dotychczas. W końcowej dziewięciomiesięcznej fazie badania procent redukcji dziennego zapotrzebowania na kalorie wzrósł do 20 procent.

Druga grupa kontrolna, nastawiona na trening przez pierwsze trzy miesiące badań ćwiczyła tyle, aby w trakcie treningu spalić równowartość 16 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie. Przez końcowe dziewięć miesięcy badań intensywność ćwiczeń wzrosła na tyle, aby ilość spalanych kalorii odpowiadała 20 procentom dziennego zapotrzebowania.

Tuż po zakończeniu badań zaobserwowano, że każdy uczestnik badań z obydwu grup stracił od 9 do 10 procent masy ciała. Naukowcy zauważyli jednak, że grupa, która była bierna fizycznie straciła w znacznej części na masie mięśniowej, zamiast docelowo obrócić w pył zbędne kilogramy w postaci tkanki tłuszczowej…

Jeśli ktoś zapyta mnie czy w walce ze zbędnymi kilogramami poleciłbym dietę, czy ćwiczenia fizyczne, zasugeruję, że ćwiczenia fizyczne, przy jednoczesnym hamowaniu swojego apetytu będą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem – powiedział Edward Weiss, autor i pomysłodawca badań.

Podążając za najbardziej efektywnymi strategiami walki ze zbędnymi kilogramami, naukowcy sugerują, że najlepszym wyborem będzie połączenie diety z regularnymi ćwiczeniami. Ludzie skupiający się tylko na ćwiczeniach fizycznych tracą na niewątpliwych korzyściach zdrowotnych wynikających z ograniczenia przyjmowania pewnej części kalorii.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Kiedy woda staje się groźna
Następny wpis
Jak się ubrać na trening zimą?

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.