fbpx
Zapowiedzi imprez

Biegniesz w 14. PZU Półmaratonie Warszawskim? Musisz o tym wiedzieć

Na konferencji prasowej przed 14. PZU Półmaratonem Warszawskim organizatorzy pochwalili się rekordową zbiórką w ramach akcji charytatywnej #BiegamDobrze oraz uzyskaniem prestiżowego certyfikatu Silver Label IAAF. Na malowniczej trasie znowu pojawi się rzeka biegaczy, którzy będą celebrować sportowe święto stolicy.
warszawa gotowa na biegowe swieto sprawdz jakie niespodzianki czekaja na ciebie tej wiosny 01

Na konferencji prasowej przed 14. PZU Półmaratonem Warszawskim organizatorzy pochwalili się rekordową zbiórką w ramach akcji charytatywnej #BiegamDobrze oraz uzyskaniem prestiżowego certyfikatu Silver Label IAAF. Na malowniczej trasie znowu pojawi się rzeka biegaczy, którzy będą celebrować sportowe święto stolicy.

W tym roku po raz pierwszy PZU Półmaraton Warszawski jest imprezą certyfikowaną odznaką Silver Label międzynarodowej federacji lekkoatletycznej (IAAF), wyróżniającą biegi uliczne zachowujące najwyższe standardy. W związku z tym, tegoroczna edycja imprezy jest bardzo mocno obsadzona. Wynoszący 1:00:48 rekord trasy jest zagrożony, gdyż na starcie pojawi się dwóch znakomitych Kenijczyków, Peter Cheruyot Kirui oraz Gilbert Masai. Obaj mają „życiówki” lepsze od dotychczasowego rekordu Półmaratonu Warszawskiego, udało im się w przeszłości złamać magiczną granicę godziny na trasie półmaratonu. Wśród kobiet również faworytkami będą Kenijki: Naomi Jebet (życiówka 1:08:19), Naomi Vaati (1:10:17) i Gladys Jeptepkeny Kipkoech (1:10:13). Szyki może im pomieszać pochodząca z Etiopii Ganet Gashie Beyene. Polskę w gronie najlepszych będą reprezentować Wojciech Kopeć i Kamil Karbowniak. Ten drugi jest mistrzem Polski w biegu na 10 kilometrów, w kategorii do lat 23. Obaj mają rekordy życiowe nieznacznie powyżej godziny i sześciu minut.

Odbiór pakietów startowych

Pakiet startowy będzie można odebrać w Biurze Zawodów wyłącznie 29 i 30 marca. Lokalizacja Biura Zawodów: COS Torwar, ul. Łazienkowska 6a.

Godziny otwarcia Biura Zawodów:

  • 29 marca (piątek) w godzinach 12.00 – 20.00
  • 30 marca (sobota) w godzinach 10.00 – 20.00

Jeśli odbierasz pakiet startowy osobiście – pakiet zostanie wydany na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Jeśli chcesz, żeby ktoś odebrał pakiet startowy w Twoim imieniu – wydrukuj i podpisz kartę startową (karta jest do pobrania z profilu zawodnika (na około 2 tygodnie przed biegiem) – po zarejestrowaniu się w zakładce TWOJE BIEGI) oraz dołącz ksero swojego dowodu osobistego. Na podstawie tych dwóch dokumentów, Twój pakiet startowy będzie mogła odebrać inna osoba.

#BiegamDobrze. Biegacze charytatywni! Podczas wizyty na Expo koniecznie pamiętajcie o odwiedzeniu stoiska organizacji dla której biegniecie. Przez cały czas pracy Biura Zawodów będą na Was czekać przedstawiciele wszystkich dziesięciu organizacji!

informator14-pzupw

Wielkie serca biegaczy

14. PZU Półmaraton Warszawski wygląda imponująco pod względem liczb. Na starcie pojawi się około 13 000 biegaczy, których będzie wspierać 1250 wolontariuszy na trasie liczącej dokładnie 21 km i 97,5 metra. Dla organizatorów inna liczba jest w tym roku najważniejsza. To 1000, bo po raz pierwszy tyle osób weźmie udział w akcji charytatywnej #BiegamDobrze.

[youtube]kADfHw6JRZc[/youtube]

Społeczność biegowa udowodniła, że ma nie tylko zdrowe, ale też wielkie serca. Po raz pierwszy wydamy ponad tysiąc pomarańczowych numerów, wyróżniających uczestników akcji Biegam Dobrze. Już w tym momencie pobiliśmy dotychczasowy rekord zebranej sumy, przekraczając 740 tysięcy złotych. A to na pewno nie koniec – cieszył się Marek Tronina. W ramach akcji #BiegamDobrze uczestnicy zbierają środki na jedną z dziesięciu dostępnych fundacji: PAH, Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Rak’n’Roll, Fundacja Synapsis, Amnesty International, WWF Polska, Unicef, NON IRON, Fundacja Wcześniak czy Fundacja Spartanie Dzieciom. To największa akcja charytatywna w środowisku biegowym w Polsce. Do końca zbiórki pozostało dużo czasu, a już udało się zebrać więcej, niż w zeszłym roku.

Zapisy wciąż trwają >>>TUTAJ.

Nagrodą małe dzieło sztuki

Jedną z informacji zdradzonych na konferencji prasowej była ta, o wyglądzie medalu. Na pięknym krążku, który zaprezentował Marek Tronina, widoczna jest efektowna panorama stolicy, z Zamkiem Królewskim na pierwszym planie. Medal jest w kształcie Warszawy i będzie wspaniałą pamiątką dla wszystkich, którzy ukończą bieg. Dbałość o szczegóły zachwyca i to dzięki niej ten – w teorii prosty – przedmiot, jest małym dziełem sztuki. Wiele osób uważa, że to najpiękniejszy z dotychczasowych krążków.

warszawa-gotowa-na-biegowe-swieto-04

PZU również w maratonie

Kolejną dobrą informacją, którą mogli podzielić się organizatorzy półmaratonu jest przedłużenie współpracy z kluczowym partnerem, firmą PZU. Nie tylko zaplanowany na ostatni dzień marca półmaraton, ale także wrześniowy Maraton Warszawski będzie przeprowadzony wspólnie z tym ubezpieczycielem. – Bardzo się cieszę, że nadal idziemy razem. To będzie już szósta edycja półmaratonu, przy której jesteśmy sponsorem tytularnym. Mam nadzieję, że czeka nas jeszcze wiele lat owocnej współpracy – cieszył się Mariusz Kowalczyk, przedstawiciel PZU.

Stutysięczna osoba przejdzie do historii

Start 14. PZU Półmaratonu w niedzielę, 31. marca, o godzinie 10. Tegoroczna impreza jest wyjątkowa z jeszcze jednej przyczyny: jeden z jej uczestników zostanie stutysięczną osobą, która ukończy Półmaraton Warszawski. W poprzednich trzynastu edycjach tego biegu do mety dobiegło 95 970 osób.

Dla biegacza, który jako stutysięczna osoba ukończy półmaraton, mamy przygotowaną specjalną niespodziankę. Statystycznie patrząc będzie to jedna z osób, która będzie miała czas w okolicach 1 godziny i 50 minut – zdradza Marek Tronina.

W Warszawie trasy biegów miejskich przeważnie corocznie ulegają zmianom, jednak trasa PZU Półmaratonu będzie taka sama, jak w zeszłym roku. Biegacze wyruszą z ul. Konwiktorskiej i zakończą start przy Parku Fontann. Organizatorzy wyszli naprzeciwko oczekiwaniom uczestników, którzy niezwykle chwalili sobie zeszłoroczną trasę. Lepsze jest wrogiem dobrego. Biegacze byli bardzo zadowoleni z zeszłorocznej edycji, więc postanowiliśmy niczego nie zmieniać – tłumaczył Marek Tronina, który ma wiele powodów do dumy.

warszawa-gotowa-na-biegowe-swieto-01

Dołączają do największych

Na konferencji prasowej dyrektor Fundacji „Maraton Warszawski” Marek Tronina opowiedział o podpisaniu umowy z nowym sponsorem technicznym, firmą New Balance.

Bardzo cieszymy się z nawiązania współpracy z marką New Balance. Jej filozofia jest bardzo bliska naszej, chcemy wspólnie rozwijać społeczność biegową w Warszawie. Dyrektor marketingu New Balance Grzegorz Pocztarski zwrócił uwagę na to, że dzięki tej współpracy PZU Półmaraton i Maraton Warszawski będę mogły być wymieniane jednym tchem z największymi imprezami biegowymi na świecie. – Marka New Balance jest partnerem maratonów w Nowym Jorku, Londynie, czy Rotterdamie. Jesteśmy dumni, że Warszawa to kolejne wspaniałe miasto, w którym możemy wspierać bieganie – stwierdził Grzegorz Pocztarski.

Królewskie bieganie w Łazienkach

Spotkanie z mediami, zapowiadające 14. edycję PZU Półmaratonu Warszawskiego, odbyło się w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. To miejsce nie zostało wybrane przez przypadek, gdyż już w XX-leciu międzywojennym było silnie związane z bieganiem. 

warszawa-gotowa-na-biegowe-swieto-sprawdz-jakie-niespodzianki-czekaja-na-ciebie-tej-wiosny-02

To właśnie tutaj trenował przed igrzyskami w Los Angeles nasz złoty medalista w biegu na 10 kilometrów Janusz Kusociński. Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych prezydent Ignacy Mościcki uhonorował go, wręczając mu klucze do położonego właśnie na terenie naszego parku mieszkania – opowiadał Jakub Pawlak, kierownik działu marketingu muzeum Łazienki Królewskie.

Współpracę z New Balance nawiązały również Łazienki Królewskie, które mają stać się jeszcze lepszym miejscem dla biegaczy – rusza inicjatywa Royal Runners Club. Dzięki niej, na terenie parku powstaną nowe ścieżki biegowe. Będą również organizowane specjalne zajęcia z trenerami, mające wspomóc fanów biegania w dojściu do optymalnej formy

Fundacja „Maraton Warszawski” została założona w 2002 roku. Jej główną misją jest popularyzacja biegania w Polsce, wsparcie zarówno profesjonalnych zawodników jak i biegaczy-amatorów, a także poprawa standardów organizacyjnych imprez biegowych. Fundacja organizuje między innymi: Maraton Warszawski, Półmaraton Warszawski, Ekiden oraz cykl imprez biegowych „Puchar Maratonu Warszawskiego”.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wyjątkowa impreza biegowa w Konstancinie-Jeziornej tuż tuż! Konferencja Blood Brothers Run
Następny wpis
Scott Jurek w Polsce - 26 marca 2019
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu