Polka wiceliderką list europejskich w chodzie sportowym!

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Podczas sobotnich mistrzostw Niemiec w miejscowości Gleina Agnieszka Ellward czasem 4:41:57 po raz kolejny poprawiła należący do niej rekord Polski w chodzie na 50 km!

Zawodniczka WKS Flota Gdyni dominuje w chodzie sportowym kobiet w Polsce. Jej specjalnością jest dystans 50km, do którego IAAF (International Association of Athletics Federation) dopuścił kobiety dopiero w 2015 roku. Ellward była pierwszą polską chodziarką, która zmierzyła się z nowym dystansem i od samego początku mieściła się w pierwszej dziesiątce listy europejskiej. Występ w Niemczech zapewnił jej znaczny awans w tabeli i obecnie jest drugą Europejką w rankingu. Ustępuje tylko rekordzistce świata Inês Henriques z Portugalii, która potrafi przejść 50 km w czasie 4:05.56.

agnieszka-ellward-02

Kim jest najszybsza chodziarka w Polsce? Agnieszka Ellward (ur. 26 marca 1989) jest brązową medalistką Mistrzostw Polski w chodzie na dystansie 20 kilometrów (Mistrzostwa Polski, Nowa Dęba, 2017). Do niej należy również tytuł wicemistrzyni na krótszym dystansie 3000 m (Halowe Mistrzostwa Polski, Toruń 2017) Halowa wicemistrzyni Polski w chodzie na 3000 metrów (2017). Jej siostra Syntia jest biegaczką średniodystansową, która ściga się z Asią Jóźwik i Angeliką Cichocką.

Biegacze i chodziarze to jedna rodzina? W domu Agnieszki Ellward z pewnością tak jest. A w świecie sportu? Historia Roberta Korzeniowskiego – multimedalisty igrzysk olimpijskich i jednego z najbardziej utytułowanych chodziarzy w historii – przekonuje, że chodziarz może być również bardzo dobrym biegaczem. Dziś można go spotkać na wielu biegach ulicznych w całej Polsce – zarówno tych rozgrywanych na asfalcie (np. Półmaraton Wiązowski 2017) jak i tych górskich (XIV Bieg Rzeźnika 2017). Chętni mogą również trenować pod jego okiem w grupie RK Athletics. Jednak wdrożenie do biegania po zakończeniu kariery wyczynowego chodziarza nie było proste. „Nasz Mistrz tak wspomina ten okres: Przypominałem kaczkę, która ni to biegnie, ni to idzie. Taki biegochód. Musiałem rozruszać mięśnie typowe dla biegaczy i podnosić wyżej kolana”. Jednak wdrożenie udało się w 100% i już podczas debiutu w półmaratonie Korzeniowski uzyskał czas 1 godzina 19 minut!

agnieszka-ellward-03

Chód sportowy, podobnie jak bieganie, jest konkurencją wytrzymałościową. Obciąża stawy kolanowe w bardzo niewielkim stopniu, więc jest dyscypliną uniwersalną. Można spróbować swoich sił w imprezach towarzyszących Mistrzostwom Polski w Gdańsku (Prolog „Chód z Listonoszem”). W chodzie sportowym największą rolę odgrywa technika, która wymaga od zawodników wiele cierpliwości. Podczas zawodów jej poprawność oceniają sędziowie. Według przepisów IAAF:

Chód jest to przemieszczanie się krokami do przodu, z zachowaniem stałego kontaktu z ziemią, w taki sposób, że nie jest widoczna gołym okiem utrata kontaktu z podłożem. Noga wykroczna musi być wyprostowana (tzn. nieugięta w kolanie) od momentu dotknięcia nią podłoża do momentu uzyskania przez nią pozycji pionowej.

Czy chodziarz może wyprzedzić biegacza? Ależ oczywiście! Wystarczy podać kilka wyników Agnieszki Ellward z sezonu 2017, aby się o tym przekonać. Dystans 5 km nasza chodziarka pokonuje w niespełna 23 minuty. Przejście 10km zajmuje jej niespełna 47 minut, a trasa o długości 20 km to tylko 1 h 40 minut.