fbpx
Buty do biegania

Altra ONE 3.0 – test butów do szybkiego biegania

Bez wątpienia wielu z was zapyta - co to jest? Dlaczego te buty wyglądają inaczej niż 100% pozostałych butów dostępnych na sklepowych półkach? Postanowiliśmy to sprawdzić i dorwaliśmy, jako jedni z pierwszych w Polsce, dwa modele od szturmem zdobywającego rynek producenta o jak na razie, jeszcze niewiele mówiącej polskim biegaczom, nazwie Altra. Dziś na warsztat bierzemy jeden z nich - Altra One 3.0. Niebawem przedstawimy Wam także Altra Lone Peak 3.5.
altraone 04

Bez wątpienia wielu z was zapyta – co to jest? Dlaczego te buty wyglądają inaczej niż 100% pozostałych butów dostępnych na sklepowych półkach? Postanowiliśmy to sprawdzić i dorwaliśmy, jako jedni z pierwszych w Polsce, dwa modele od szturmem zdobywającego rynek producenta o jak na razie, jeszcze niewiele mówiącej polskim biegaczom, nazwie Altra. Dziś na warsztat bierzemy jeden z nich – Altra One 3.0. Niebawem przedstawimy Wam także Altra Lone Peak 3.5.

Skąd to się wzięło?

Golden Harper – mam wrażenie, że o tym nazwisku usłyszycie jeszcze nie raz. Człowiek, który przy użyciu piekarnika przerobił swoje stare buty i dał pierwowzór temu, z czym dziś mamy do czynienia, zasługuje co najmniej na uznanie. Nie musiał na nie zbyt długo czekać. Odrobinę uprzedzę fakty i zdradzę, że to już osiągnął – międzynarodowe uznanie i  dziś wiele prestiżowych nagród od branżowych magazynów parających się bieganiem zdobi już jego gablotę. Trzeba przyznać, że to spore osiągnięcie jak na tak krótki staż.

altraone-01

Za co to wszystko?

Diabeł tkwi w szczegółach. Nie zostaniesz doceniony, jeśli wszystko będziesz robić tak samo, praktycznie niczym nie wyróżniając się od swojej konkurencji. Oczywiście, można tak i mamy na to przykłady marek, które od wielu lat z powodzeniem działają w branży wg tego modelu. Inaczej jednak ta prawidłowość działa w przypadku znanych i uznanych producentów, a zupełnie inaczej podmiotu dopiero chcącego podbić rynek. Dlatego Golden Harper podążył odmienną ścieżką. Postanowił wprowadzić w swoich produktach tak daleko idące zmiany, aby były wystarczająco widoczne już na pierwszy rzut oka. Rozszerzył przodostopie oraz całkowicie zminimalizował drop buta, tj. różnicę wysokości pomiędzy przodem buta, a jego piętą. Obecnym standardem, najczęściej spotykanym w obuwiu biegowym jest 6-8 milimetrów, natomiast w Altrach jest to ZeroDrop – jedna z opatentowanych, używanych w butach marki Altra technologii.

Mocno się zastanawiałem, czy to przypadkiem nie będzie boleć? Pamiętam bowiem czasy, gdy biegałem w butach o dropie 14 milimetrów, a teraz nagle pięta ma opaść o niemal półtorej centymetra? Jak zachowa się łydka, Achilles, mięsień dwugłowy uda? Czy będzie to miało odczuwalne skutki? Tego bałem się najbardziej. Zwłaszcza, że testy butów zbiegły się w czasie z najbardziej intensywnym okresem przedstartowym i startem w maratonie w Poznaniu, a to czas, kiedy moje przykurcze w obszarze łydek i mięśni uda wywołane dużym obciążeniem i ciężkimi treningami dawały o sobie znać najsilniej.

altraone-07

Rozszerzone przodostopie

Zacznijmy jednak od przodostopia. Typowy, powszechnie znany but biegowy ma kształt szpica, tj. widocznie zwęża się od środkowej części cholewki ku przodowi, tworząc u jego zwieńczenia widoczny szpic. W przypadku Altra One 3.0 ten element buta znacząco odróżnia się od butów konkurencji. Podeszwa oraz cholewa są tak szerokie jak stopa, but natomiast zwęża się ku tyłowi, aby opiąć piętę na tyle, aby ta nie latała w bucie. To ma sens. Spójrz z góry na swoją bosą stopę postawioną na podłodze, ma kształt szpica czy raczej delikatnie rozchodzącego się na boki trapezu?

altraone-06

Co przemawia za tym, aby tę innowację uznać za pożądaną?

Odciski i nagniotki. To powinno wystarczyć, bo kto ma, ten wie, o czym mówię. Zmagam się z nimi od lat. Na obu małych palcach stóp mam takie odciski, że po każdym treningu marzę o zdjęciu butów. Może nie jest to ból nie do wytrzymania, bo przez lata zdążyłem się przyzwyczaić. Jest jednak dotkliwy na tyle, że przynajmniej raz na kwartał ląduję na kozetce podologa, a ten za “jedyne” 120 zł usuwa wszystkie dolegliwości. Po czym ponownie przez trzy miesiące mogę cieszyć się gładkimi stopami. Tak przynajmniej było do teraz. Przez cały okres testów butów Altra obce mi były: pieczenie stóp i znane do tej pory dolegliwości związane z nienaturalnym ułożeniem ich w bucie.

altraone-05

altra-nowa-marka-butow-biegowych-juz-w-polsce-05

Prosty patent, a jakże zmieniający doznania związane z bieganiem. Ta zasadnicza różnica, zmierzajaca do takiego formowania kształtu buta, aby ten wiernie odwzorowywał stopę, nie zmuszając jej przy tym do ułożenia wbrew naturze, stanie się w niedługiej przyszłości standardem. Pierwsze testy już to potwierdzają, a malejąca ilość powszechnie występujących dolegliwości wśród biegaczy stanie się na to dowodem.

ZeroDropTM

Szukając po sklepach butów o zerowym dropie, nie licz na stworzenie ich długiej listy. Tych każdy ze znanych producentów ma w swojej ofercie niewiele. Są to najczęściej ultralekkie modele startowe, przeznaczone dla naprawdę lekkich biegaczy, potrafiących biegać ze śródstopia. Przy tym cechujące się minimalną grubością amortyzacji, co z automatu wyklucza z ich używania osoby z nadwagą. Takie buty “nie wybaczą” tłuczenia z pięty, choć nie powiem – samo ich nałożenie sprawi, że poczujesz się “szybszym” niż w rzeczywistości jesteś. To ich niebywały plus. A jak to jest w przypadku Altry?

altraone-09

Inaczej

Spróbuję to wytłumaczyć obrazowo.

Nie wyobrażam sobie, abym w typowych startówkach, o których wspominam powyżej mógł przebiec więcej niż dystans półmaratonu, a to już dystans skrajnie wyżyłowany na mojej skali odczuwania dyskomfortu. Więcej naprawdę nie dałbym rady. Zupełnie inaczej powinieneś postrzegać buty Altra. Pomimo, że podobnie jak we wspominanych startówkach masz drop 0 mm, to jednak poziom amortyzacji znacząco rozszerza zastosowanie tych butów. Przebiegłem w nich na raz 32 kilometry i nie odczułem żadnych dolegliwości związanych z tym, że to aparat ruchu musi poradzić sobie z setkami kroków i wstrząsów z tym związanych. Sprawę załatwiła warstwa amortyzacyjna, której brak w startówkach. Śmiało zatem możesz uznać ten but za treningowo-startowy. A co warto dodać, nawet przy niedostatkach technicznych, też nie powinieneś mieć problemu z odpowiednim przetoczeniem stopy od pięty do śródstopia. To z kolei zasługa braku mostu usztywniającego but w części środkowej podeszwy. To przybliża ten but do tak pożądanego biegania naturalnego.

altraone-10

altraone-02

Zakładam, że trochę ci namieszałem przybliżeniem obrazu One 3.0 oraz wyjaśnieniem, czego możesz się po nich spodziewać. Jeśli zastanawiasz się nad ich zakupem, zdradzę, że model ten nie jest tani, a o uznaniu czy to but dla ciebie, sugeruję przekonać się, dokonując pomiaru osobiście. Po latach biegania w różnych modelach przekonałem się też, że niestety za dobre obuwie trzeba zapłacić – i nie chodzi tu tylko o trwałość, ale komfort biegania od pierwszego kroku. Warto wspomnieć też o rozmiarówce butów Altra – w moim przypadku standardowo dobrany rozmiar 42 o wkładce 26,5 cm okazał się sporo za duży. Nie było jednak problemu, aby wymienić je na mniejsze. Tu duży plus dla dystrybutora – buty możecie dostać w TriCentre.pl  W mojej ocenie zwiastuję nam długą przyjaźń, na wiele setek kilometrów, aż dziury w podeszwach nas nie rozłączą, czego i tobie życzę.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Polka wiceliderką list europejskich w chodzie sportowym!
Następny wpis
Pośladki i uda na celowniku - 5 świetnych ćwiczeń dla biegaczy
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu