fbpx
Informacje prasowe

W weekend pobiegnij w Warszawie!

Już w tę niedzielę ulicami Warszawy pobiegnie największy Półmaraton w Europie Środkowo-Wschodniej – 9. PZU Półmaraton Warszawski. Nadano już 13 000 numerów startowych!
w weekend pobiegnij w warszawie

Już w tę niedzielę ulicami Warszawy pobiegnie największy Półmaraton w Europie Środkowo-Wschodniej – 9. PZU Półmaraton Warszawski. Nadano już 13 000 numerów startowych!

9. PZU Półmaraton Warszawski już za 3 dni! Uczestnicy rywalizacji usłyszą sygnał do startu o godzinie 10:00. Na Moście Poniatowskiego stanie ponad 13 tysięcy zawodników. O tym, kto jako pierwszy przekroczy linię mety na błoniach Stadionu Narodowego dowiemy się już w najbliższą niedzielę!

W czołówce biegu zobaczymy: Victora Kipchirchira z Kenii, który przed dwoma laty wygrał Półmaraton w Goeteborgu, schodząc poniżej godziny i ustanowił swój rekord życiowy – 59:31. Rywalizować z nim będą na pewno:  Etiopczyk Markebu Birke (1:00:14) i Kenijczyk Martin Mukule – zwycięzca 8. Półmaratonu Warszawskiego. W stawce Pań liczyć będziemy przede wszystkim na reprezentantkę Polski – Dominikę Nowakowską, która wynikiem 01:14:06 wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Polski w Półmaratonie Kobiet, podczas 8. Półmaratonu Warszawskiego.

ZMIANA CZASU I ODBIÓR PAKIETÓW STARTOWYCH

Organizatorzy przypominają, że w nocy z soboty na niedzielę następuje zmiana czasu z zimowego na letni, w związku z czym przesuwamy wskazówkę zegarka z godz. 2:00 na 3:00 rano.

Prosimy również pamiętać, że odbiór pakietów startowych będzie możliwy jedynie w piątek w godzinach: 12:00 – 20:00 i sobotę w godzinach 10:00 – 20:00 w biurze zawodów na terenie Stadionu Narodowego. Również tam, od piątku czekać będzie 200 dodatkowych pakietów startowych, dla chętnych, którzy w ostatniej chwili chcieliby się dopisać do listy startowej 9. PZU Półmaratonu Warszawskiego.

INFORMATOR DROGOWY

Wszystkich zawodników, ale też kibiców zapraszamy do zapoznania się z informatorem drogowym, w którym zawarte są wszystkie informacje dotyczące ograniczenia w ruchu drogowym na trasie biegu oraz w jego okolicach.

Przypominamy, że trasa 9. PZU Półmaratonu Warszawskiego, która rozpocznie się na Moście Poniatowskiego, została poprowadzona: Alejami Jerozolimskimi, ul. Marszałkowską, Królewską, ul. Bonifraterską, ul. Konwiktorską i ul. Wenedów. Stamtąd zawodnicy dotrą do Wybrzeża Gdańskiego i prostym odcinkiem, przez tunel Wisłostrady do ul. Wioślarskiej, ul. Solec i ul. Czerniakowskiej, a następnie pod górę do Łazienek Królewskich. Następnie, przez Aleje Ujazdowskie i Plac Trzech Krzyży z powrotem przez Most Poniatowskiego na Błonia Stadionu Narodowego, gdzie zlokalizowana będzie meta zawodów.

ATRAKCJE DLA ZAWODNIKÓW I KIBICÓW

Oprócz sportowych emocji na uczestników biegu i kibiców czeka mnóstwo dodatkowych atrakcji: Targi Expo Sport&Fitness Wiosna 2014, seminaria biegowe, punkty zabaw dla dzieci, wspólna rozgrzewka przed biegiem, a do tego miasteczko maratońskie ze specjalnymi strefami aktywności od PZU – sponsora tytularnego Półmaratonu Warszawskiego.

Do dyspozycji kibiców i zawodników będą oddane: strefa zdrowia – z możliwością wykonania badań krwi i przeprowadzenia analizy wyników z lekarzem internistą, strefa Mobilnego Kina 5D z symulatorem dachowania oraz strefa bezpieczeństwa, gdzie specjaliści z Komendy Stołecznej Policji, GOPRu, Państwowej Straży Pożarnej i WOPRu opowiedzą o swojej pracy i zaprezentują swój sprzęt ratunkowy. W strefie „Podziel się kilometrem” będzie można zrobić coś dla siebie i dla innych, bo za każdy kilometr pokonany na bieżni, PZU przeznaczy 10 złotych na Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Co więcej, najbardziej aktywnych i zaangażowanych gości aktywnych stref PZU, sponsor nagrodzi w niebanalny sposób – zaproszeniem na jedyny w swoim rodzaju wykład dietetyka. Odbędzie się on na dedykowanej temu wydarzeniu platformie Dinner In The Sky, dzięki której podziwiając panoramę Warszawy w wysokości 40 metrów będzie można spróbować jak smakuje zdrowie.

Strefy otwarte będą w niedzielę, w godzinach 10:00 – 14:00.

Oprócz tego, na 21 km trasy znajdzie się aż 21 muzycznych punktów kibicowania, gdzie najciekawsze polskie zespoły dopingować będą zawodników, którzy zmagać się będą z dystansem 21,097km. Nie zabraknie też bardzo lubianych przez uczestników biegu, bębniarzy, cheerleaderek, Dj-ów i mnóstwa pozytywnej energii. Do tego, transmisja na żywo w Internecie i na telebimach ustawionych w strefie mety przy Stadionie Narodowym.

Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na temat programu imprezy znajduje się na stronie: www.pzupolmaratonwarszawski.com

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Kolka wysiłkowa - skąd się bierze, jak sobie z nią poradzić?
Następny wpis
Zmień strój na wiosnę
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu