Od 12 maja wszyscy chętni biegacze mogą zapisywać się ścieżką tradycyjną na 43. Maraton Warszawski – najważniejsza impreza maratońska w Polsce odbędzie się 26 września. Limit uczestników wynosi 3000 osób. Tegoroczna edycja biegu, który odbywa się nieprzerwanie od ponad 40 lat będzie miała wyjątkowy, charytatywny aspekt, niosąc ze sobą dodatkową wartość dla najbardziej potrzebujących osób. Warto przypomnieć, iż poprzednia, 42. edycja Maratonu Warszawskiego była jedną z pierwszych, a zarazem nielicznych masowych imprez tego typu na świecie, odbywających się w dobie trwającej pandemii koronawirusa.
Numery startowe na 43. Maraton Warszawski nadane ma już 1357 biegaczy i biegaczek. Zapisać się na Wielki Bieg można na stronie rejestracji. W tym roku, po raz pierwszy w historii, organizatorzy najważniejszej imprezy biegowej w Polsce zapisy na bieg maratoński rozpoczęli od uruchomienia rejestracji wyłącznie ścieżką charytatywną #BiegamDobrze. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc spowodowaną pandemią, był to ukłon w stronę tych wszystkich, którzy sprawiają, że Maraton Warszawski to nie tylko impreza sportowa, ale także wielkie wydarzenie społeczne, w ramach którego organizacje dobroczynne otrzymują szansę na jeszcze skuteczniejsze niesienie pomocy najbardziej potrzebującym osobom. W ramach całej akcji #BiegamDobrze biegacze wsparli już organizacje charytatywne na łączną kwotę 5 mln złotych. Tylko w ramach 43. Maratonu Warszawskiego zebrano już 300 tys. złotych!
– Od początku istnienia akcji #BiegamDobrze rośnie liczba biegaczek i biegaczy, którzy wybierają ścieżkę charytatywną i biegną dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i innych organizacji. Od 2015 r. czyli od początku naszej współpracy z Fundacją „Maraton Warszawski”, zebrane fundusze pozwoliły nam jeszcze skuteczniej działać na rzecz dzieci. Wsparły między innymi funkcjonowanie 116 111 telefonu dla dzieci i młodzieży. To ogromna i realna pomoc, za którą dziękujemy! – powiedziała Katarzyna Czerska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
– #BiegamDobrze to dla Fundacji Rak’n’Roll zawsze święto biegania i dobroczynności. Środki zbierane przez biegaczy charytatywnych przekazujemy na „Cycki, nowe fryzury i dragi”, czyli szeroko rozumianą pomoc osobom chorym onkologicznie. Dzięki zaangażowaniu naszych Dobrych Biegaczy możemy pomagać przechodzić przez raka, żyć dobrze, godnie i szczęśliwie pomimo choroby i pomagać ruszyć w życie po powrocie do zdrowia – dodaje Monika Dąbrowska z Fundacja Rak’n’Roll.
Wszystkie osoby, także te które uzyskały już numer startowy, mogą kontynuować swoje zbiórki charytatywne. Czas na zebranie kwoty minimalnej, gwarantującej start zależeć jednak będzie od osiągnięcia limitu uczestników biegu – 3000 osób. W przypadku, gdy nie uda się uzyskać kwoty minimalnej przed wyczerpaniem limitu miejsc –zaangażowanie biegaczy nie pójdzie na marne, gdyż zebrane środki zasilą konto wybranej organizacji podczas rejestracji.
3000 zawodników na starcie biegu
Od dzisiaj wszyscy chętni biegacze zapisywać się mogą na 43. Maraton Warszawski również ścieżką tradycyjną. Jak podają organizatorzy limit uczestników tegorocznego biegu wynosi 3000 zawodników. Niewykluczone jednak, iż w przypadku poprawiającej się w kraju sytuacji związana z pandemią, organizatorzy dopuszczą możliwość, by biegacze spotkali się na starcie w jeszcze większym gronie.
– Zeszłoroczny Maraton Warszawski, w którym wystartowało stacjonarnie 1000 zawodników pokazał, iż w dobie pandemii da się przeprowadzić bieg masowy w sposób bezpieczny zarówno dla zawodników jak i organizatorów. Tym razem naszym celem jest organizacja biegu dla 3000 osób. Chcemy także powrócić do klasycznej wersji biegu – zorganizować zawody na jednej dużej pętli. Jesteśmy w pełni przygotowani na organizację bezpiecznego wydarzenia, które jak co roku zmobilizuje do ruchu wielu amatorów sportu – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji Maraton Warszawski.
Niezwykła historia Maratonu Warszawskiego
Maraton Warszawski rokrocznie gromadzi na starcie tysiące amatorów i profesjonalistów biegania z całego świata. Najważniejszy w Polsce bieg maratoński organizowany jest nieprzerwalnie od ponad 40 lat. Przed rokiem los postawił przed organizatorami nieznane dotąd wyzwanie – pandemię koronawirusa. Pomimo to 42. Maraton Warszawski odbył się przy zachowaniu najwyższych możliwych środków bezpieczeństwa sanitarnego i w zgodzie z obowiązującymi regulacjami. Maraton Warszawski to bez wątpienia wyjątkowy bieg z duszą. Najlepiej świadczy o tym fakt, iż co roku na starcie imprezy, która trwa nieprzerwanie od 1979 roku pojawiają się zawodnicy biorący udział we wszystkich dotychczas rozegranych edycjach.
Zapisać się na 43. Maraton Warszawski można na stronie rejestracji.