fbpx
Zapowiedzi imprez

Akademia (pół)maratonu – 21K.pl – nowa inicjatywa dla biegaczy

Półmaraton to dystans często przez biegaczy bagatelizowany. Działa tu zapewne efekt, jaki w naszej psychice odciska sama jego nazwa - w końcu kto z nas traktowałby serio "połówkę", gdy ....
akademia pol maratonu 21k pl nowa inicjatywa dla biegaczy 04

Półmaraton to dystans często przez biegaczy bagatelizowany. Działa tu zapewne efekt, jaki w naszej psychice odciska sama jego nazwa – w końcu kto z nas traktowałby serio “połówkę”, gdy większość chciałaby od razu zgarnąć pełną pulę? Ten trend jednak powoli się odwraca i wyzwanie, jakie stawia przed biegaczami 21 kilometrów i 97 metrów zaczyna być rozumiane w zupełnie innym świetle. Nie w odniesieniu do maratonu, jako jedynie etap przygotowawczy czy środek do celu, ale jako zupełnie nowa jakość, do której należy podchodzić z pełną powagą i porządnie się do niej przygotować.

akademia-pol-maratonu-21k-pl-nowa-inicjatywa-dla-biegaczy-03

Akademia (pół)maratonu – 21K.pl – nowa inicjatywa skierowana głównie do biegaczy na wrocławskim rynku.

Z myślą o biegaczach, którzy chcieliby bezpiecznie i na miarę swojego potencjału przygotować się właśnie do dystansu półmaratońskiego powstał we Wrocławiu nowy program treningowy: Akademia (pół)maratonu 21K.pl. Za tą wiele mówiącą nazwą kryją się zawodnicy i trenerzy, których wrocławscy biegacze mogą kojarzyć m.in. z inicjatywy Trenuj z Nami (trenujznami.pl): Tomasz Sobczyk, Mieszko Wiktorski i Andrzej Witek. Do współpracy dołączył również specjalista od długich dystansów, Adam Draczyński, zwycięzca Wojskowych Mistrzostwach Świata w Maratonie w roku 2008. Z pewnością ekipie trenerskiej 21K.pl nie brakuje zatem doświadczenia zarówno w prowadzeniu treningów wieloosobowych, jak i indywidualnych.

akademia-pol-maratonu-21k-pl-nowa-inicjatywa-dla-biegaczy-01

Absolutnie każdy może spróbować swoich sił

Ważną cechą treningów w ramach Akademii 21K.pl będzie ich całkowite dostosowanie do możliwości zainteresowanych. W tym celu powstaną trzy odrębne grupy, z których każda odpowiadać będzie biegaczom na innym poziomie: tym, którzy dopiero ruszyli się z kanapy, średnio zaawansowanym, którzy od jakiegoś czasu próbują już swoich sił na biegowych ścieżkach, ale nie mieli jeszcze styczności z fachowo przeprowadzonymi treningami oraz biegaczom z dłuższym stażem, którzy zamierzają w zbliżającym się sezonie powalczyć o nowe życiówki.

Grupy te będą przy tym na tyle ograniczone liczebnie, że każdy z biorących udział w treningu zawodników będzie miał rzeczywisty kontakt z trenerem i będzie otrzymywał pełne doradztwo i wytyczne w zakresie swoich postępów czy ewentualnych błędów.

akademia-pol-maratonu-21k-pl-nowa-inicjatywa-dla-biegaczy-02

Jak to będzie wyglądało w rzeczywistości?

Punktem wyjścia stanie się określenie potencjału i celu każdego zawodnika. Dzięki temu trafi on do odpowiedniej grupy i otrzyma dostosowany do swoich potrzeb plan treningowy. Jego realizacja będzie podzielona na treningi grupowe, które będą się odbywały dwa razy w tygodniu oraz swego rodzaju “zadania domowe” – treningi, które zawodnik we własnym zakresie wykona samodzielnie. W zależności od jego poziomu liczba tych dodatkowych jednostek będzie wynosiła 1-3. Taki układ pozwala czerpać z zalet opieki trenerskiej, nie uzależniając przy tym biegacza w całości.

akademia-pol-maratonu-21k-pl-nowa-inicjatywa-dla-biegaczy-05

Pakiet korzyści dla uczestników Akademii Półmaratonu 21K.pl

Z myślą o biegaczach, którzy zdecydują się na podjęcie wspólnych treningów, organizator programu 21K.pl wraz ze swoimi partnerami przygotował ciekawe zniżki i dodatkowe profity m.in. 20% rabatu na odzież marki Newline, 10% stałego rabatu na cały sprzęt sportowy w Sklepie Biegowym (sklepbiegowy.com) oraz wiele innych promocji wśród wrocławskich firm.

Na uczestników Akademii (pół)maratonu czekają również konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Kiedy startuje Akademia 21K?

Spotkanie inauguracyjne przewidziane jest na pierwszy dzień marca 2016r. Rozpocznie się o godzinie 19:00 we wrocławskim Parku Południowym. Regulamin, formularz do zapisów i więcej szczegółów związanych z treningami znajdziecie na 21K.pl już w ten piątek 05.02.2016.

Treningi w ramach Akademii (pół)maratonu 21K.pl poleca wybitny biegacz długodystansowy, Arkadiusz Gardzielewski, mistrz Polski w maratonie 2013, mistrz Polski w półmaratonie 2012, mistrz Polski na 5km 2013 oraz mistrz Polski w biegach przełajowych 2015. 

Jak wyglądają treningi? Najlepiej obejrzeć wideo:

[youtube]ujT9m7wu-J4[/youtube] [youtube]IoOLc2E4bRg[/youtube]

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Co motywuje Cię do biegania? Uwolnij swoją motywację - KONKURS!
Następny wpis
Bieganie a oddychanie w masce antysmogowej - jaka relacja? Test porównawczy trzech masek marki Respro.
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu