fbpx
saucony liberty iso 2 test 01

Saucony Liberty Iso 2 – test

W plejadzie obuwia biegowego dostępnego na rodzimym rynku nie może zabraknąć jednej z najstarszych marek produkujących buty dla sportowców. Korzenie firmy Saucony sięgają do końcówki XIX wieku.

W plejadzie obuwia biegowego dostępnego na rodzimym rynku nie może zabraknąć jednej z najstarszych marek produkujących buty dla sportowców. Korzenie firmy Saucony sięgają do końcówki XIX wieku. Zapraszam na test Saucony Liberty Iso 2.

W 1898r. w Kutztown w Pensylwanii, pod wpływem odbywających się w tamtych czasach igrzysk olimpijskich, czworo amerykańskich biznesmenów postanowiło zająć się produkcją butów dla sportowców. Od lat 70-tych ubiegłego wieku dzięki wcześniej zdobytej renomie i reklamie marka Saucony zaczęła być mocno rozpoznawalna wśród biegaczy. W swoim dossier może poszczycić się także faktem, że jako pierwsza dotknęła księżyca – to w butach Saucony amerykańscy astronauci po raz pierwszy stanęli na naszym satelicie.

Pierwsze oględziny – ciekawy design!

Do testów otrzymałem buty  w odcieniach zgaszonej zieleni z turkusowymi i neonowo-żółtymi wstawkami na cholewce oraz spodniej części. Po lewej i prawej stronie umiejscowiono duże odblaskowe logotypy-charakterystyczne dla marki Saucony: wijąca się rzeka opływająca trzy duże kamienie. Spory pasek odblaskowy znajduje się także na zapiętku.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że design Liberty Iso 2 w sposób jednoznaczny nawiązuje do jubileuszu 50-tej rocznicy lądowania Apollo 11 na księżycu. Na tylnej części cholewki niesymetrycznie rozsiane są liczne wstawki imitujące rozgwieżdżone niebo – jak mają się czym pochwalić, to trzeba!

saucony liberty iso 2 test 02

Trochę o użytej technologii

But Saucony Liberty Iso 2 swoją budową przypomina trochę budowę zjazdowego buta narciarskiego. Dzieje się tak, ponieważ konstrukcyjnie cholewka składa się z dwóch  części. Wewnętrzna zaczyna się w przodostopiu i otacza całe śródstopie. W grzbietowej części pod sznurówką wypełniona jest miękkim tworzywem, na końcu przechodzi w tak samo miękki język. Drugą, zewnętrzną warstwą jest cholewka, wykonana z przewiewnej dzianiny mocno wentylowanej w przedniej części. Na środku w miejscu sznurowadła podzielono ją jakby na  4 części osobno dopasowujące się do stopy – system wiązania ISOFIT. Pozwala to na precyzyjne ustalenie właściwego dopasowania buta. Cholewka zakończona jest usztywnionym od zewnątrz, a od wewnątrz miękkim zapiętkiem. 

Podeszwa Liberty ISO 2 ma 4mm drop i w całości wykonana jest z miękkiej, odpowiedzialnej za amortyzację pianki EVERUN. Pod spodem krzyżowo wklejone są wzmocnienia z  gumy: nieco twardszej pod piętą i wewnętrzną przednią częścią, miększą i przezroczystą na zewnątrz śródstopia i pod łukiem stopy. W tym miejscu także zamocowana jest stabilizująca nadpronację rama TPU.   W środku mamy 2 wkładki: dodatkowa płaska z pianki i zewnętrzna, trójwymiarowa wkładka FORMFIT. Bieżnik pod spodem nie pozostawia złudzeń – asfalt lub podobne twarde nawierzchnie.

Pierwsze kroki w Saucony Liberty Iso 2

Nie zdarzyło mi się chyba nigdy, żeby nowe buty od razu tak dobrze leżały na stopach! Wszędzie wygodnie, nic nie gniecie, a ja jestem trzy dni po maratonie – miło. Z tego też względu pierwsze wybieganie w Liberty Iso 2 zrobiłem wolnym tempem po miękkich, parkowych ścieżkach. Wrażenia, jakie miałem w trakcie tego i kolejnych biegów to:  po prostu przyjemnie, naturalnie i ani za twardo,  ani za miękko. Niski drop powodował, aby pięta mogła spotkać się z podłożem musi wykonać nieco większą pracę (po maratonie to dobrze – samo się naciągnie). Kolejne dwa treningi to 12 km biegi z końca pierwszego zakresu, szybciej (po ok. 4:40 min/km) i już po asfalcie. W czasie trwania testów często wykonywałem też elementy wytrzymałości tempowej na tartanie: kilometrówki (po ok. 3:30 min/km) oraz 200m rytmy (34-38sek). Saucony Liberty Iso 2 zachowywały się dokładnie tak, jak sobie to wyobraziłem. 

saucony liberty iso 2 test 03

Oto kilka moich spostrzeżeń :

  • Stosunkowo niewielka ilość pianki zapewnia amortyzację, ale nieprzesadną – mamy dobre czucie podłoża, lecz na kamienie lub nierówności trzeba uważać.
  • Dynamika jest na bardzo zadowalającym poziomie: reakcja = akcja bez większych strat na ugięcie pianki.
  • Budowa cholewki, a zwłaszcza zapiętka w pewny i wygodny sposób trzyma stopę, pozwalając jej jednocześnie na niewielki naturalny ruch wewnątrz, co przy prawie płaskiej budowie podeszwy (drop 4mm) oszczędza nasze achillesy.
  • Dość niska waga (285g dla rozmiaru 27,5cm) nie zmusza nas do większego wysiłku – zwłaszcza w biegach ciągłych o zwiększonej intensywności.
  • Na temat stabilizacji pronacji się nie wypowiem, bo mam stopę neutralną/supinującą. Wbudowana płytka stabilizująca nie ograniczała mnie jednak w żaden sposób. Dla osób z tendencją do lekkiej pronacji okaże się bardzo pomocna. 
  • Mocno wentylowana dzianina skutecznie odprowadza nadmiar ciepła i potu na zewnątrz.
  • Pod koniec jednego z treningów zaczął padać deszcz, a temperatura wynosiła ok. 5 stopni. Na szczęście byłem już w cyklu schłodzenia, ponieważ buty na asfalcie nagle zaczęły tracić przyczepność. Miałem wrażenie, że podłoże pokryte jest cienką taflą lodu.
  • Podczas innego treningu na mokrej nawierzchni, tuż po opadach deszczu, jednak w temperaturze 10 stopni buty zachowywały się bardziej stabilnie.
saucony liberty iso 2 test 04

Podsumowanie testu Saucony Liberty Iso 2

Podsumowanie zacznę może od krótkiego omówienia wyżej opisanej utraty przyczepności, ponieważ była ona znacząca. Fakt ten determinować będzie sposób, a przede wszystkim okres, w jakim te buty powinny być używane – różnica zaledwie 5st. spowodowała diametralną zmianę ich właściwości. Moim zdaniem wraz z decyzją o zmianie opon w naszym aucie z letnich na zimowe, powinna też zapaść decyzja o odłożeniu do przyszłego sezonu naszych Liberty Iso 2. Guma na podeszwie pod wpływem niskiej temperatury twardnieje, co w zestawieniu z niezbyt agresywnym bieżnikiem i opadem deszczu słabo wpływa na przyczepność. Z tego też powodu, pomimo wielkich chęci, nie zdecydowałem się na start w nich w moim ostatnim półmaratonie w tym roku 09.11.2019 – było chłodno i miał padać deszcz. Ale to co teraz jest minusem, w okresie letnim będzie na pewno zaletą. Taka twardsza podeszwa mniej się zużywa, nie tracąc długo swoich właściwości, a mocna wentylacja (niepotrzebna w chłodne dni) pomoże w trudnych gorących treningach

CECHY BUTA
Przeznaczenie Asfalt, twarde podłoże
Dla kogo? Średniozaawansowany/zaawansowany
Drop 4mm
Waga buta (27,5cm) 285g
Amortyzacja 3/5
Wygoda 5/5
Rodzaj stopy Neutralna/lekka pronacja
Dynamika 4/5
PODESZWA ZEWNĘTRZNA
Bieżnik 3/5
Odczuwalność podłoża wysoka
Przyczepność Słaba na zimnej, mokrej nawierzchni
PODESZWA ŚRODKOWA
Elastyczność 3/5
Responsywność 4/5
Wsparcie łuku podłużnego 5/5
Stabilizacja 4/5
CHOLEWKA
Dopasowanie 5/5
Przodostopie Dość szerokie
Trzymanie pięty Miękki zapiętek/dość luźno ale pewnie
Elastyczność 5/5
System wiązania Sznurówka/dzielony (IZOFIT)
Wentylacja 5/5
Ochrona palców 2/5

Jako użytkownika tych butów widzę średnio zaawansowanego i zaawansowanego biegacza, raczej niezbyt tęgiego, który wie, jak wykorzystać ich potencjał i dobrą dynamikę zwłaszcza podczas szybszego biegu. Saucony Liberty Iso 2 ze względu na niski drop i nieprzesadną amortyzację są bardziej wymagającym butem. Mocno angażują mięśnie płaszczkowate łydki i ścięgno Achillesa do tej pory być może nieużywane lub „rozpieszczone” butami z dużą amortyzacją i spadkiem pięta-palce. Dzięki temu bieganie w nich jest bardzo naturalne: but jest, a prawie jakby go nie było! Dzieje się też tak za sprawą sporej ilości miejsca w palcach i śródstopiu. Poleciłbym je też jako buty przejściowe wszystkim tym, którzy planują „powrót do korzeni” i zamierzają biegać w obuwiu minimalistycznym lub z zerowym dropem. Jednym słowem Saucony Liberty Iso 2 oznacza dla biegacza wolność, wolność w przewidzianym dla siebie zakresie działania: ma być twardo i najlepiej ciepło i sucho. I dobrze! Stare porzekadło mówi, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. 

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
wybierz swoje wlasne wyzwanie podczas 6 gdansk maratonu 04

Wybierz swoje własne wyzwanie podczas 6. Gdańsk Maratonu

Następne
Petzl Swift RL

Petzl Swift RL – 900 lumenów oświecenia

Powiązane artykuły

nike structure stabilizacja pod kontrola 10
Czytaj dalej

Nike Structure 20 – stabilizacja pod kontrolą

Nie jestem wielkim fanem butów, które wyglądają jakby ważyły więcej niż od nich oczekuję. Nie jestem też fanem takich biegówek, które swą „muskulaturą” nadmiernie rozdymają wygląd stopy. Nie jestem, bo z reguły taki but jest masakrycznie powolny.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM