fbpx
Sprawność

Zwolnij tempo po treningu – propozycje ćwiczeń metodą Pilates

Historia metody Josepha Pilatesa sięga 1912 roku. Ta ponad stuletnia metoda najczęściej kojarzona jest z nudą, powolnością, tanecznymi i skomplikowanymi pozycjami przeznaczonymi głównie dla pań ...
zwolnij tempo po treningu propozycje cwiczen metoda pilates 13

Historia metody Josepha Pilatesa sięga 1912 roku. Ta ponad stuletnia metoda najczęściej kojarzona jest z nudą, powolnością, tanecznymi i skomplikowanymi pozycjami przeznaczonymi głównie dla pań.  Każdy z tych zarzutów jest bezpodstawny i wynika z braku znajomości tematu. W czym Pilates może pomóc  biegaczowi?

O co w tym chodzi?

Głównym przesłaniem metody Pilates jest odtworzenie prawidłowej pracy mięśni w obrębie całego ciała. Praca nad przywróceniem funkcjonalności aparatu ruchu wymaga sukcesywności. Początkowo pracujemy bez obciążenia, kolejno z częściowym obciążeniem ciężarem ciała, aby na zaawansowanym etapie ćwiczeń wykorzystać je całkowicie.  Trenując bieganie z kolei, od samego początku obciążamy środkowe i dolne partie ciała – zwłaszcza kręgosłup (odcinek lędźwiowy i krzyżowy) oraz stawy kończyn dolnych. Brak odpowiedniego przygotowania powoduje kumulowanie się przeciążeń najczęściej pojawiających się w wyżej wymienionych lokalizacjach. Aby zwiększyć „mobilność” w bieganiu, warto cofnąć się do budowania „stabilności”, a tutaj z pomocą przychodzi nam metoda Pilates.

Optymalny trening tą metodą integruje mięśnie głębokie i powierzchowne. Najważniejszym elementem jest technika pracy mięśni podczas wykonywania ćwiczeń, a nie ich złożoność i poziom. Układ nerwowy musi mieć czas aby zwiększyć koordynację ruchowo – mięśniową. „Taneczne”, skomplikowane pozycje wymagają bardzo stabilnego „centrum” i najczęściej są elementem zajęć dla grup zaawansowanych. Wykonywanie ćwiczeń w ścisłym współgraniu faz oddechu z ruchem, pozwala na zwiększenie świadomości własnego ciała. Zwiększenie czucia głębokiego zmniejszy możliwość kontuzji podczas treningu, a to jeden z ważnych plusów wykorzystania metody Pilates przez biegaczy.

Efektywna stabilność kręgosłupa, będąca jednym z celów metody Pilates, stanowi ważny element każdego biegowego treningu. Jedną z przyczyn bólu pleców biegacza są m.in. słabe mięśnie brzucha, których rolę mogą przejmować prostowniki grzbietu, tym samym ulegając przeciążeniu. Wykorzystując metodę Pilates sukcesywnie wzmacniamy mięśnie niezbędne do wypracowania prawdziwej stabilności kręgosłupa (min. mięsień czworoboczny lędźwi, miesień najszerszy grzbietu, miesień wielodzielny), a to przełoży się na  trening biegowy bez bólu.

Należy podkreślić, że zbalansowanie wzajemnej kontroli przeciwstawnych grup mięśniowych pozwala na zwiększenie szybkości i stopnia bezpieczeństwa podczas wykonywania ruchu, co ma miejsce nie tylko w ćwiczeniach statycznych, ale także w dynamicznych, czego przykładem jest bieganie.

Metoda Pilates nie jest „nudna i powolna”, wymaga ogromnego skupienia i precyzji ruchu. Dopóki nie opanujesz podstawowych pozycji, nie powinieneś stosować tych zaawansowanych.

Poniżej kilka przykładów ćwiczeń bazujących na metodzie Pilates. Całość lekcji prowadzonej tą metodą trwa od 60 do 90 minut i jest ściśle dostosowywana do indywidualnych możliwości. Biegaczu, jeśli chcesz w pełni skorzystać z zalet Pilatesu, udaj się do instruktora. Chociaż ćwiczenia wydają się łatwe, a cała metoda bezpieczna, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy powinnaś/powinieneś wykorzystywać elementy metody Pilates, zwróć się do doświadczonego instruktora lub fizjoterapeuty.

Rotacja kręgosłupa w pozycji krzesła

ĆWICZENIE: Pozycja wyjściowa – połóż się na plecach, zegnij kolana i ustaw je na szerokość kolców biodrowych przednich górnych (zdjęcie nr 1.). Unieś jedną nogę, kolano ustaw w linii kolca biodrowego przedniego górnego. Pomiędzy udem a podudziem powinien być kąt prosty. Następnie dołącz drugą nogę i złącz kolana. W tej pozycji  lordoza lędźwiowa powinna być zniesiona. Ramiona przełóż w bok.

zwolnij-tempo-po-treningu-propozycje-cwiczen-metoda-pilates-01

Po wdechu wykonaj wydech przenosząc jednocześnie nogi na jedną stronę. Z wdechem powoli wróć do pozycji wyjściowej. Następnie wykonaj rotację w drugą stronę. Granicą ruchu jest utrzymanie bez ruchu łopatek na macie (zdjęcie nr 2).

CYKL POWTORZEŃ: Ćwiczenie wykonaj 8 razy, po 4 razy na stronę.

zwolnij-tempo-po-treningu-propozycje-cwiczen-metoda-pilates-02

Skłon ze wznosem zgiętej nogi 

ĆWICZENIE: Pozycja wyjściowa – połóż się na plecach, zegnij kolana i ustaw je na szerokość kolców biodrowych przednich górnych. Spleć dłonie pod głową (zdjęcie 3.).

zwolnij-tempo-po-treningu-propozycje-cwiczen-metoda-pilates-03

Wykonaj wdech, z wydechem unieś klatkę piersiową w górę (uwaga, nie przyciągaj brody do klatki!),  jednocześnie skieruj kolano na klatkę maksymalnie do granicy linii kolca biodrowego przedniego górnego. Z wdechem wróć do pozycji wyjściowej (zdjęcie 4.).

CYKL POWTÓRZEŃ: Ćwiczenie wykonaj 8 razy dla jednej strony.

zwolnij-tempo-po-treningu-propozycje-cwiczen-metoda-pilates-04

Praca nóg w napięciu izometrycznym

ĆWICZENIE: Pozycja wyjściowa – połóż się na plecach, zegnij kolana i ustaw je na szerokość kolców biodrowych przednich górnych. Kolejno unieś jedną nogę, kolano ustaw w linii kolca biodrowego przedniego górnego. Pomiędzy udem a podudziem powinien być kąt prosty. Następnie dołącz drugą nogę i złącz kolana. W tej pozycji lordoza lędźwiowa powinna być zniesiona. Spleć dłonie pod głową. Z wydechem unieś klatkę piersiową w górę (zdjęcie nr 5).

zwolnij-tempo-po-treningu-propozycje-cwiczen-metoda-pilates-05

Wykonaj wdech, w wydechem opuść nogę w kierunku maty w granicach kontroli pozycji, wykonując wdech wróć do pozycji wyjściowej (zdjęcie nr 6). Następnie wykonaj ruch drugą nogą.

CYKL POWTÓRZEŃ: 4 powtórzenia dla każdej strony.

zwolnij-tempo-po-treningu-propozycje-cwiczen-metoda-pilates-06

Praca mięśni skośnych brzucha 

ĆWICZENIE: Pozycja wyjściowa – podpór tyłem na przedramionach, oddal barki od uszu, kolana złącz i unieś do linii kolców biodrowych przednich górnych. Pomiędzy udem i podudziem jest kąt prosty (zdjęcie 7.).

zwolnij-tempo-po-treningu-propozycje-cwiczen-metoda-pilates-07

Wykonaj wdech, z wydechem przenieś kolana na jedną stronę nie znosząc obciążenia z przedramion, z wdechem wróć do pozycji wyjściowej. Kolejno przenieś kolana w drugą stronę (zdjęcie nr 8).

CYKL POWTÓRZEŃ: ćwiczenie powtórz 8 razy, po 4 razy na stronę.

zwolnij-tempo-po-treningu-propozycje-cwiczen-metoda-pilates-08

Most bokiem na przedramieniu 

ĆWICZENIE: Pozycja wyjściowa – wykonaj „deskę bokiem”, podpór na przedramieniu, noga na górze skrzyżowana przed nogą na dole. Ręka na górze oparta z przodu (zdjęcie nr 9).

zwolnij-tempo-po-treningu-propozycje-cwiczen-metoda-pilates-09

Wykonaj wdech, a wydechem wykorzystując oparcie dłonią z przodu unieś biodra do góry do wyprostu tułowia, z wdechem wróć do pozycji wyjściowej (zdjęcie nr 10).

CYKLE POWTÓRZEŃ: ćwiczenie wykonaj 8 razy.

zwolnij-tempo-po-treningu-propozycje-cwiczen-metoda-pilates-10

Ćwiczenie w pozycji klęku 

ĆWICZENIE: Pozycja wyjściowa – klęk podparty, kolana w linii kolców biodrowych przednich górnych, dłonie na szerokość barków, aktywne mięśnie brzucha utrzymują stabilny, prosty kręgosłup. Z tej pozycji wysuń i wyprostuj nogę jednocześnie prostując rękę po przeciwnej stronie – wysuń ją w przód i ustaw dłoń kciukiem do góry (zdjęcie nr 11).

zwolnij-tempo-po-treningu-propozycje-cwiczen-metoda-pilates-11

Wykonaj wdech, z wydechem unieś kończyny w granicach kontroli stabilnego kręgosłupa do góry, podczas wdechu utrzymaj pozycję, z wydechem wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 6 razy, następnie wykonaj wdech i z wydechem wróć do pozycji klęku podpartego. Z wydechem wysuń asymetryczne kończyny (zdjęcie nr 12).

CYKL POWTÓRZEN: powtórz 6 razy.

zwolnij-tempo-po-treningu-propozycje-cwiczen-metoda-pilates-12

ĆwiczenieIlość powtórzeńProgresja ilości powtórzeń
1.Rotacja kręgosłupa w pozycji krzesła3 razy dla każdej  strony4 razy dla każdej  strony
2.Skłon ze wznosem zgiętej nogi6 razy dla każdej strony8 razy dla każdej strony
3.Praca nóg w napięciu izometrycznym3 razy dla każdej strony4 razy dla każdej strony
4.Praca mięśni skośnych brzucha3 razy dla każdej strony4 razy dla każdej strony
5.Most bokiem na przedramieniu6 razy dla każdej strony8 razy dla każdej strony
6.Ćwiczenie w pozycji klęku4 razy dla każdej strony6 razy dla każdej strony
Progresję wprowadzasz dopiero w momencie pełnej kontroli pozycji na pierwszym poziomie, czas trwania poszczególnych ćwiczeń jest tu kwestia indywidualną. Staraj się trzymać wyżej opisanej kolejności.  Nie zwiększasz ilości serii i nie przyspieszasz rytmu oddechowego, skupiasz się przede wszystkim na pełnej stabilizacji.

Wszystkie powyższe ćwiczenia śmiało możesz wykonywać w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Potrzebna Ci tylko odrobina silnej woli, dobrze zorganizowany czas i świadomość, że biegają nie tylko nogi – ćwiczenia stabilizujące są podstawą by cieszyć się dłużej bezkontuzyjnym bieganiem.

 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

(1) Napisz komentarz

  1. Pilates to bardzo fajna forma treningu dla każdego, w Centrum Rehabilitacji Rehasanka w Warszawa Ursus poszli o krok dalej, dodali do tego elementy treningu funkcjonalnego, ketle ciężarki plus techniki zdrowego kręgosłupa i stworzyli fajne kombo.
    Przede wszystkim plusem jest to że prowadzi zajęcia fizjoterapeuta. Sprawdźcie sami https://rehasanka.pl/pilates-warszawa-ursus/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Masaż mięśniowo-powięziowy w walce z bólem głowy
Następny wpis
Bezpieczeństwo i blask – Nike prezentuje kolekcję Flash Pack 2015
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu