fbpx
Buty do biegania

ASICS NOVABLAST 4. Najlżejsze odbicie i maksymalny zwrot energii

Znacie to powiedzenie, że nie ma złej pogody na bieganie, są tylko źle ubrani biegacze? Cóż, po ponad…
Asics Novablast 4

Znacie to powiedzenie, że nie ma złej pogody na bieganie, są tylko źle ubrani biegacze? Cóż, po ponad 8 latach na biegowych ścieżkach mogę powiedzieć, że częściowo się z tym zgadzam. I to w tej części dotyczącej ubioru. Bo choć to nie sprzęt za nas pobiegnie, na pewno nam może ułatwić nie tylko sam trening, ale i decyzję do wyjścia z domu. Zwłaszcza w listopadzie. Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić? Nie wtedy, gdy na scenę wkraczają ASICS NOVABLAST 4. Te buty nawet największego lenia wygonią z kanapy.

Asics Novablast 4
ASCIS NOVABLAST 4

Myślę, że nie tylko u mnie listopad nie jest ulubionym miesiącem roku. Szaruga za oknem, krótki dzień, zmęczenie życiem i bywa, że całym sezonem – nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Ale wtem na scenę wkraczają one – ASICS NOVABLAST 4. Pierwsze wrażenie: ale te buty są ładne! Drugie: jakie lekkie. A trzecie, już po debiutanckim treningu: ale dynamiczne i szybkie – oczywiście jak na treningówki. To moje pierwsze spotkanie z linią NOVABLAST od japońskiego producenta, ale dość szybko zorientowałam się, skąd wynika jej fenomen. Buty są bardzo wygodne, stabilne nawet na trudniejszych nawierzchniach i mają bardzo dobre wybicie, które pozwoli “nie zamulać” nawet podczas codziennego wybiegania.

Asics Novablast 4
ASCIS NOVABLAST 4

Czasem słońce, czasem deszcz, czyli listopadowe testowanie

NOVABLASTY 4 testowałam podczas różnych jednostek i w różnych warunkach pogodowych. Biegałam w nich przy słońcu, w lekkim deszczu, szybciej (tempówki, BNP z zakończeniem w tempie poniżej 4:30/km) i wolniej (spokojne wybieganie i kilometry regeneracyjne). Biegałam po chodniku, na tartanie, na szutrowej ścieżce, a nawet zrobiłam w nich szybkie crosssowe odcinki w lesie, gdzie ubita nawierzchnia przeplatała się  z mokrymi liśćmi. Za każdym razem czułam komfort, który dawały mi przede wszystkim: pianka FF BLAST PLUS ECO, konstrukcja buta z wykorzystaniem techonologii przetoczenia oraz bieżnik z gumy AHAR+ jako wykończenie.

Asics Novablast 4
ASCIS NOVABLAST 4

Amortyzacja w parze z dynamiką

To, na co zwróciłam uwagę w pierwszej kolejności, to dynamika i bardzo dobre wybicie, które czułam zwłaszcza przy szybszych odcinkach i kilometrach. Pewna sztywność odczuwalna była zwłaszcza w środkowej części buta, ale nie odbierałam tego negatywnie, wręcz przeciwnie – to był ten impuls, który pchał mnie do przodu. I był to również dowód na to, że zastosowana tu technologia nawiązująca do trampoliny naprawdę działa: dość naturalnie, zgodnie z kierunkiem ruchu, wybijałam się, nawet się na tym nie skupiając. To odbicie i responsywność to główne cechy pianki FF BLAST PLUS ECO, która w tym wydaniu buta w co najmniej 20% powstała z materiałów pochodzących ze źródeł odnawialnych, takich jak m.in. odpady z przetwarzania trzciny cukrowej.

Asics Novablast 4
ASCIS NOVABLAST 4

Natomiast pianka to nie wszystko, liczy się również konstrukcja. A ta jest dość ciekawa w tylnej części buta – tam jest szerzej i dłużej. Na początku trzeba się do tego przyzwyczaić, zwłaszcza do tej tzw. “konstrukcji zagnieżdżonej”, w której pięta dość daleko siedzi w podeszwie, jak również do tego, że początkowo może pojawić się mały dyskomfort w okolicach mięśni piszczelowych. Natomiast z każdym kolejnym treningiem wrażenia są coraz lepsze, co myślę, że potwierdzą zwłaszcza osoby lądujące na pięcie. 

Wygodnie i miękko także górą

Choć tak jak wspomniałam wcześniej, nie miałam dotąd do czynienia z linią NOVABLAST, to “4” zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie na wielu polach, chociażby cholewki i języka. Siateczka została zastąpiona tkaną cholewką, która jest miękka, komfortowa i wygląda po prostu bardzo ładnie. Szczególnie zaś przypadł mi do gustu język: elastyczny i miękki, ale nie “pluszowy”, bez niepotrzebnej dla mnie wyściółki – ale też pozwalający na właściwe dopasowanie i dociągnięcie sznurówek. Sznurówek, które są takie jak trzeba – nie rozwiązały mi się ani razu, co wcale nie jest takie oczywiste.

Asics Novablast 4
ASCIS NOVABLAST 4

Dla kogo ASICS NOVABLAST 4?

Komu zatem polecę ASICS NOVABLAST 4? W zasadzie to wszystkim, dla których komfort łączy się nie tylko z dobrą amortyzacją, ale i z dynamicznym krokiem, wybiciem do przodu i stabilnością. Osobom biegającym szybciej i wolniej, potrzebujących butów, które się wkłada i o nich zapomina – skupiając na treningu lub na własnych myślach. Biegowym koleżankom, które tak jak ja lubią mieć ładne buty, by łatwiej zmobilizować się do wyjścia przy gorszej pogodzie i nadmiarze obowiązków.

Ocena ogólna: 9/10
Amortyzacja: 9/10
Komfort: 9/10
Stabilizacja: 10/10
Przyczepność: 9/10
Dynamika: 9/10
Lekkość: 10/10

Asics Novablast 4
ASCIS NOVABLAST 4
MODELASICS NOVABLAST 4
Przeznaczenieasfalt
Dla kogobut treningowy, dla każdego, kto ceni komfort i dynamikę na codziennych treningach
Na jakie treningina wszystkie jednostki – można w nich biegać długo i wolno oraz krótko i szybko, na asfalcie i chodniku, ale na szutrze też świetnie sobie radzą
Na jakie tempa na każde tempo – ale przy szybszych jednostkach pianka zapewnia lepszą amortyzację i sprężystość
Wysokość pianki40,5 mm pianki pod piętą,32,5 mm pod palcami
Drop8 mm 
Waga buta224 g (damski)
Amortyzacja5/5 – pianka jest wystarczająco miękka, żeby było wygodnie i na tyle dynamiczna, żeby zapewnić dobre wybicie 
Wygoda5/5 – wygodne, stabilne, dopasowane, lekkie
Podeszwa zewnętrzna
Bieżnikzakończony gumą AHAR+
Przyczepność5/5 – but bardzo dobrze trzyma się podłoża, choć za kałuże lekko ścięte lodem i mokry tartan nie ręczę
Odczuwalność podłoża5/5 – wszystko jak trzeba, nie tracę kontaktu z podłożem
Podeszwa środkowa
Elastyczność4/5 – odczuwalna sztywność środkowej części buta
Responsywność5/5 – bardzo dobrze czuć wybicie 
Przetoczenie stopy4/5 – trochę mi tego brakuje
Stabilizacja5/5 – szersza podeszwa pod piętą pomaga utrzymać stabilność kroku
Cholewka
Dopasowanie5/5 – tkana cholewka to rewelacyjny pomysł! wygodna i ładna
Przedstopie5/5 – dużo miejsca, ale nie za dużo
Trzymanie pięty4/5 
System wiązania5/5 – sznurówki, które się nie rozwiązują!
Wentylacja5/5 – bez zarzutów
Ochrona palców5/5 
Asics Novablast 4
ASCIS NOVABLAST 4

Buty ASICS NOVABLAST 4 dostępne są na ASICS.com.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Patriotyzm, pasja i sportowy duch… Warszawska Triada Biegowa 2023 - przyglądamy się statystykom!
Następny wpis
MARATON PONIŻEJ 2 GODZIN? - Kelvin Kiptum chce złamać kolejną barierę z Amazfit 
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu