🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Motywacja

Biegaczu – nie daj się dogonić wymówkom!

W szkole są nimi „paluszek i główka”. W pracy – nagła choroba lub nieobecność szefa. W domu, przy kolejnych porządkach – zmęczenie i myśl, że nic już nie da się zrobić.
biegaczu nie daj sie dogonic wymowkom

W szkole są nimi „paluszek i główka”. W pracy – nagła choroba lub nieobecność szefa. W domu, przy kolejnych porządkach – zmęczenie i myśl, że nic już nie da się zrobić. W każdej dziedzinie naszego życia czasem znajdzie się coś, co odciągnie nas od wykonania codziennych zajęć lub obowiązków. Podobnie jest z bieganiem.

Twierdzisz, że nie masz czasu na trening? Zastanów się, czy na pewno nie jesteś w stanie wygospodarować tych 30 minut w ciągu całego dnia. Przecież wystarczy trochę wcześniej wstać lub skrócić nieco wieczorne siedzenie przed komputerem. Nie oszukuj się – to naprawdę niewiele!

Temperatura spadła o kilka stopni, a Ty już rezygnujesz z biegania? To żadna wymówka. Zajrzyj do szafy, załóż coś cieplejszego i ruszaj w trasę! Przypomnij sobie letnie upały, a z pewnością przestaniesz narzekać na powiewy chłodniejszego powietrza. Nie zapomnij też o rozgrzewce!

Masz wrażenie, że to już nie te lata na regularną aktywność fizyczną? Jesteś w błędzie. Ruch, choć o różnej intensywności, jest wskazany dla każdego. Powinieneś wiedzieć, że bieganie jest idealnym sposobem na młodszy wygląd, a dzięki poprawie ogólnej sprawności – na lepsze samopoczucie.

Jesteś w słabej formie? Rezygnując z biegania, raczej jej nie poprawisz. Nie rzucaj się na głęboką wodę, ale stopniowo zwiększaj poziom treningu, by ponownie cieszyć się z osiąganych rezultatów. Pokaż na co Cię stać – zaskocz siebie i tych, którzy zdążyli już w Ciebie zwątpić.

Bieganie Cię nudzi? Nie wykorzystałeś widocznie potencjału, jaki kryje w sobie ten pozornie mało ekscytujący sport. Zmieniaj trasy, podłoże, pozwól oczom nacieszyć się różnorodnym krajobrazem. Zabierz ze sobą motywującą muzykę lub kogoś do towarzystwa. Endorfiny nie biorą się znikąd!

Zepsuł się Twój pulsometr i tracisz kontrolę nad biegiem? To najlepsza okazja do wsłuchania się w swój organizm. To jemu przede wszystkim powinieneś ufać – a nie nowym technologiom, choć te są często bardzo przydatne i motywujące. Pomyśl, że nic Cię nie ogranicza, poczuj się wolny.

Po treningach bolą Cię nogi? Powody mogą być różne – niezwykle częstymi są nieregularność, brak rozgrzewki i nieprawidłowa technika biegu. Widać więc, że nie są to problemy, których nie da się rozwiązać. Wystarczy determinacja, podstawowa wiedza i chęci. Nie wierzę, że Cię na to nie stać!

Jesteś zmęczony, źle się czujesz i najchętniej nie ruszałbyś się z łóżka? By zapobiec podobnym sytuacjom, jedz produkty bogate w magnez, który wzmocni Twoje mięśnie i poprawi pracę płuc. Zazwyczaj już samo bieganie sprawia, że wstępują w nas nowe siły. Nie wierzysz? Sprawdź!

Więcej motywacji?

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Po maratonie - jak się efektywnie zregenerować?
Następny wpis
34. Maraton Warszawski - TEASER

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.