Podstawowym środkiem regeneracji zmęczonych mięśni jest masaż.

Doświadczenie uczy, że średnio- i długodystansowcom najlepiej służy masaż tradycyjny, polegający głównie na długich, głaskających ruchach. W dużym stopniu może również pomóc masaż wodny (do 1,5 atm), a zwłaszcza masaż wodny z dodatkiem soli mineralnych. Przy dużych objętościowo treningach pewne znaczenie może mieć tradycyjne moczenie nóg w ługu ciechocińskim lub innych podobnych środkach. Kąpiele takie zabezpieczają nogi przed przeciążeniami. Jednym z podstawowych środków jest sauna. Wskazane jest przebywanie w gorącym powietrzu sauny 2-3 razy po 5 minut – z zimną kąpielą przegradzającą wejścia do gorącego powietrza. Można też stosować hartowanie i szybszą odnowę przez przechodzenie spod gorącego prysznica pod zimny (bez moczenia głowy).

Innym środkiem regeneracji jest podawanie zawodnikom pod ścisłym nadzorem lekarza zestawów, w skład których wchodzi glukoza, witaminy, sole mineralne. Zarówno zestawy produktów, jak i środki farmakologiczne doprowadziły do uzyskania wielu dobrych wyników na zawodach i do przyśpieszenia regeneracji w treningu; skrócony okres kompensacji po stanach wyczerpania pozwalał na stosowanie treningu bardziej intensywnego niżby to było możliwe bez podawania środków. Działanie ich nie jest szkodliwe dla organizmu , chociaż i tu należy pamiętać, że w czasie badań antydopingowych zbyt wysoki procent glukozy we krwi traktowany jest jako doping.

Duży udział w regeneracji organizmu ma oddziaływanie psychiczne na zawodnika. Trening winien być prowadzony tak umiejętnie, by zawodnik wyczerpany fizycznie lub psychicznie czuł, że ma jeszcze pewne rezerwy. Odpowiednia przerwa i dbałość o zawodnika doprowadzą do szybkiej regeneracji jego sił witalnych i do zwiększenia pewności siebie, tak potrzebnej w walce z przeciwnikiem i zmęczeniem na trasie.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj kalkulator zakresów tętna treningowego

>