fbpx
News & Technologie

“Say no to racism”. Organizatorzy biegów masowych przeciwko rasizmowi

"Say no to racism" – to tytuł oświadczenia wydanego 15 stycznia 2018 przez dyrektorów największych imprez biegowych w Polsce.
saynotoracism 01

“Say no to racism” – to tytuł oświadczenia wydanego 15 stycznia 2018 przez dyrektorów największych imprez biegowych w Polsce.

Przyczyną wydania manifestu są nasilające się zachowania rasistowskie i ksenofobiczne wymierzone głównie pod adresem czarnoskórych biegaczy. Nie od dziś wiadomo, że zawodnicy pochodzący z krajów afrykańskich osiągają najlepsze wyniki i ustanawiają rekordy tras zawodów w całej Polsce. Kenijczycy i Etiopczycy biegają w swojej lidze, jednak coraz częściej polscy biegacze nawiązują z nimi równą, sportową walkę – najlepszym przykładem jest zwycięstwo Błażeja Brzezińskiego w 39. Maratonie Warszawskim, który w końcowym etapie trasy zdołał wyprzedzić Kenijczyka Justusa Kiproticha. Takich przykładów jest coraz więcej, również podczas imprez lokalnych – przykładem może być historia z IV Pabianickiego Półmaratonu, w którym Janusz Wiśniewski z Warszawy pokonał zawodnika z Kenii. Polska elita biegowa mobilizuje się, aby ciągle podwyższać swój poziom sportowy i móc rywalizować z najlepszymi.

saynotoracism2-02

Jednak walka, która rozgrywa się w przestrzeni publicznej, ma nieco inny charakter. Na forach internetowych, fangage’ach wielu polskich biegów oraz w komentarzach pod artykułami prasowymi pojawia się coraz więcej komentarzy, których wydźwięk jest jawnie rasistowski. Przeciwko tej narastającej fali „hejtu” stanowczo wystąpili dyrektorzy największych imprez biegowych w Polsce.

Manifest podpisali: Michał Drelich (dyrektor Onico Gdynia Półmaraton), Łukasz Miadziołko (dyrektor PKO Poznań Maraton), Wojciech Gęstwa (dyrektor PKO Wrocław Maraton), Henryk Paskal (dyrektor Półmaratonu Philipsa Piła), Bogusław Mamiński (dyrektor Biegnij Warszawo), Grzegorz Kuczyński (dyrektor PKO Białystok Półmaraton), Marek Tronina (dyrektor Maratonu Warszawskiego), Krzysztof Kowal (dyrektor PZU Cracovia Maraton) oraz Stanisław Lenkiewicz (dyrektor Maratonu Dębno).  Wyrazili oni przekonanie, że biegacze to społeczność, która promuje inne zachowania niż nienawiść:

Jesteśmy przekonani, że biegacze to w zdecydowanej większości ludzie otwarci i tolerancyjni. Biegi uliczne to spektakularna manifestacja radości i zdrowego stylu życia. Mogą w nich brać udział wszyscy bez względu na płeć, wiek, narodowość czy kolor skóry. A biegacze są wspaniałą, pozytywną i przede wszystkim globalną społecznością.

oraz zapewnili, że jako organizatorzy zadbają o bezpieczeństwo czarnoskórych biegaczy podczas zawodów:

Biegacze z Afryki byli, są  i będą na naszych biegach mile widziani. Cenimy ich nie tylko za wysoki poziom sportowy, ale także za radość, jaką czerpią z biegania. Szanujemy i doceniamy ich wysiłek i determinację. Cieszymy się, gdy wygrywają i wspieramy w chwilach słabości.

saynotoracism-03

Akcję #SayNoToRacism w mediach społecznościowych promują czołowi polscy biegacze, m.in. Iwona Bernardelli, Robert Korzeniowski i Yared Shegumo – Etiopczyk, który zdobył srebrny medal dla Polski w maratonie rozgrywanym podczas Mistrzostw Europy w Zurychu (2014). 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Smog, wrogiem nie tylko biegaczy. Klub ekstraklasy inwestuje w maski
Następny wpis
Women Power – rewelacyjne wyniki kobiet w półmaratonie w Houston!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu