fbpx
Relacje

VII Szamotuły Samsung Półmaraton już za nami

Tradycyjnie już od siedmiu lat w połowie października Szamotuły stają się ważnym miejscem na biegowej mapie Polski za sprawą Szamotuły Samsung Półmaraton - czyli przedostatniej imprezy zaliczanej do prestiżowego cyklu Grand Prix Wielkopolski 2017 w półmaratonie.
vii szamotuly samsung polmaraton juz za nami 02

Tradycyjnie już od siedmiu lat w połowie października Szamotuły stają się ważnym miejscem na biegowej mapie Polski za sprawą Szamotuły Samsung Półmaraton – czyli przedostatniej imprezy zaliczanej do prestiżowego cyklu Grand Prix Wielkopolski 2017 w półmaratonie.

Tym razem 8 października przywitał wszystkich uczestników słońcem i temperaturą w okolicach 11 stopni. Na starcie stanęło 1152 biegaczy, którzy równo o godzinie 11:00 wystartowali z ulicy Sportowej na trasę przygotowaną przez organizatorów. Trasa przebiegała na dwóch pętlach, jednej o długości około 5 km poprowadzonej ulicami miasta. Druga natomiast, której długość wynosiła około 16 km, wybiegała poza miasto. Od początku ton rywalizacji nadawał 10 zawodników, którzy już na pierwszej pętli zyskali sporą przewagę nad resztą stawki. Ostatecznie po drugiej bardzo wietrznej części dystansu niezagrożony Mołdawianin Mykola Gorbuszko minął linię mety z czasem 1:08.29, za jego plecami zameldował się  Kamil Makoś, a tuż za nim Piotr Milewczyk. Wśród kobiet ton biegu nadawały od początku zawodniczki z Mołdawii Olesja Smowjenko oraz Lila Fiskowicz olimpijka z Rio, które właśnie w takiej kolejności przebiegły linię mety. Olejsa z czasem 1:17:15 pobiła rekord trasy, inkasując przy tym nagrodę w wysokości 1000,00 zł. Na trzecim miejscu zameldowała się Anna Łapińska, która po raz kolejny pokazała świetną formę w Szamotułach.

vii-szamotuly-samsung-polmaraton-juz-za-nami-05

Oprócz wielu nagród w klasyfikacjach generalnych i wiekowych w tym roku organizatorzy przygotowali specjalne nagrody ufundowane przez firmę SAMSUNG. I tak zawodnicy, którzy skończyli półmaraton na miejscu 17,77,317,477,777 otrzymali lodówki, a zawodnik z miejsca 1077 pralkę.

Trudne warunki atmosferyczne w postaci wiatru, który pojawił się od 12 km nie przeszkodziły w osiąganiu wielu życiówek na trasie, zgodnie z zapowiedziami organizatora. Biegacze bardzo chwalili również bliskie położenie biura zawodów i organizację imprezy. Zawody w Szamotułach to także Bieg Rodzinny i Marsz Nordic Walking, w tym pierwszym na starcie stanęło 149 biegaczy natomiast w marszu 80 zawodników. Podobnie jak w półmaratonie organizator przygotował pakiety startowe i atrakcyjne nagrody w postaci pralek i lodówek.

Pierwszy na mecie wśród maszerujących z kijkami pojawił się Ireneusz Lubiatowski z Gubina, tuż za nim  Sebastian Rajewski z Piły, rywalizacja była na tyle zacięta, że zawodników dzieliły tylko sekundy. W Klasyfikacji Kobiet triumfowała bardzo pewnie Agnieszka Mielecka. W Biegu Rodzinnym podobnie jak w latach ubiegłych liczył się  start i krzewienie idei biegania wśród całych rodzin, co jak widać po frekwencji organizatorom udało się w pełni.

W tym roku po raz pierwszy odbył się Bieg Charytatywny Samsunga z udziałem kierownictwa oraz pracowników firmy. Cel był bardzo szczytny – chodziło o zebranie środków finansowych na leczenie małej Gabrysi, która musi zostać poddana operacji oczu. Bieg odbywał się na dystansie 4 km, a każdy przebiegnięty kilometr oznaczał 10 zł na koncie dziewczynki. Samsung dowiódł, że ma wielkie serca! Łącznie zebrano około 8 tysięcy złotych. Podczas imprezy prowadzona była również akcja poszukiwania komórek macierzystych, dla Mikołaja. Przy współpracy z DKMS, udało się pozyskać około 100 nowych potencjalnych dawców, co jest niemałym sukcesem!

vii-szamotuly-samsung-polmaraton-juz-za-nami-01

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu półmaratonu, zwłaszcza sponsorom, wolontariuszom, służbom zapewniającym bezpieczeństwo, mieszkańcom Szamotuł, a także Wam drodzy biegacze. Do zobaczenia na kolejnych biegach w Szamotułach!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Twoje biegowe marzenia – łap nagrody od Compressport! KONKURS!
Następny wpis
ANWILTEAM bierze wszystko
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu