fbpx
Odzież

Zmień strój na wiosnę

Wiosna szybko przywitała nas pogodnymi temperaturami. Dla biegaczy to powód do radości podczas kolejnych wybiegań w terenie.
zmien stroj na wiosne 11

Wiosna szybko przywitała nas pogodnymi temperaturami. Dla biegaczy to powód do radości podczas kolejnych wybiegań w terenie. Warto pomyśleć o zmianie ubioru, by nie doprowadzić do przegrzania organizmu. Podgrzewane kalesony, babcine barchany i inne zimowe ocieplacze zdecydowanie możemy schować do szafy i pozostawić je tam, aż do kolejnej zimy.

Wyciągamy za to cieńsze ubrania, które pozwolą poczuć nam wiosenne powietrze. I choć pierwsze ciepłe dni potrafią być zdradliwe dla zdrowia, producenci odzieży sportowej dbają o nas podrzucając nam propozycje ciuchów „pośrednich”. Powietrze nie jest jeszcze na tyle rozgrzane, by od razu wyskoczyć na trening w krótkich spodenkach. Dlatego pomiędzy krótkimi, a długimi spodniami mamy jeszcze do wyboru spodnie ¾. Specjalnie dla Was testujemy propozycję takich spodni od marki Nessi. Ta część ubioru jest bardzo ważna, ponieważ kiedy nasze ciało jest w ruchu, spodnie również ulegają pewnym ruchom. W zależności od ich jakości, albo sprawdzą się i będą biegły razem z nami, albo obiorą inny kierunek uprzykrzając nam jednocześnie trening. Oprócz spodni ważne są również skarpety, które choć pozorne, odgrywają kluczową rolę. Wystarczy, że o milimetry zmienią położenie i się przekręcą tworząc obtarcia bądź odparzenia. W efekcie zamieniają codzienną przyjemność w katorgę. Dlatego do testów spodni dorzuciliśmy także skarpety Nessi.

zmien-stroj-na-wiosne-01

Czym charakteryzują się testowane produkty?

Skarpety termoaktywne z jonami srebra wzbogacone są o kompresję. Właściwości materiału pozwalają na utrzymanie optymalnej temperatury stopy, ograniczając przy tym rozwój bakterii, pleśni i grzybów. Elastyczność materiału oraz ściągacze w okolicach śródstopia pozwalają na dopasowanie się skarpety do stopy. Wykorzystanie nowoczesnej konstrukcji przędzy Prolen® oraz specjalnych stref wentylacji sprawia, że wilgoć jest szybko odprowadzana do warstw oddalonych od skóry. Powoduje to, że nasze stopy po treningu są wciąż suche. Skarpety te posiadają dodatkowe wzmocnienia, pochłaniające wstrząsy podczas uderzeń stopy o podłoże. Są to specjalnie zaprojektowane poduszki znajdujące się na podeszwie stopy.

zmien-stroj-na-wiosne-02

zmien-stroj-na-wiosne-03

Spodnie ¾ wykonane są w 100% z Lycra Power Athletic, które idealnie dopasowują się do sylwetki biegacza. Materiał ten jest termoaktywny, co ułatwia utrzymanie optymalnej temperatury ciała w trakcie treningu i odprowadza wilgoć. Dzięki temu nie mamy poczucia, że jesteśmy mokrzy. Z tyłu znajduje się praktyczna kieszonka na niezbędne drobiazgi. Z przodu wyraźne odblaski dla bezpieczeństwa i odblaskowy napis Nessi. Co więcej, nogawki wykończone są sylikonem, który ułatwia przyczepność materiału do skóry. Podczas noszenia nie jest to jednak wyczuwalne. Tak samo, jak szwy, które są płaskie i elastyczne. Zarówno w spodniach, jak i skarpetach. Ten system to specjalność marki Nessi.

zmien-stroj-na-wiosne-04

Te dwie propozycje wydają się być idealne. Jak ocenili je nasi testerzy? Anna i Grzegorz, po przetestowaniu, wymienili się poglądami i przedyskutowali praktyczność ubrań. Oto efekty:

Anna: Dostałam fajne żółte skarpety do biegania z jonami srebra wzbogacone o kompresję. Biegałeś już kiedyś w takich?

zmien-stroj-na-wiosne-05

Grzegorz: Nigdy wcześniej! Chociaż już od dawna myślałem o zdobyciu takich skarpet, to było to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Pierwsze wrażenia po założeniu były naprawdę bardzo pozytywne. Stopy “świeciły” mi na żółto i “kompresiły”. Na początku zdziwiło mnie tylko, że przesłane skarpety są dwa rozmiary za duże. Po  ubraniu zrozumiałem dlaczego. Rozmiar 45-47 pasował jak ulał, choć na co dzień noszę but o rozmiarze 44. Może dlatego, że są to kompresyjne skarpety? Warto na to zwrócić uwagę decydując się na odpowiedni rozmiar. Jak było u Ciebie?

zmien-stroj-na-wiosne-06

Anna: Też mnie to zaskoczyło! Mam stopę w rozmiarze 37, czasami nawet 36 zakładam, a tu dostaję skarpety 37-40! W pierwszym momencie zaczęłam kręcić głową… pewnie facet dobierał te rozmiary! No ale założyłam i zdziwiłam się po raz drugi, bo skarpeta leżała idealnie. Wręcz przykleiła się, jak rzep do psiego ogona. Fajny efekt dzięki ściągaczom na śródstopiu. To daje duży komfort i mimo, że stopa jest w ruchu, to skarpeta ani drgnie. Czułam też lekki efekt chłodzenia, ale nie jestem pewna czy tylko mnie zmroziło od podwójnego zdziwienia, czy to ta kompresja tak działa? Czułeś coś podobnego?

zmien-stroj-na-wiosne-07

Grzegorz: Może to męska nieuwaga albo znieczulica, ale ja chłodzenia nie czułem. Może też dlatego że przesyłka od Nessi zastała mnie w jeden z pierwszych naprawdę cieplejszych i słonecznych dni w roku. Tuż po odpakowaniu i założeniu już mnie nie było! W terenie rzeczywiście czułem jak skarpeta “trzyma” stopę w ryzach i fajnie odprowadza pocisko. Naprawdę przyjemne bieganie!

zmien-stroj-na-wiosne-08

Anna: To fakt, nie odczułam żeby skarpeta się spociła. Po treningu była sucha i jakby nie zmęczona, w przeciwieństwie do mnie, a powiedz mi… Bo ciekawi mnie Twoja opinia na temat spodni ¾! Ich materiał genialnie opina kształty i jako kobieta… jest to dla mnie duży plus. U Ciebie też wszystko jest opięte?

zmien-stroj-na-wiosne-09

Grzegorz: Opięte, a owszem! Chociaż nie mam ochoty konkurować z Tobą w konkursie na zgrabniejsze pośladki! Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie biegałem w legginsach w formie bermudów,. Zwykle kończyły się przed kolanem albo były całkiem długie, więc musiałem się chwilę przyzwyczaić. Myślę jednak, że na wiosenny sezon biegowy taka opcja jest w sam raz. Latem może być w nich za ciepło, a zimą za zimno… Z praktycznych rzeczy to jeszcze kieszonka na klucze/dokumenty z tyłu jest za mała jak na moje potrzeby, ale to chyba jest standard. Zawsze tak mam.

zmien-stroj-na-wiosne-10

Anna: Mnie kieszonka odpowiada, za dużo tam nie pakuję, bo później mi lata wszystko koło… tyłów, klucze, ewentualnie jeden żel da się zmieścić. Co ważniejsze ich opiętość jest tak idealna, że pozbyłam się kluczowego problemu. Otóż w każdych spodniach, jakie by nie były, podczas biegu zawsze lekko obsuwały się w dół pod wpływem ruchu. A nie znoszę, jak coś mi wisi w kroku…Tych ani razu nie musiałam podciągać do góry! Bosko. Do tego wyraźne odblaski z przodu, które skutecznie odznaczają się po zmroku. Kierowcy widzą już z daleka takiego biegacza i mogą wcześniej zwolnić, żeby go podziwiać, jak pięknie przebiera nogami. Zauważyłam też, że tak samo jak skarpety, spodnie te również się nie pocą. Nawet przy intensywnym treningu, gdzie pot jest dosłownie wszędzie. A może jednak trening był za słaby, skoro spodnie się nie spociły?

zmien-stroj-na-wiosne-12

Grzegorz: Rzeczywiście jest tak, jak mówisz. Komfort i elegancja w jednym! Ogólnie uważam, że produkt bardzo godny polecenia.  Z tego co piszesz, wnioskuję, że zgodziłabyś się z tym i również uniosła kciuk w górę dla testowanych przez nas rzeczy?

zmien-stroj-na-wiosne-13

Anna: Jestem w stanie unieść nawet dwa kciuki. Jeden za jakość, drugi za prostotę, którą bardzo cenię u Nessi. Nie są nachalni w grafice, wzory są klasyczne, dzięki czemu trafiają do większości odbiorców, a nie tylko wybranej części. W moje serce również trafili i tym przyjemniej będzie mi użytkować ich odzież podczas treningów.

zmien-stroj-na-wiosne-14

Nasi testerzy, jak widać są zadowoleni z propozycji Nessi. Mamy nadzieję, że i was przekonali! Produkty dostępne są na stronie marki www.nessi-sport.pl.

zmien-stroj-na-wiosne-15

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
W weekend pobiegnij w Warszawie!
Następny wpis
Małgorzata Hołub i Justyna Święty - rywalki na bieżni, przyjaciółki poza nią
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu