fbpx
agnieszka ellward 01

Polka wiceliderką list europejskich w chodzie sportowym!

Podczas sobotnich mistrzostw Niemiec w miejscowości Gleina Agnieszka Ellward czasem 4:41:57 po raz kolejny poprawiła należący do niej rekord Polski w chodzie na 50 km. To drugi wynik na listach europejskich!

Podczas sobotnich mistrzostw Niemiec w miejscowości Gleina Agnieszka Ellward czasem 4:41:57 po raz kolejny poprawiła należący do niej rekord Polski w chodzie na 50 km!

Zawodniczka WKS Flota Gdyni dominuje w chodzie sportowym kobiet w Polsce. Jej specjalnością jest dystans 50km, do którego IAAF (International Association of Athletics Federation) dopuścił kobiety dopiero w 2015 roku. Ellward była pierwszą polską chodziarką, która zmierzyła się z nowym dystansem i od samego początku mieściła się w pierwszej dziesiątce listy europejskiej. Występ w Niemczech zapewnił jej znaczny awans w tabeli i obecnie jest drugą Europejką w rankingu. Ustępuje tylko rekordzistce świata Inês Henriques z Portugalii, która potrafi przejść 50 km w czasie 4:05.56.

agnieszka-ellward-02

Kim jest najszybsza chodziarka w Polsce? Agnieszka Ellward (ur. 26 marca 1989) jest brązową medalistką Mistrzostw Polski w chodzie na dystansie 20 kilometrów (Mistrzostwa Polski, Nowa Dęba, 2017). Do niej należy również tytuł wicemistrzyni na krótszym dystansie 3000 m (Halowe Mistrzostwa Polski, Toruń 2017) Halowa wicemistrzyni Polski w chodzie na 3000 metrów (2017). Jej siostra Syntia jest biegaczką średniodystansową, która ściga się z Asią Jóźwik i Angeliką Cichocką.

Biegacze i chodziarze to jedna rodzina? W domu Agnieszki Ellward z pewnością tak jest. A w świecie sportu? Historia Roberta Korzeniowskiego – multimedalisty igrzysk olimpijskich i jednego z najbardziej utytułowanych chodziarzy w historii – przekonuje, że chodziarz może być również bardzo dobrym biegaczem. Dziś można go spotkać na wielu biegach ulicznych w całej Polsce – zarówno tych rozgrywanych na asfalcie (np. Półmaraton Wiązowski 2017) jak i tych górskich (XIV Bieg Rzeźnika 2017). Chętni mogą również trenować pod jego okiem w grupie RK Athletics. Jednak wdrożenie do biegania po zakończeniu kariery wyczynowego chodziarza nie było proste. „Nasz Mistrz tak wspomina ten okres: Przypominałem kaczkę, która ni to biegnie, ni to idzie. Taki biegochód. Musiałem rozruszać mięśnie typowe dla biegaczy i podnosić wyżej kolana”. Jednak wdrożenie udało się w 100% i już podczas debiutu w półmaratonie Korzeniowski uzyskał czas 1 godzina 19 minut!

agnieszka-ellward-03

Chód sportowy, podobnie jak bieganie, jest konkurencją wytrzymałościową. Obciąża stawy kolanowe w bardzo niewielkim stopniu, więc jest dyscypliną uniwersalną. Można spróbować swoich sił w imprezach towarzyszących Mistrzostwom Polski w Gdańsku (Prolog „Chód z Listonoszem”). W chodzie sportowym największą rolę odgrywa technika, która wymaga od zawodników wiele cierpliwości. Podczas zawodów jej poprawność oceniają sędziowie. Według przepisów IAAF:

Chód jest to przemieszczanie się krokami do przodu, z zachowaniem stałego kontaktu z ziemią, w taki sposób, że nie jest widoczna gołym okiem utrata kontaktu z podłożem. Noga wykroczna musi być wyprostowana (tzn. nieugięta w kolanie) od momentu dotknięcia nią podłoża do momentu uzyskania przez nią pozycji pionowej.

Czy chodziarz może wyprzedzić biegacza? Ależ oczywiście! Wystarczy podać kilka wyników Agnieszki Ellward z sezonu 2017, aby się o tym przekonać. Dystans 5 km nasza chodziarka pokonuje w niespełna 23 minuty. Przejście 10km zajmuje jej niespełna 47 minut, a trasa o długości 20 km to tylko 1 h 40 minut. 

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
wenecja 01

Zamieszanie na maratonie w Wenecji – liderzy poprowadzeni złą trasą

Następne
altraone 04

Altra ONE 3.0 - test butów do szybkiego biegania

Powiązane artykuły

fotolia 122182202 subscription monthly m
Czytaj dalej

FBI TIMER. Aplikacja do treningu – co to takiego i jak to działa?

Żyjemy w czasach, w których pojawiło się mnóstwo nowych wynalazków ułatwiających nam codzienne życie. Kiedyś nasi rodzice czy choćby znajomi nie mieli takich możliwości jak my dzisiaj. Świat elektroniki oraz programowania komputerowego tak się rozwinął, że nasze smartfony pełnią rolę podręcznych komputerów.
van niekerk w polowie drogi do miana krola sprintu
Czytaj dalej

Van Niekerk w połowie drogi do miana „króla sprintu”!

Piątego dnia 16. Mistrzostw Świata wszyscy czekali na ostatni finał wieczoru, czyli bieg na 400 metrów, w którym pierwszoplanową rolę miał odgrywać Wayde Van Niekerk – biegacz mianowany przez samego Usaina Bolta na nowego „króla sprintu”. Rywali miał mocnych, ale i tym razem udźwignął presję.
na bosaka w sniegu
Czytaj dalej

Na bosaka w śniegu

Kiedy zaczynałem biegać w sandałach, mój znajomy stwierdził, że też by sobie takie sprawił, ale w czym będzie biegał w zimie. Szkoda przecież kasy na kapcie, w których biegać można tylko w lecie.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM