fbpx
Buty do biegania

Speedcrossy – coś więcej niż tylko buty

Dosłownie miesiąc temu do Polski wszedł najnowszy model Speedcross’a. To niesamowite bo to już czwarta edycja legendarnego modelu butów biegowych, który można powiedzieć, że radykalnie zmieniły życie biegaczy.
speedcrossy cos wiecej niz tylko buty 03

Dosłownie miesiąc temu do Polski wszedł najnowszy model Speedcross’a. To niesamowite, bo to już czwarta edycja legendarnego modelu butów biegowych, który można powiedzieć, że radykalnie zmieniły życie biegaczy.

Powstały w 2006 roku na rodzące się zapotrzebowanie rynku. Rosnąca stale moda na różnego rodzaju formy aktywności spowodowała również, że ludzie coraz bardziej masowo zaczęli biegać po górach. Potrzebne było obuwie, które dawało możliwość szybkiego poruszania się trudnym terenie.

Zaprojektowaliśmy buty, które miały pomóc wygrywać w zawodach górskich. Musiały być lekkie, mieć wytrzymałą podeszwę i chronić nogi przed skalistą powierzchnią” –  wspominał po latach Raglan Brewer – pierwszy projektant Speedcrossów.

Rok 2008 to wielki międzynarodowy początek kariery zarówno dla Kiliana Jorneta jak i Speedcrossa 2. To właśnie w tym modelu 20 letni mało znany wtedy Kilian Jornet wygrywa Ultra-Trail du Mont-Blanc, najsłynniejsze zawody górskie na świecie. W 2013 roku firma Salomon sprzedaje już milion Speedcrossów rocznie. W kolejnych latach sprzedaż stale rośnie. Dzisiaj możemy już mówić, że Speedcrossy wędrują co roku do 2 milionów biegaczy z całego świata.

speedcrossy-cos-wiecej-niz-tylko-buty-04

Co czyni te buty i ten model tak popoularnymi? Przecież 10 lat w obszarze sprzętu do biegania w tak rosnącej masowo dyscyplinie jak biegi górskie to wieczność. A jednak nie przeszkodziło to zupełnie, w popularności modeli Speedcrossa. Do sklepów wszedł właśnie najnowszy model – Speedcross 4.

Co powoduje, że te buty są najczęściej wybieranymi butami przez biegaczy górskich? Speedcrossy to przede wszystkim lekkie, mocno amortyzowane buty oferujące niewiarygodną przyczepność na miękkim podłożu. Te kultowe buty biegowe Salomona gwarantują szybkie pochłanianie kilometrów niemal na każdym szlaku.

Najbardziej rozpoznawalne cechy produktu:

  • system Quicklace™ to banalnie prosty a jednocześnie mocny i niezawodny system sznurowania obuwia Salomon. Tylko kilka ruchów pozwala błyskawicznie dopasować buty do stopy i sprawa, że zakładanie i zdejmowanie obuwia nigdy nie było wygodniejsze. W języku buta mamy specjalną kieszeń w do chowania linki QUICKLACE™.
  • system Sensifit™ to system poprzecznych pasów umiejscowionych na cholewce butów Speedcross, który stabilizuje śródstopie. Pasy Sensifit™ zapewniają komfort i pozwala na precyzyjne dopasowanie butów co jest niezwykle ważne podczas pokonywania dużych odległości w wymagającym terenie.
  • Speedcross jest znakomity na miękkie i błotniste nawierzchnie dzięki agresywnemu bieżnikowi w podeszwie z systemem CONTAGRIP®, który gwarantuje bardzo dobrą przyczepność.
  • wkładka OrthoLite® to połączenie specjalnej pianki Ortholite® oraz wykończenia wokół pięty z tworzywa EVA. Pianka Ortholite® sprawia, że wkładka pod stopą nie wilgotnieje, lepiej chłodzi i jest zdrowsza dla stóp. W trakcie użytkowania nie pęka i nie traci swoich właściwości. Wykończenie wokół pięty paskiem EVA sprawia, że pięta jest lepiej stabilizowana.
  • lekki, “oddychający”, odporny na przetarcia materiał. Zapewnia doskonałą wentylację i wysoki komfort użytkowania. Speedcross to też rozwiązania zapobiegające przedostawaniu się kamyków i drobnych zanieczyszczeń do wnętrza butów. Zabezpieczenie przed błotem – ochronna warstwa wokół podstawy buta te wszyskie cechy powodują o ciągle rosnącej popularności tego modelu.

Speedcross to produkt wysokiej klasy przeznaczony do biegania trailowego posiadający najnowsze dostępne na rynku rozwiązania. Sprawdzą się na długich dystansach zarówno na treningu jak i na starcie.  Jakość tego produktu jest bardzo wysoka,  a jednocześnie SPEEDCROSS to również świetny but, który z powodzeniem polecić można nawet biegaczom początkującym, którym poza bieganiem w mieście zdarza się od czasu do czasu pobiegać w terenie.

Marcin Świerc – złoty mulitimedalista Mistrzostw Polski w biegach górskich, jeden z najlepszych zawodników świata w Skyrunningu:

Speedcrossy to dla mnie jedne z najważniejszych modeli butów. Towarzyszą mi w karierze biegacza górskiego od początku. Są jak „glebogryzarka”. Nie ma dobrze przepracowanego okresu przygotowawczego bez tego obuwia. Obojętnie czy jesteś zawodowcem, czy chcesz zacząć przygodę z górami ten but powinien znaleźć się w Twoim domu.

Natalia Tomasiak – biegaczka górska, zawodniczka Salomon Suunto Poland Team, aktualna liderka Pucharu Świata Skyrunning Extreme.

Speedcrossy były moim pierwszymi butami do biegania w górach. Teraz oczywiście moja szafa ma więcej modeli, które są dobierane pod konkretne zawody. Ale nie pamiętam tygodnia i nie pamiętam zawodów w których Speedcrossy nie zostałyby użyte. Towarzyszą mi na każdym wyjeździe i stanowią ekwipunek na każde zawody. W górach nigdy nie wiadomo jaka do końca będzie pogoda, a ten but jest najbardziej uniwersalny.

speedcrossy-cos-wiecej-niz-tylko-buty-01

Tylko teraz SPECJALNA PROMOCJA NA ZAKUP BUTÓW SALOMON W SIECI INTERSPORT. Zarejesteruj się na stronie i odbierz zniżkowy bon o wartości 100 zł!

Artykuł sponsorowany.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Niecodzienne wydarzenie - I Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego
Następny wpis
Coś, czego pragną kobiety - energia i moc w jednym
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu