Jak skutecznie łączyć przyjemne z pożytecznym? Biegając i pomagając! Najlepiej wiedzą to organizatorzy PKO Biegu Charytatywnego, którzy już po raz 7. zachęcają biegaczy, by poprzez bieganie pomóc innym. W sobotę 23 września tysiące osób w 12 lokalizacjach pobiegnie w tych wyjątkowych sztafetach.
PKO Bieg Charytatywny to niezwykle popularna inicjatywa, która łączy przyjaciół, znajomych, rodziny we wspólnym celu. Tym celem jest pomaganie poprzez wspieranie Fundacji PKO Banku Polskiego. Oczywiście, ponieważ mamy do czynienia z biegiem, są również dodatkowe cele – dla jednych rywalizacja, dla innych po prostu dobra zabawa. Tegoroczna 7. edycja PKO Biegu Charytatywnego odbędzie się w 12 lokalizacjach jednocześnie, w sobotę 23 września.
Zasady i klasyfikacje
Na czym polega wyzwanie biegowe w ramach PKO Biegu Charytatywnego? Jest to jedna z nielicznych okazji, by amatorzy opanowali bieżnię tartanową. We wszystkich 12 lokalizacjach rywalizacja toczyć się będzie na stadionie. Bieg trwa przez godzinę i ma charakter sztafety. Każda drużyna składa się z 5 osób, z których każdy biegacz musi pokonać przynajmniej 1 okrążenie. Następnie zmiany mają zupełnie dowolny charakter i mogą następować co okrążenie, ale równie dobrze do końca upływu czasu, pozostały dystans może pokonywać jedna osoba. Liczy się przede wszystkim pomaganie i dobra zabawa, ale klasyfikacja w każdej z lokalizacji będzie prowadzona również w kategoriach:
- drużyna mieszana o przebiegniętej największej liczbie okrążeń;
- drużyna kobieca o przebiegniętej największej liczbie okrążeń;
- drużyna męska o przebiegniętej największej liczbie okrążeń.

W każdej lokalizacji wyróżnieni zostaną najstarsza zawodniczka i najstarszy zawodnik. Ponadto prowadzona będzie również klasyfikacja ogólnopolska dla drużyn składających się wyłącznie z pracowników PKO Banku Polskiego.
Miejsca i program
Gdzie pobiegną uczestnicy 7. PKO Biegu Charytatywnego? Czeka na nich 12 lokalizacji. Są to następujące miejscowości i stadiony:
- Łomża, Stadion Miejski, ul. 18;
- Ostróda, Stadion lekkoatletyczny OCSiR, ul. Wyszyńskiego 11;
- Baruchowo, Stadion lekkoatletyczny GOKSiR Baruchowo, Baruchowo 19B;
- Piła, Stadion Powiatowy, ul. Okrzei 4;
- Krosno, Stadion MOSiR, ul. Bursaki 41;
- Białystok, Stadion Lekkoatletyczny BOSiR, ul. 11 Listopada 28;
- Zielona Góra, Stadion MOSiR, ul. Sulechowska 41;
- Opole, Miejski Stadion Lekkoatletyczny im. Opolskich OIimpijczykow, ul. Sosnowskiego 12;
- Ruda Śląska, Stadion Lekkoatletyczny, ul. Czarnoleśna 12;
- Wieliczka, Małopolska Arena Lekkoatletyczna, ul. Bogucka 6;
- Sochaczew, Stadion MOSiR, ul. Warszawska 80;
- Krasnystaw, Stadion MOSiR, ul. Piłsudskiego 48.
W każdej z powyższych lokalizacji udział może wziąć maksymalnie 100 drużyn. Zapisy online cały czas trwają na stronie https://bankomania.pkobp.pl/bieg-charytatywny/ i zostaną zamknięte na 2 dni przed biegiem. W przypadku dostępności wolnych miejsc, będzie można zapisać się jeszcze w dniu biegu w biurach zawodów. Do rywalizacji w sztafetach przystąpić mogą osoby, które w dniu biegu ukończyły co najmniej 14 lat. Opłata startowa od drużyny wynosi 50 zł.

W dniu biegu w każdej z lokalizacji będzie otwarte od godz. 8:00. O 9:40 odbędzie się odprawa kapitanów, a o 10:00 nastąpi start biegu. Sztafety rywalizować będą przez 60 minut. Po zakończeniu biegu nastąpi integracyjny bieg dla wszystkich uczestników, rozdanie medali i dekoracje najlepszych drużyn, a następnie piknik rodzinny. W ramach PKO Biegu Charytatywnego odbędą się biegi dla dzieci w wieku od 1 do 13 lat. Uczestnicy będą podzieleni na 3 kategorie wiekowe i według nich będą mieli do pokonania następujące dystanse:
- dzieci w wieku 1-6 lat: 100 m;
- dzieci w wieku 7-9 lat: 200 m;
- dzieci w wieku 10-13 lat: 400 m.
Wyniki, zdjęcia i cel
Wszystkie informacje po biegach, włącznie z wynikami będą zamieszczane na stronie internetowej pkobiegcharytatywny.pl. Będzie tam można znaleźć również zdjęcia z poszczególnych lokalizacji. Wspólnym celem charytatywnym dla wszystkich 12 lokalizacji tegorocznego 7. PKO Biegu Charytatywnego są stypendia sportowe dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z hasłem inicjatywy „Pomagamy z każdym krokiem”, poprzez swoje biegowe zaangażowanie każdy może przyczynić się do stworzenia lepszych warunków do rozwoju polskich sportowych talentów i promocji aktywności fizycznej wśród najmłodszych.