🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Zapowiedzi imprez

Wielkie święto biegania już w ten weekend w stolicy!

W najbliższą niedzielę wystartują 43. Maraton Warszawski i 15. Półmaraton Warszawski. Już dziś wiadomo, iż będzie to impreza…
26 września 2021 będzie prawdziwym świętem biegania!

W najbliższą niedzielę wystartują 43. Maraton Warszawski i 15. Półmaraton Warszawski. Już dziś wiadomo, iż będzie to impreza biegowa jakiej dotąd w stolicy jeszcze nie było – maraton, półmaraton, a do tego Bridgestone Sztafeta Maratońska i New Balance Bieg na Piątkę. Jakby tego było mało, to w ramach 43. Maratonu Warszawskiego zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata Głuchych, w których wystartuje sześcioro reprezentantów Polski. 

Wspaniałej tradycji najważniejszej biegowej imprezy w Polsce nie pokrzyżowała nawet trwająca od ponad roku ogólnoświatowa pandemia. Przed rokiem, w ramach 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego na stołeczne ulice wybiegło blisko 1000 maratończyków. Była to jedna z największych imprez maratońskich całego 2020 roku na świecie. Podczas konferencji prasowej, organizowanej na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie o trudach tego przedsięwzięcia mówił dyrektor biegu Marek Tronina, dla którego tegoroczny bieg będzie już dwudziestym w roli jego szefa: 

– W ubiegłym roku z powodu pandemii długo nie wiedzieliśmy, czy 42. edycja w ogóle się odbędzie. Ostatecznie byliśmy największym maratonem na świecie, który w tamtym okresie został rozegrany. Grupy startowały co siedem godzin, a ta nocna biegła w ulewnym deszczu. Ostatecznie do mety dotarło 854 osób, ale się udało. W tym roku znowu pokażemy, że jesteśmy niezwyciężeni.

Tej jesieni oba największe biegowe wydarzenia w stolicy – Maraton i Półmaraton Warszawski zostały połączone. Dla organizatorów imprezy, to zatem spore wyzwanie pod wieloma aspektami. Czego możemy się zatem spodziewać w tym roku? 

– Ze względu na to, że jednocześnie organizujemy półmaraton zaległy z ubiegłego roku, to będzie chyba najtrudniejsza impreza w historii. Podejrzewam, że w związku z sytuacją pandemiczną za kilka tygodni taka impreza mogłaby nie dojść do skutku. Będzie trochę punktów kibicowania, więc zachęcam, żeby zachowując zdrowy rozsądek wyjść na trasę i pomóc biegaczom – wyjaśnia Marek Tronina.

W ramach 15. Półmaratonu i 43. Maratonu dzięki uczestnikom akcji udało się zebrać łącznie już 700 tysięcy złotych na cele dobroczynne!
W ramach 15. Półmaratonu i 43. Maratonu dzięki uczestnikom akcji udało się zebrać łącznie już 700 tysięcy złotych na cele dobroczynne!

Maraton Warszawski to także ogromna liczba gotowych do działania ludzi, m.in. w liczbie 1200 wolontariuszy. Gdy dodamy do tego dziesiątki tysięcy biegaczy, w tym także tych z najdalszych zakątków świata oraz kibiców, to Warszawę znów ogarnie biegowa euforia. O Tym jak ważna jest to impreza dla stolicy tłumaczy Janusz Samel – Dyrektor Sportu i Rekreacji Miasta st. Warszawy:

– Kumulacja dwóch dużych imprez to duże wyzwanie logistyczne także dla miasta. Trzeba jednak powiedzieć, że przebieg trasy, a także organizacja startów i wspólnej mety, to bardzo słuszna koncepcja. Multimedialny Park Fontann to z kolei niezwykle atrakcyjna lokalizacja, która dzięki rozległej przestrzeni zapewnia możliwość zachowania dystansu społecznego wśród zawodników, jak i kibiców. Jako miasto zorganizowaliśmy jeden bieg, który spełnił wszelkie wymogi sanitarne – Bieg Powstania Warszawskiego. Jestem pełen obaw o możliwość organizacji Biegu Listopadowego, jeśli sprawdzą się prognozy nadejścia czwartej fali.

W tym roku po raz pierwszy w historii w ramach Maratonu Warszawskiego rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata Głuchych. Polskę na tej imprezie rozgrywanej od 2008 roku reprezentować będzie sześcioro biegaczy. Gościem konferencji w Pałacu Kultury i Nauki była jedna z reprezentantek naszego kraju na te mistrzostwa –Małgorzata Mejka, która opowiedziała o swoich celach. 

– Bardzo się stresuję, bo to będą moje pierwsze mistrzostwa świata. Najlepsze pewnie będą dziewczyny z Niemiec i Afryki, a moim celem jest poprawienie rekordu życiowego i zejście poniżej trzech godzin – mówi zawodniczka. 

Nadchodzące święto biegania w stolicy będzie także wielkim świętem pomagania. Wydarzeniu towarzyszy bowiem największa tego typu akcja charytatywna #BiegamDobrze. Pomimo pandemii w ramach 15. Półmaratonu i 43. Maratonu dzięki uczestnikom akcji udało się zebrać łącznie już 700 tysięcy złotych na cele dobroczynne. Jednym z najbardziej aktywnych i skutecznych biegaczy jest Bartek Banasik, który na przestrzeni swoich 12 startów w ramach #BiegamDobrze zebrał już ponad 35 tysięcy złotych!

Najważniejsze informacje dotyczące 43. Maratonu oraz 15. Półmaratonu Warszawskiego oraz biegów towarzyszących, a także akcji #BiegamDobrze znajdują się na stronach: www.maratonwarszawski.com oraz www.polmaratonwarszawski.com

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wznieś się na wyżyny i weź udział w Suunto World Vertical Week
Następny wpis
Paulina Krawczak - od wyniku ważniejsze są uśmiech i radość na mecie
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.