fbpx
Asics Novablast 4

ASICS NOVABLAST 4. Najlżejsze odbicie i maksymalny zwrot energii

Znacie to powiedzenie, że nie ma złej pogody na bieganie, są tylko źle ubrani biegacze? Cóż, po ponad 8 latach na biegowych ścieżkach mogę powiedzieć, że częściowo się z tym zgadzam. I to w tej części dotyczącej ubioru. Bo choć to nie sprzęt za nas pobiegnie, na pewno nam może ułatwić nie tylko sam trening, ale i decyzję do wyjścia z domu. Zwłaszcza w listopadzie. Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić? Nie wtedy, gdy na scenę wkraczają ASICS NOVABLAST 4. Te buty nawet największego lenia wygonią z kanapy.

Asics Novablast 4
ASCIS NOVABLAST 4

Myślę, że nie tylko u mnie listopad nie jest ulubionym miesiącem roku. Szaruga za oknem, krótki dzień, zmęczenie życiem i bywa, że całym sezonem – nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Ale wtem na scenę wkraczają one – ASICS NOVABLAST 4. Pierwsze wrażenie: ale te buty są ładne! Drugie: jakie lekkie. A trzecie, już po debiutanckim treningu: ale dynamiczne i szybkie – oczywiście jak na treningówki. To moje pierwsze spotkanie z linią NOVABLAST od japońskiego producenta, ale dość szybko zorientowałam się, skąd wynika jej fenomen. Buty są bardzo wygodne, stabilne nawet na trudniejszych nawierzchniach i mają bardzo dobre wybicie, które pozwoli “nie zamulać” nawet podczas codziennego wybiegania.

Asics Novablast 4
ASCIS NOVABLAST 4

Czasem słońce, czasem deszcz, czyli listopadowe testowanie

NOVABLASTY 4 testowałam podczas różnych jednostek i w różnych warunkach pogodowych. Biegałam w nich przy słońcu, w lekkim deszczu, szybciej (tempówki, BNP z zakończeniem w tempie poniżej 4:30/km) i wolniej (spokojne wybieganie i kilometry regeneracyjne). Biegałam po chodniku, na tartanie, na szutrowej ścieżce, a nawet zrobiłam w nich szybkie crosssowe odcinki w lesie, gdzie ubita nawierzchnia przeplatała się  z mokrymi liśćmi. Za każdym razem czułam komfort, który dawały mi przede wszystkim: pianka FF BLAST PLUS ECO, konstrukcja buta z wykorzystaniem techonologii przetoczenia oraz bieżnik z gumy AHAR+ jako wykończenie.

Asics Novablast 4
ASCIS NOVABLAST 4

Amortyzacja w parze z dynamiką

To, na co zwróciłam uwagę w pierwszej kolejności, to dynamika i bardzo dobre wybicie, które czułam zwłaszcza przy szybszych odcinkach i kilometrach. Pewna sztywność odczuwalna była zwłaszcza w środkowej części buta, ale nie odbierałam tego negatywnie, wręcz przeciwnie – to był ten impuls, który pchał mnie do przodu. I był to również dowód na to, że zastosowana tu technologia nawiązująca do trampoliny naprawdę działa: dość naturalnie, zgodnie z kierunkiem ruchu, wybijałam się, nawet się na tym nie skupiając. To odbicie i responsywność to główne cechy pianki FF BLAST PLUS ECO, która w tym wydaniu buta w co najmniej 20% powstała z materiałów pochodzących ze źródeł odnawialnych, takich jak m.in. odpady z przetwarzania trzciny cukrowej.

Asics Novablast 4
ASCIS NOVABLAST 4

Natomiast pianka to nie wszystko, liczy się również konstrukcja. A ta jest dość ciekawa w tylnej części buta – tam jest szerzej i dłużej. Na początku trzeba się do tego przyzwyczaić, zwłaszcza do tej tzw. “konstrukcji zagnieżdżonej”, w której pięta dość daleko siedzi w podeszwie, jak również do tego, że początkowo może pojawić się mały dyskomfort w okolicach mięśni piszczelowych. Natomiast z każdym kolejnym treningiem wrażenia są coraz lepsze, co myślę, że potwierdzą zwłaszcza osoby lądujące na pięcie. 

Wygodnie i miękko także górą

Choć tak jak wspomniałam wcześniej, nie miałam dotąd do czynienia z linią NOVABLAST, to “4” zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie na wielu polach, chociażby cholewki i języka. Siateczka została zastąpiona tkaną cholewką, która jest miękka, komfortowa i wygląda po prostu bardzo ładnie. Szczególnie zaś przypadł mi do gustu język: elastyczny i miękki, ale nie “pluszowy”, bez niepotrzebnej dla mnie wyściółki – ale też pozwalający na właściwe dopasowanie i dociągnięcie sznurówek. Sznurówek, które są takie jak trzeba – nie rozwiązały mi się ani razu, co wcale nie jest takie oczywiste.

Asics Novablast 4
ASCIS NOVABLAST 4

Dla kogo ASICS NOVABLAST 4?

Komu zatem polecę ASICS NOVABLAST 4? W zasadzie to wszystkim, dla których komfort łączy się nie tylko z dobrą amortyzacją, ale i z dynamicznym krokiem, wybiciem do przodu i stabilnością. Osobom biegającym szybciej i wolniej, potrzebujących butów, które się wkłada i o nich zapomina – skupiając na treningu lub na własnych myślach. Biegowym koleżankom, które tak jak ja lubią mieć ładne buty, by łatwiej zmobilizować się do wyjścia przy gorszej pogodzie i nadmiarze obowiązków.

Ocena ogólna: 9/10
Amortyzacja: 9/10
Komfort: 9/10
Stabilizacja: 10/10
Przyczepność: 9/10
Dynamika: 9/10
Lekkość: 10/10

Asics Novablast 4
ASCIS NOVABLAST 4
MODELASICS NOVABLAST 4
Przeznaczenieasfalt
Dla kogobut treningowy, dla każdego, kto ceni komfort i dynamikę na codziennych treningach
Na jakie treningina wszystkie jednostki – można w nich biegać długo i wolno oraz krótko i szybko, na asfalcie i chodniku, ale na szutrze też świetnie sobie radzą
Na jakie tempa na każde tempo – ale przy szybszych jednostkach pianka zapewnia lepszą amortyzację i sprężystość
Wysokość pianki40,5 mm pianki pod piętą,32,5 mm pod palcami
Drop8 mm 
Waga buta224 g (damski)
Amortyzacja5/5 – pianka jest wystarczająco miękka, żeby było wygodnie i na tyle dynamiczna, żeby zapewnić dobre wybicie 
Wygoda5/5 – wygodne, stabilne, dopasowane, lekkie
Podeszwa zewnętrzna
Bieżnikzakończony gumą AHAR+
Przyczepność5/5 – but bardzo dobrze trzyma się podłoża, choć za kałuże lekko ścięte lodem i mokry tartan nie ręczę
Odczuwalność podłoża5/5 – wszystko jak trzeba, nie tracę kontaktu z podłożem
Podeszwa środkowa
Elastyczność4/5 – odczuwalna sztywność środkowej części buta
Responsywność5/5 – bardzo dobrze czuć wybicie 
Przetoczenie stopy4/5 – trochę mi tego brakuje
Stabilizacja5/5 – szersza podeszwa pod piętą pomaga utrzymać stabilność kroku
Cholewka
Dopasowanie5/5 – tkana cholewka to rewelacyjny pomysł! wygodna i ładna
Przedstopie5/5 – dużo miejsca, ale nie za dużo
Trzymanie pięty4/5 
System wiązania5/5 – sznurówki, które się nie rozwiązują!
Wentylacja5/5 – bez zarzutów
Ochrona palców5/5 
Asics Novablast 4
ASCIS NOVABLAST 4

Buty ASICS NOVABLAST 4 dostępne są na ASICS.com.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
WYROZNIONY PODSUMOWANIE TRIADY 1200x628px

Patriotyzm, pasja i sportowy duch… Warszawska Triada Biegowa 2023 - przyglądamy się statystykom!

Następne
image

MARATON PONIŻEJ 2 GODZIN? - Kelvin Kiptum chce złamać kolejną barierę z Amazfit 

Powiązane artykuły

predkosc dynamika amortyzacja test new balance fresh foam zante v3 01
Czytaj dalej

Naprawdę szybkie bieganie – test New Balance Fresh Foam Zante v3 + KONKURS

Kiedy otworzyłam pudełko, pomyślałam, że tak właśnie powinny wyglądać solidne buty startowe. Gdy po raz pierwszy wzięłam je do ręki, miałam wrażenie, że nic nie ważą. Kilka dni później pobiegłam w nich szybkie zawody na 2500 m i nie miałam już wątpliwości – buty New Balance Fresh Foam Zante v3 to najprawdziwsza petarda, rasowe „startówki” i – jak się później okazało – znacznie więcej.
Brooks Ricochet
Czytaj dalej

Test Brooks Ricochet

Spis treści Hide Brooks Ricochet – na jakiej to półce leżyBrooks Ricochet – wrażeniaBrooks Ricochet w cyfrachNa koniec…
hoka one one 01
Czytaj dalej

Test butów do biegania Hoka One One Clifton 5

Firma Hoka One One jest francusko-amerykańskim przedsięwzięciem, powstała stosunkowo niedawno, bo w 2009 roku, a do polskich sklepów buty tej marki trafiły w 2016 roku. Założycielami byli dwaj Francuzi, wcześniej pracujący już w branży obuwia sportowego dla biegaczy, zatem nie ma tu mowy o nieznajomości tematu - wręcz przeciwnie Hoka One One to marka w pełni profesjonalna, z dużym doświadczeniem, a zarazem znajomością potrzeb i problemów współczesnego biegacza.