fbpx
Buty do biegania

Czy Asics MetaSpeed Sky+ okaże się hitem tego roku? [TEST]

W zeszłym sezonie Asics otworzył swoją linię karbonowych butów startowych rekordem świata w biegu na dystansie 5 kilometrów…
Asics MetaSpeed Sky+

W zeszłym sezonie Asics otworzył swoją linię karbonowych butów startowych rekordem świata w biegu na dystansie 5 kilometrów kobiet. I chociaż wynik ten nie został uznany z powodów proceduralnych, japońska marka kontynuuje rozwój karbonowych startówek linii MetaSpeed. W przyszłym miesiącu na rynku pojawi się ich druga generacja, niezwykle udana.

Miałem okazję biegać w MetaSpeed Sky z zeszłego roku oraz MetaSpeed Sky+ z bieżącego. Dzięki temu na własnych stopach czuję niezwykły rozwój tej linii. To karbonowy but, który jest przeznaczony dla biegaczy przyspieszających poprzez zwiększenie długości kroku, w odróżnieniu od MetaSpeed Edge+, który stworzono dla biegaczy wysokokadencyjnych. W praktyce MetaSpeed Sky+ jest przede wszystkim bardziej sprężysty i ma pod śródstopiem grubszą warstwę nowej pianki niż Edge, a także niż MetaSpeed Sky z roku 2021.

Asics METASPEED foto
Kolorystyka i agresywna stylizacja jasno wskazują przeznaczenie Asics MetaSpeed Sky+. | foto: Maciej Krüger

Co się zmieniło w nowej edycji Asics MetaSpeed Sky+?

Pierwsza generacja MetaSpeedów Sky, z zeszłego sezonu, to dość typowe, karbonowe startówki nowej generacji. Nacisk położono na potężną warstwę amortyzacji oraz dynamikę wybicia przy wsparciu sprężynujących właściwości karbonu. Szybki bieg wymagał pewnej wprawy – w odróżnieniu od butów starego typu, MetaSpeedy Sky wymagały pewnego “tupnięcia”, z użyciem całej stopy, aby wykorzystać niezwykłe właściwości tej konstrukcji. Najważniejszą zmianą w stosunku do tradycyjnych butów był niesamowity poziom amortyzacji, osiągnięty dzięki nowemu rodzajowi pianki – FF Blast Turbo, o wiele lżejszej i bardziej sprężystej niż tradycyjne pianki EVA. Karbonowa wkładka stabilizowała oraz usztywniała piankę, poprawiając odbicie. Po starcie na długim dystansie uszkodzenia mięśni były subiektywnie wyraźnie niższe. Dynamika biegu była bardzo wysoka, ale nie wybijała się na pierwszy plan.

Asics MetaSpeed Sky+ uległy dosyć dużym przeobrażeniom w porównaniu do swej pierwszej wersji.
Asics MetaSpeed Sky+ uległy dosyć dużym przeobrażeniom w porównaniu do swej pierwszej wersji. | foto: Maciej Krüger

Przede wszystkim dynamika

W tym kontekście nowy MetaSpeed Sky+ to zmiana niemal rewolucyjna. Asics nie ograniczył się do rebrandingu – przebudowie uległa cała konstrukcja. Zupełnie inaczej wygięto oraz osadzono karbonową płytkę, do tego włożono pod nią większą ilość pianki nowej generacji. Wszystko po to, aby spełnić potrzeby dynamicznych biegaczy, którzy lubią mocno odbić się od podłoża. Efekt jest piorunujący. MetaSpeed Sky+ jest diabelnie dynamiczny i sprawdzi się u wszystkich, którzy lubią mocne wybicie ze śródstopia. Subiektywnie opisując, but wydaje się szybszy od poprzednika, wypycha do wybicia mocniej ze śródstopia, ale ze względu na różnicę w sposobie biegu, odczuwałem większe uszkodzenia mięśni łydek. To prawdopodobnie efekt silniejszego odbicia oraz wyższej prędkości, bo pianka użyta do amortyzacji jest cały czas ta sama – ba, jest jej teraz jeszcze więcej.

Japoński producent zastosował wiele ciekawych rozwiązań.
Japoński producent zastosował wiele ciekawych rozwiązań. | foto: Maciej Krüger

Dopasowanie bez zarzutu

But jest dość szeroki, zostawia stopie sporo miejsca, ale całość stabilnie trzyma się na nodze, dzięki przeprojektowanej cholewce. Jest ona na tyle wysokiej jakości, że nawet but o numer większy trzyma się na nodze bez zbędnego drgnięcia. Asics poprawił też numerację – o ile pierwszą generację MetaSpeeda należało kupić o rozmiar większą niż “normalna” asicsowa rozmiarówka, tak nowy but wydaje się dopasowany optymalnie. Należy jednak pamiętać, że to szybka startówka, pozbawiona nadmiernej stabilizacji – w związku z tym przy wysokich prędkościach stopa może kołysać się i uciekać lekko na boki. 

Przy tak grubej podeszwie wyraźnie mocniej obciążona jest także kostka, dlatego karbonowe startówki nie są produktem przeznaczonym dla każdego. Myśl potoczna mówi, że najwięcej w tego typu butach zyskuje się na prędkościach wyższych niż 4:00/km… ale nie do końca się z tym zgadzam. Prędkość to tylko jeden z elementów decydujących o sukcesie MetaSpeed Sky+. 

asics 2
Amoartyzacja i dynamiczne wybicie to atuty Asics MetaSpeed Sky+. | foto: Maciej Krüger

Amortyzacja to atut Asics MetaSpeed Sky+

Znacznie ważniejsza jest amortyzacja, której poziom jest nieporównywalny ze starymi rodzajami pianek. Przy niższych prędkościach ta cecha staje się zdecydowanie dominująca. Dlatego nawet bardzo wolny biegacz jest w stanie skorzystać na właściwościach pianki FF Blast Turbo. Po biegu na asfalcie może nie odczuć drastycznej różnicy w samej prędkości, ale różnica w poziomie amortyzacji jest nieprawdopodobna. Na długim dystansie pozwala to unikać nadmiernego, wczesnego zmęczenia mięśni, co wpływa na wynik końcowy. Ba, bieganie treningów w tego typu butach pozwala zrealizować cięższe sesje, przy wyraźnie niższym zmęczeniu i szybszej regeneracji.

Miłośnik asfaltu

Waga nowego Asics MetaSpeed Sky+ to 205 gramów w rozmiarze 42,5. Drop jest niski – to tylko 5 milimetrów, ale jest właściwie nieodczuwalny, ze względu na wysoki poziom amortyzacji i wysoką pozycję karbonowej wkładki. Przyczepność buta, mimo dość płaskiego bieżnika, pozostaje bez zarzutu na suchej nawierzchni. Pojawia się natomiast obawa, jak MetaSpeed Sky+ spisze się przy splocie kilku czynników – wysokiej prędkości, wybiciu mocno ze śródstopia, mokrej nawierzchni oraz ostrego zakrętu. Podczas biegu po nawierzchni typu pomalowane pasy na jezdni pojawia się uczucie drobnego poślizgu. Na ten element warto zwrócić uwagę podczas testowania tych butów w sklepie.

Dla kogo jest przeznaczony ten produkt? Na pewno dla wszystkich, którzy biegają mocnym, długim krokiem i lubią dynamicznie odbijać się od podłoża. To także propozycja do rozważenia dla wszystkich szukających bardzo wysokiego poziomu amortyzacji. Należy jednak pamiętać, że ze względu na wysoką podeszwę i niezwykle miękką cholewkę trzymanie stopy jest zupełnie inne niż w tradycyjnym bucie. Karbonowa wkładka stabilizuje stopę, ale nie polecałbym MetaSpeedów Sky+ tym, którzy mają problemy ze skręceniami kostek. Jest to but niezwykle udany, który sprawdzi się także przy wolniejszym biegu, ale bez wątpienia pełnię jego możliwości wykorzystają dopiero rasowi ścigacze.

asics 3
Gładka podeszwa doskonale sprawdzi się na asfaltowej suchej nawierzchni. | foto: Maciej Krüger

Podsumowanie

MetaSpeed Sky+ to propozycja dla ambitnych biegaczy, którzy pragną wzbogacić swoją kolekcję o obuwie dedykowane na starty oraz szybkie jednostki treningowe. Sprawdzą się na dystanse od biegów na 1 milę po dystans maratoński. Ich podstawowe zalety to sprężystość zapewniająca niesamowitą dynamikę. Zastosowana amortyzacja uchroni też nasze mięśnie przed wyeksploatowaniem podczas długiego szybkiego biegu. Przesiadka ze zwykłych butów treningowych zapewnia zupełnie nowe wrażenia podczas pokonywanych kilometrów i dla niejednego biegacza może okazać się to szokiem. Kupując te buty trzeba się nastawić na naprawdę szybkie bieganie.

Ocena ogólna: 9,5/10

ModelMeta Speed Sky+
PrzeznaczenieButy startowe na asfalt
Dla kogoDla każdego, na starty i mocne treningi, ale im szybszy biegacz, tym większy zysk
Drop5 mm
Waga buta (rozm. 42 EUR)205 g
AmortyzacjaPianka FF Blast Turbo
WygodaMiękka cholewka, miękka pianka, biegnie się wygodnie jak w domowych kapciach
Rodzaj stopyNeutralna
DynamikaDiabelska!
Podeszwa zewnętrzna 
BieżnikDość płaski, z drobnymi wgłębieniami, dedykowany na asfalt
Odczuwalność podłożaNiska, ze względu na grubą warstwę pianki oraz karbon
PrzyczepnośćBez zarzutu na suchej nawierzchni
Podeszwa środkowa 
ElastycznośćOszałamiająca
ResponsywnośćPorażająca, wybicie jak ze sprężyny
Wsparcie łuku podłużnegoStabilizacja dzięki karbonowej wkładce
StabilizacjaObniżona ze względu na wysokie położenie stopy, wzmacniana wkładką z karbonu
Cholewka 
DopasowaniePerfekcyjne
PrzodostopieNieco szersze, by zapewnić odpowiednią pracę palców stóp
Trzymanie piętyBez zarzutu
ElastycznośćBez zarzutu
System wiązaniaPrecyzyjne sznurówki, trzymają jak przyklejone
WentylacjaNa wysokim poziomie
Ochrona palcówBardzo wysoka ze względu na podniesione położenie stopy ponad asfaltem

Asics Metaspeed Sky+ będą dostępne w połowie czerwca na ASICS.com i Sklepbiegacza.pl.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

(1) Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
XIII BIEG WEGAŃSKI - Łatwiej niż myślisz
Następny wpis
Olejarska Dycha i I Mistrzostwa Polski Olejarzy
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu