fbpx
Kalendarz biegowy

Ruszyły regularne zapisy na 43. Maraton Warszawski!

Od 12 maja wszyscy chętni biegacze mogą zapisywać się ścieżką tradycyjną na 43. Maraton Warszawski – najważniejsza impreza…
43. Maraton Warszawski odbędzie się 26 września.

Od 12 maja wszyscy chętni biegacze mogą zapisywać się ścieżką tradycyjną na 43. Maraton Warszawski – najważniejsza impreza maratońska w Polsce odbędzie się 26 września. Limit uczestników wynosi 3000 osób. Tegoroczna edycja biegu, który odbywa się nieprzerwanie od ponad 40 lat będzie miała wyjątkowy, charytatywny aspekt, niosąc ze sobą dodatkową wartość dla najbardziej potrzebujących osób. Warto przypomnieć, iż poprzednia, 42. edycja Maratonu Warszawskiego była jedną z pierwszych, a zarazem nielicznych masowych imprez tego typu na świecie, odbywających się w dobie trwającej pandemii koronawirusa.

Numery startowe na 43. Maraton Warszawski nadane ma już 1357 biegaczy i biegaczek. Zapisać się na Wielki Bieg można na stronie rejestracji. W tym roku, po raz pierwszy w historii, organizatorzy najważniejszej imprezy biegowej w Polsce zapisy na bieg maratoński rozpoczęli od uruchomienia rejestracji wyłącznie ścieżką charytatywną #BiegamDobrze. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc spowodowaną pandemią, był to ukłon w stronę tych wszystkich, którzy sprawiają, że Maraton Warszawski to nie tylko impreza sportowa, ale także wielkie wydarzenie społeczne, w ramach którego organizacje dobroczynne otrzymują szansę na jeszcze skuteczniejsze niesienie pomocy najbardziej potrzebującym osobom. W ramach całej akcji #BiegamDobrze biegacze wsparli już organizacje charytatywne na łączną kwotę 5 mln złotych. Tylko w ramach 43. Maratonu Warszawskiego zebrano już 300 tys. złotych! 

Od początku istnienia akcji #BiegamDobrze rośnie liczba biegaczek i biegaczy, którzy wybierają ścieżkę charytatywną i biegną dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i innych organizacji. Od 2015 r. czyli od początku naszej współpracy z Fundacją „Maraton Warszawski”, zebrane fundusze pozwoliły nam jeszcze skuteczniej działać na rzecz dzieci. Wsparły między innymi funkcjonowanie 116 111 telefonu dla dzieci i młodzieży. To ogromna i realna pomoc, za którą dziękujemy! – powiedziała Katarzyna Czerska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Maraton Warszawski to nie tylko impreza sportowa, ale także wielkie wydarzenie społeczne
Maraton Warszawski to nie tylko impreza sportowa, ale także wielkie wydarzenie społeczne

#BiegamDobrze to dla Fundacji Rak’n’Roll zawsze święto biegania i dobroczynności. Środki zbierane przez biegaczy charytatywnych przekazujemy na „Cycki, nowe fryzury i dragi”, czyli szeroko rozumianą pomoc osobom chorym onkologicznie. Dzięki zaangażowaniu naszych Dobrych Biegaczy możemy pomagać przechodzić przez raka, żyć dobrze, godnie i szczęśliwie pomimo choroby i pomagać ruszyć w życie po powrocie do zdrowia – dodaje Monika Dąbrowska z Fundacja Rak’n’Roll.

Wszystkie osoby, także te które uzyskały już numer startowy, mogą kontynuować swoje zbiórki charytatywne. Czas na zebranie kwoty minimalnej, gwarantującej start zależeć jednak będzie od osiągnięcia limitu uczestników biegu – 3000 osób. W przypadku, gdy nie uda się uzyskać kwoty minimalnej przed wyczerpaniem limitu miejsc –zaangażowanie biegaczy nie pójdzie na marne, gdyż zebrane środki zasilą konto wybranej organizacji podczas rejestracji.

3000 zawodników na starcie biegu

Od dzisiaj wszyscy chętni biegacze zapisywać się mogą na 43. Maraton Warszawski również ścieżką tradycyjną. Jak podają organizatorzy limit uczestników tegorocznego biegu wynosi 3000 zawodników. Niewykluczone jednak, iż w przypadku poprawiającej się w kraju sytuacji związana z pandemią, organizatorzy dopuszczą możliwość, by biegacze spotkali się na starcie w jeszcze większym gronie. 

Zeszłoroczny Maraton Warszawski, w którym wystartowało stacjonarnie 1000 zawodników pokazał, iż w dobie pandemii da się przeprowadzić bieg masowy w sposób bezpieczny zarówno dla zawodników jak i organizatorów. Tym razem naszym celem jest organizacja biegu dla 3000 osób. Chcemy także powrócić do klasycznej wersji biegu – zorganizować zawody na jednej dużej pętli. Jesteśmy w pełni przygotowani na organizację bezpiecznego wydarzenia, które jak co roku zmobilizuje do ruchu wielu amatorów sportu – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji Maraton Warszawski. 

Niezwykła historia Maratonu Warszawskiego 

Maraton Warszawski rokrocznie gromadzi na starcie tysiące amatorów i profesjonalistów biegania z całego świata. Najważniejszy w Polsce bieg maratoński organizowany jest nieprzerwalnie od ponad 40 lat. Przed rokiem los postawił przed organizatorami nieznane dotąd wyzwanie – pandemię koronawirusa. Pomimo to 42. Maraton Warszawski odbył się przy zachowaniu najwyższych możliwych środków bezpieczeństwa sanitarnego i w zgodzie z obowiązującymi regulacjami. Maraton Warszawski to bez wątpienia wyjątkowy bieg z duszą. Najlepiej świadczy o tym fakt, iż co roku na starcie imprezy, która trwa nieprzerwanie od 1979 roku pojawiają się zawodnicy biorący udział we wszystkich dotychczas rozegranych edycjach.

Zapisać się na 43. Maraton Warszawski można na stronie rejestracji.

3000 - taki limit zawodników jest obecnie. Jeśli sytuacja będzie się poprawiać, być może pulę uda się powiększyć.
3000 – taki limit zawodników jest obecnie. Jeśli sytuacja będzie się poprawiać, być może pulę uda się powiększyć.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
"1MILA – mityng lekki i atletyczny” już we wrześniu w dwóch miastach! Ruszyły zapisy!
Następny wpis
Stres przed zawodami
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu