🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Zapowiedzi imprez

7. PKO Bieg Charytatywny – to już w ten weekend!

Jak skutecznie łączyć przyjemne z pożytecznym? Biegając i pomagając! Najlepiej wiedzą to organizatorzy PKO Biegu Charytatywnego, którzy już…
stalowa wola 6pkobieg 69 scaled

Jak skutecznie łączyć przyjemne z pożytecznym? Biegając i pomagając! Najlepiej wiedzą to organizatorzy PKO Biegu Charytatywnego, którzy już po raz 7. zachęcają biegaczy, by poprzez bieganie pomóc innym. W sobotę 23 września tysiące osób w 12 lokalizacjach pobiegnie w tych wyjątkowych sztafetach.

PKO Bieg Charytatywny to niezwykle popularna inicjatywa, która łączy przyjaciół, znajomych, rodziny we wspólnym celu. Tym celem jest pomaganie poprzez wspieranie Fundacji PKO Banku Polskiego. Oczywiście, ponieważ mamy do czynienia z biegiem, są również dodatkowe cele – dla jednych rywalizacja, dla innych po prostu dobra zabawa. Tegoroczna 7. edycja PKO Biegu Charytatywnego odbędzie się w 12 lokalizacjach jednocześnie, w sobotę 23 września.

Zasady i klasyfikacje

Na czym polega wyzwanie biegowe w ramach PKO Biegu Charytatywnego? Jest to jedna z nielicznych okazji, by amatorzy opanowali bieżnię tartanową. We wszystkich 12 lokalizacjach rywalizacja toczyć się będzie na stadionie. Bieg trwa przez godzinę i ma charakter sztafety. Każda drużyna składa się z 5 osób, z których każdy biegacz musi pokonać przynajmniej 1 okrążenie. Następnie zmiany mają zupełnie dowolny charakter i mogą następować co okrążenie, ale równie dobrze do końca upływu czasu, pozostały dystans może pokonywać jedna osoba. Liczy się przede wszystkim pomaganie i dobra zabawa, ale klasyfikacja w każdej z lokalizacji będzie prowadzona również w kategoriach:

  • drużyna mieszana o przebiegniętej największej liczbie okrążeń;
  • drużyna kobieca o przebiegniętej największej liczbie okrążeń;
  • drużyna męska o przebiegniętej największej liczbie okrążeń.
bieg 1540 1540 3

W każdej lokalizacji wyróżnieni zostaną najstarsza zawodniczka i najstarszy zawodnik. Ponadto prowadzona będzie również klasyfikacja ogólnopolska dla drużyn składających się wyłącznie z pracowników PKO Banku Polskiego.

Miejsca i program

Gdzie pobiegną uczestnicy 7. PKO Biegu Charytatywnego? Czeka na nich 12 lokalizacji. Są to następujące miejscowości i stadiony:

  • Łomża, Stadion Miejski, ul. 18;
  • Ostróda, Stadion lekkoatletyczny OCSiR, ul. Wyszyńskiego 11;
  • Baruchowo, Stadion lekkoatletyczny GOKSiR Baruchowo, Baruchowo 19B;
  • Piła, Stadion Powiatowy, ul. Okrzei 4;
  • Krosno, Stadion MOSiR, ul. Bursaki 41;
  • Białystok, Stadion Lekkoatletyczny BOSiR, ul. 11 Listopada 28;
  • Zielona Góra, Stadion MOSiR, ul. Sulechowska 41;
  • Opole, Miejski Stadion Lekkoatletyczny im. Opolskich OIimpijczykow, ul. Sosnowskiego 12;
  • Ruda Śląska, Stadion Lekkoatletyczny, ul. Czarnoleśna 12;
  • Wieliczka, Małopolska Arena Lekkoatletyczna, ul. Bogucka 6;
  • Sochaczew, Stadion MOSiR, ul. Warszawska 80;
  • Krasnystaw, Stadion MOSiR, ul. Piłsudskiego 48.

W każdej z powyższych lokalizacji udział może wziąć maksymalnie 100 drużyn. Zapisy online cały czas trwają na stronie https://bankomania.pkobp.pl/bieg-charytatywny/ i zostaną zamknięte na 2 dni przed biegiem. W przypadku dostępności wolnych miejsc, będzie można zapisać się jeszcze w dniu biegu w biurach zawodów. Do rywalizacji w sztafetach przystąpić mogą osoby, które w dniu biegu ukończyły co najmniej 14 lat. Opłata startowa od drużyny wynosi 50 zł.

zyrafa pko

W dniu biegu w każdej z lokalizacji będzie otwarte od godz. 8:00. O 9:40 odbędzie się odprawa kapitanów, a o 10:00 nastąpi start biegu. Sztafety rywalizować będą przez 60 minut. Po zakończeniu biegu nastąpi integracyjny bieg dla wszystkich uczestników, rozdanie medali i dekoracje najlepszych drużyn, a następnie piknik rodzinny. W ramach PKO Biegu Charytatywnego odbędą się biegi dla dzieci w wieku od 1 do 13 lat. Uczestnicy będą podzieleni na 3 kategorie wiekowe i według nich będą mieli do pokonania następujące dystanse:

  • dzieci w wieku 1-6 lat: 100 m;
  • dzieci w wieku 7-9 lat: 200 m;
  • dzieci w wieku 10-13 lat: 400 m.

Wyniki, zdjęcia i cel

Wszystkie informacje po biegach, włącznie z wynikami będą zamieszczane na stronie internetowej pkobiegcharytatywny.pl. Będzie tam można znaleźć również zdjęcia z poszczególnych lokalizacji. Wspólnym celem charytatywnym dla wszystkich 12 lokalizacji tegorocznego 7. PKO Biegu Charytatywnego są stypendia sportowe dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z hasłem inicjatywy „Pomagamy z każdym krokiem”, poprzez swoje biegowe zaangażowanie każdy może przyczynić się do stworzenia lepszych warunków do rozwoju polskich sportowych talentów i promocji aktywności fizycznej wśród najmłodszych.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
5 sposobów na “nie chce mi się biegać”
Następny wpis
23. Bieg po Nowe Życie pełen dobrych i „magicznych” liczb!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.