fbpx
News & Technologie

Polka wiceliderką list europejskich w chodzie sportowym!

Podczas sobotnich mistrzostw Niemiec w miejscowości Gleina Agnieszka Ellward czasem 4:41:57 po raz kolejny poprawiła należący do niej rekord Polski w chodzie na 50 km. To drugi wynik na listach europejskich!
agnieszka ellward 01

Podczas sobotnich mistrzostw Niemiec w miejscowości Gleina Agnieszka Ellward czasem 4:41:57 po raz kolejny poprawiła należący do niej rekord Polski w chodzie na 50 km!

Zawodniczka WKS Flota Gdyni dominuje w chodzie sportowym kobiet w Polsce. Jej specjalnością jest dystans 50km, do którego IAAF (International Association of Athletics Federation) dopuścił kobiety dopiero w 2015 roku. Ellward była pierwszą polską chodziarką, która zmierzyła się z nowym dystansem i od samego początku mieściła się w pierwszej dziesiątce listy europejskiej. Występ w Niemczech zapewnił jej znaczny awans w tabeli i obecnie jest drugą Europejką w rankingu. Ustępuje tylko rekordzistce świata Inês Henriques z Portugalii, która potrafi przejść 50 km w czasie 4:05.56.

agnieszka-ellward-02

Kim jest najszybsza chodziarka w Polsce? Agnieszka Ellward (ur. 26 marca 1989) jest brązową medalistką Mistrzostw Polski w chodzie na dystansie 20 kilometrów (Mistrzostwa Polski, Nowa Dęba, 2017). Do niej należy również tytuł wicemistrzyni na krótszym dystansie 3000 m (Halowe Mistrzostwa Polski, Toruń 2017) Halowa wicemistrzyni Polski w chodzie na 3000 metrów (2017). Jej siostra Syntia jest biegaczką średniodystansową, która ściga się z Asią Jóźwik i Angeliką Cichocką.

Biegacze i chodziarze to jedna rodzina? W domu Agnieszki Ellward z pewnością tak jest. A w świecie sportu? Historia Roberta Korzeniowskiego – multimedalisty igrzysk olimpijskich i jednego z najbardziej utytułowanych chodziarzy w historii – przekonuje, że chodziarz może być również bardzo dobrym biegaczem. Dziś można go spotkać na wielu biegach ulicznych w całej Polsce – zarówno tych rozgrywanych na asfalcie (np. Półmaraton Wiązowski 2017) jak i tych górskich (XIV Bieg Rzeźnika 2017). Chętni mogą również trenować pod jego okiem w grupie RK Athletics. Jednak wdrożenie do biegania po zakończeniu kariery wyczynowego chodziarza nie było proste. „Nasz Mistrz tak wspomina ten okres: Przypominałem kaczkę, która ni to biegnie, ni to idzie. Taki biegochód. Musiałem rozruszać mięśnie typowe dla biegaczy i podnosić wyżej kolana”. Jednak wdrożenie udało się w 100% i już podczas debiutu w półmaratonie Korzeniowski uzyskał czas 1 godzina 19 minut!

agnieszka-ellward-03

Chód sportowy, podobnie jak bieganie, jest konkurencją wytrzymałościową. Obciąża stawy kolanowe w bardzo niewielkim stopniu, więc jest dyscypliną uniwersalną. Można spróbować swoich sił w imprezach towarzyszących Mistrzostwom Polski w Gdańsku (Prolog „Chód z Listonoszem”). W chodzie sportowym największą rolę odgrywa technika, która wymaga od zawodników wiele cierpliwości. Podczas zawodów jej poprawność oceniają sędziowie. Według przepisów IAAF:

Chód jest to przemieszczanie się krokami do przodu, z zachowaniem stałego kontaktu z ziemią, w taki sposób, że nie jest widoczna gołym okiem utrata kontaktu z podłożem. Noga wykroczna musi być wyprostowana (tzn. nieugięta w kolanie) od momentu dotknięcia nią podłoża do momentu uzyskania przez nią pozycji pionowej.

Czy chodziarz może wyprzedzić biegacza? Ależ oczywiście! Wystarczy podać kilka wyników Agnieszki Ellward z sezonu 2017, aby się o tym przekonać. Dystans 5 km nasza chodziarka pokonuje w niespełna 23 minuty. Przejście 10km zajmuje jej niespełna 47 minut, a trasa o długości 20 km to tylko 1 h 40 minut. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Zamieszanie na maratonie w Wenecji – liderzy poprowadzeni złą trasą
Następny wpis
Altra ONE 3.0 - test butów do szybkiego biegania
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu