fbpx
Zacznij biegać

Nadchodzi lato, a to oznacza bieganie na świeżym powietrzu. Jak przygotować się do biegania na zewnątrz?

Na dworze robi się coraz cieplej, więc to znak, że zbliża się idealny czas na bieganie na zewnątrz.…
whitepress

Na dworze robi się coraz cieplej, więc to znak, że zbliża się idealny czas na bieganie na zewnątrz. Długie, a zwłaszcza ciepłe dni sprzyjają aktywności fizycznej, a przyroda bardzo często oferuje nam piękne i ciekawe trasy biegowe.

Jednak zanim rozpoczniesz swoją przygodę z bieganiem, warto się odpowiednio do tego przygotować. W tym artykule podpowiemy, co zrobić, aby było to dla Ciebie bezpieczne i przyjemne.

Wybierz odpowiedni strój i obuwie

Oczywiście jedną z ważniejszych kwestii przed rozpoczęciem biegania na zewnątrz jest dobranie odpowiedniego stroju i obuwia. Postaw na wygodne i przewiewne ubrania, które nie będą krępować Twoich ruchów, a jednocześnie zapewnią Ci komfort termiczny.

Warto wybrać tkaniny syntetyczne, które odprowadzają nadmiar wilgoci na zewnątrz. Zrezygnuj z bawełny, która w przeciwieństwie do syntetyków wchłania pot, co może wpływać na Twój komfort podczas wykonywania aktywności fizycznej.

Jednym z najważniejszych elementów ubioru są buty — powinny być lekkie, amortyzowane i odpowiednio dopasowane do stopy. Po zakup obuwia warto wybrać się do specjalistycznego sklepu sportowego, gdzie konsultant pomoże dobrać odpowiedni model butów do Twoich potrzeb.

Staraj się unikać ciemnych kolorów, które pochłaniają większą ilość ciepła, niż jasne barwy. Na głowę warto założyć czapkę z daszkiem, aby uchronić ją przed słońcem, a na oczy okulary przeciwsłoneczne.

Stosuj krem z filtrem na co najmniej 15 minut przed wyjściem na zewnątrz. Używaj SPF 30 lub wyższy na wszystkie odsłonięte partie ciała. Warto powtarzać tę czynność co 2 godziny w przypadku nadmiernego pocenia się.

Wybierz odpowiedni czas na trening

Najlepszą porą na trening na zewnątrz jest wczesne rano, najlepiej jeszcze przed wschodem słońca, lub późnym wieczorem po zachodzie słońca. Pamiętaj, aby w letnie gorące dni unikać biegania w najgorętszej części dnia, czyli od 10:00 do 15:00.

Rozgrzewka i rozciąganie

Przed rozpoczęciem treningu koniecznie zrób rozgrzewkę! W ten sposób przygotujesz swoje mięśnie do wysiłku, poprawisz krążenie i zmniejszysz ryzyko kontuzji. Wystarczy zaledwie 5-10 minut lekkiego truchtu, czy pajacyków.

Oczywiście po zakończeniu biegu pamiętaj o rozciąganiu. Pozwoli to zapobiec zakwasom, a także zmniejszyć napięcie mięśniowe.

Nawadnianie

Nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne. Pij wodę przed, w trakcie i po bieganiu, ponieważ nawet niewielkie odwodnienie może negatywnie wpłynąć na twoją wydolność i samopoczucie.

Pamiętaj również, aby podczas treningu słuchać swojego organizmu. Jeśli czujesz się zmęczony lub przegrzany, przerwij bieg i odpocznij w zacienionym miejscu. Dostosuj tempo biegu do panujących warunków i staraj się nie forsować swojego organizmu.

Stopniowe zwiększanie dystansu

Jeśli jesteś początkującym biegaczem, nie planuj długich dystansów. Znacznie lepszym pomysłem jest stopniowe zwiększanie pokonywanych kilometrów, aby organizm mógł się przyzwyczaić do takiego wysiłku.

Na sam początku możesz biegać krótkie trasy 2-3 razy w tygodniu, a po jakimś czasie zwiększać nie tylko dystans, ale również częstotliwość treningów.

Dodatkowe wskazówki

Trasę biegu staraj się planować w zacienionych miejscach, takich jak lasy i parki. Staraj się unikać otwartych przestrzeni, w których słońce najmocniej grzeje.

Na trening zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy, aby w razie potrzeby wezwać pomoc. Przed wyjściem poinformuj kogoś bliskiego, jaką trasą planujesz biec oraz o której godzinie planujesz wrócić.

Dodatkową wskazówką, która z pewnością ułatwi Ci trening, jest depilacja nóg, która oczywiście nie jest konieczna. Depilacja maszynką do golenia zmniejszy ryzyko otarć, które mogą powstać zwłaszcza podczas długich dystansów.

Bieganie latem może być przyjemnym doświadczeniem, które pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie. Warto jednak pamiętać o tych prostych wskazówkach, aby czuć się bezpiecznie i komfortowo podczas treningu i cieszyć się piękną pogodą.

Dodatkowo bieganie jest doskonałym sposobem na zadbanie o swoje zdrowie i kondycję, a także zmniejsza poziom stresu i poprawia nastrój. Wykorzystaj zatem letnią aurę i wyrusz w trasę już dziś! Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu i ciesz się życiem.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Zmiana opłaty startowej Maraton Warszawski oraz Warszawska Dycha! 
Następny wpis
Do końca lipca niższa opłata startowa na Półmaraton Dwóch Mostów

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu